İmbat patronundan işçilere tehdit gibi teklif!

iscileremekci

İmbat Madencilik geçtiğimiz günlerde işten çıkarılan arkadaşlarının işe dönüş mücadelesine destek verdikleri için disiplin kuruluna sevk edilen işçileri akıl almaz bir yöntemle istifaya zorladı.

 İmbat Madencilik işvereni direnen arkadaşlarına destek verdikleri için disiplin kuruluna verilen işçilere 2 seçenek sundu: “Ya istifa edin haklarınızı alın, ya biz atarız. “

Soma‘nın en büyük maden şirketlerinden İmbat’ta İşletme Müdürü bugün hukuku ve işçi haklarını ayaklar altına alan bir teklif ortaya koydu. Bugün sabah saatlerinde, işten atılan arkadaşlarının işe dönüş mücadelesine destek verdikleri için 4 gün önce disiplin kuruluna verilen Volkan Çetin, Öncü Çetin ve Gökhan Ayaydın  isimli işçilere İmbat Madencilik İşletme Müdürü tarafından, “Dönüşünüz yok. Ya istifa edersiniz haklarınızı veririz ya da biz atarız tazminat vermeyiz” denildiği öğrenildi.

“İKİSİ DE AYNI KAPIYA ÇIKIYOR”

Avukat Ceren Uysal, İmbat madeninde çalışan işçilerin karşı karşıya bırakıldıkları bu ikilemin  kabul edilemez olduğunu söyledi. Ceren Uysal şunları söyledi:

“İşçilere sunulan iki seçeneğin çıktığı kapı aynıdır. Birincisi yalandır. Madem tazminat ödeyecekler neden işçileri istifaya zorluyorlar? Çünkü irade kırmak istiyorlar. Mesele para değil, mesele orada onurla direnen işçilerin iradesini kırmak. İkincisi ise yine bizi somadaki sendika gerçeğine götürüyor. Toplu sözleşmeye göre disiplin kurulu var İmbat’ta. İşveren nasıl da emin işçilerin disiplin kurulu ile atılacağına. Nihayetinde bir kez daha hukukun tehdit aracı yapıldığını görüyoruz.”

Diğer yandan 5 gün önce işlerine son verilen 29 işçiden şirketle anlaşma yapmayan,  6 işçinin direnişi sürüyor. Tek taleplerinin işlerine geri dönmek olduğunu söyleyen işçilerden Aydın Tepe, “Hava soğuk ama idare ediyoruz. Patronla, Soma’daki idari amirlerin işe geri alınmamız hususunda görüşmesinde, işveren 750 işçiyi çıkarmaktan vazgetiğini ama bizi de işe almayacağını söylemiş. Zaten tazminatlarımızı da pazartesi hesaplarımıza yatırmış. Biz işimizi, istiyoruz. Tek talebimiz karşılanan kadar direneceğiz.” diye konuştu.

Serkan Aslan ise Ateşin başındayız, çayımız da var; demokratik kitle örgütleri de sağolsunlar destekte bulunuyorlar. Direnmeye devam edeceğiz şeklinde konuştu.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s