Milletvekili Purçu’dan, Çingene yurttaşların donarak ölümüne isyan

romannnnCHP Milletvekili Özkan Purçu, Çanakkale’nin Ezine ilçesinde donarak ölen Ünzile Türkmen’in yaşadığı çadır ile komşularının yaşadığı çadırlarda incelemede bulundu.  Özkan Purçu, “Donarak yaşamını kaybeden Romanlar için hala neden bir adım atılmıyor. Yıl olmuş 2016 hala bu insanlar, bu ülkenin yurttaşları soğuktan donarak ölüyor!” şeklinde tepkisini dile getirdi.

“YOKSULLUĞUMUZA BÜTÇEDEN PAY AYRILSIN”

Çingene Milletvekili  Özkan Purçu ziyaret sonrası Facebook’ta yaptığı paylaşımda ise, “Soğuktan donarak ölen  kardeşimiz  Türkiye Cumhuriyet’inin ayıbıdır. ‘Bütçeden yoksulumuza pay ayrılsın’ dedim. Bunu Meclis kürsüsünden haykırdım. Kim olursa olsun, etnik kimliği ne olursa olsun, Roman olsun, Türk olsun, Kürt olsun, Laz olsun, Çerkes olsun yaşamıyorsa, insan onuruna yakışır yaşam süremiyorsa, ona müdahale edilmesi lazım. Bu devletin sorumluluğu.” dedi.

Özkan Purçu, Twitter’dan da  Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek  Roman açılımı sırasında verilen sözü hatırlattı. Özkan Purçu, “@RT_Erdogan söz vermiştiniz çadırda yaşayan kalmayacaktı.#ünziletürkmen Ezine’de donarak öldü.Sorumluluk devletin” şeklinde paylaşımda bulundu.

Özkan Purçu,bugünkimseölmesin”  hastagiyle, “#BuGünİstiyorumKi Soğuktan kimse donarak ölmesin. Kimse insan onuru ile bağdaşmayan koşullarda yaşamasın, ölmesin #ünziletürkmen” diye paylaşım yaptı.

 Özkan Purçu’nun o paylaşımları şöyle:

TOKİ’DE DE DONARAK ÜÇ KİŞİ ÖLDÜ

Özkan Purçu daha önce de Tekirdağ TOKİ konutlarında 3 kişinin donarak öldüğünü belirterek  şöyle paylaşımda bulunmuştu:

“Kış geldi. Kış bizler için daha da zor geçiyor. Yaşamını soğuktan donarak ölenlerin hesabını kim verecek!!! Geçtiğimiz hafta içinde sadece bana, çadırda-ısınmayan TOKİ’den 3 ölüm haberi geldi. Ezine’de benim de tanıdığım Ünzile Ablamız naylon çadırında soğuktan donarak öldü. Tekirdağ’da ise 10-15 hanenin borcu yüzünden doğalgazı kesilen TOKİ konutlarında, piknik tüpüne konulan tencerenin buharı ile ısınmak isteyen bir anne ve kız zehirlenerek yaşamını kaybetti… Yaşamını kaybedenlere rahmet, tüm camiamıza başsağlığı ve sabır diliyorum.”

NE OLMUŞTU?

Ezine ilçesinde, mezarlık yakınında kalacak yeri olmayan Çingene vatandaşların barındığı branda ve naylonlarla kaplı çadırlardan birisinde yaşayan 48 yaşındaki Ünzile Türkmen, önceki sabah hareketsiz olarak bulundu. Yakınlarının haber vermesi üzerine çadıra gelen sağlık ekipleri, Türkmen’in öldüğünü belirledi. Eksi 8 dereceye varan havada donarak öldüğü tahmin edilen Türkmen’in cenazesi, polis ekiplerinin yaptığı incelemenin ardından, otopsi için Ezine Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Çadırlarda yaşayan Çingene yurttaşlar ise acı haberin ardından isyan etti. Soğuk havada kalacak yerleri olmadığını söyleyen vatandaşlar, “Burada insanın ölmesi normal. Ocak yok, odun yok. Her yer buz kaplı. Bizlerin de, çocuklarımızın da sonu bu olacak. Yetkililer bizleri görmüyor mu? Gelsinler bir gün yaşasınlar bu çadırlarda, soğukta…” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s