Mustafa Koç’u aşırı spor mu öldürdü?

Dmustafakocoktor Fevzi Özgönül, “Ameliyattan sonra 40 kilo vermesi çok büyük bir vahamet. Ameliyattan sonra o kadar kilo veren birinin artık spor yapmaması lazım.”dedi.

Mustafa Koç’un neden öldü? Mustafa Koç’u öldüren şe ne? Mustafa Koç’un ölümü sosyal medyanın gündeminde.  Mide ameliyatı sonrası Mustafa Koç’un ölümü sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri? Sağlıklı zayılama, zayıflamak için cerrahi müdahale çok tartışılıyor.

Zayıflama uzmanı Doktor Fevzi Özgönül, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un ölümüyle gündeme gelen mide ameliyatı konusundaki sorularımızı cevapladı.

“MİDE AMELİYATI YAPILMAMASI GEREKEN BİR ŞEY”

“Mide ameliyatları kesinlikle zararlı. Yapılmaması gereken bir şey…” diyen Dr. Fevzi Özgönül bu düşüncesinin nedenini, “Çünkü vücudun işleyişini bozuyorsunuz. İşleyişini bozarak onun kalıcı olarak aç kalmasına neden oluyorsunuz… Ne oluyor? Diyetlerin yaptığı kötülüğü siz kalıcı hale getiriyorsunuz. Diyette en azından, insanın diyeti bozma gibi bir yolu var. Diyeti bozmak vücut için bir kaçış yolu. Ama sen kalıcı olarak vücudun dengesini bozarsan kaçış yolu kalmıyor. Siz bir kişiyi çok fazla cezalandırırsanız çok üzülür değil mi? Vücut da aynı üzüntüyü yaşadığından kalp krizi geçiriyor. Çünkü çaresi kalmıyor. Siz onu paniğe sokmuş oluyorsunuz. Enerji alamıyor. Kendi kendini yemeye başlıyor. Kendinden enerji almak zorunda kalıyor. En kötüsü de vücudu biriktirdiği kuyruk yağlarını kullanmaya mecbur bırakıyorsunuz. Yani bir yandan diyorsunuz ki kuyruk yağı çok zararlıdır yemeyin, bir yandan da yemek vermeyip ‘onu ye’ diyorsunuz.” şeklinde açıkladı.

fevziozgonul
fevzi özgönül; mustafa koç; mide amiliyatı, burak öz, h. burak öz, sağlıklı zayıflama, zayıflama, zayıflama uzmanı, diyetisyen, obezite

“ŞİŞMANLAMA VÜCUDUN SAVUNMA MEKANİZMASI”

Vücudun kullanmak için yağ biriktirmediğini söyleyen Doktor Fevzi Özgönül, “Kuyruk yağını aslında gerektiğinde kullanmak için biriktirmiyor. Onu dolgu malzemesi olarak biriktiriyor. Şişmanlık aslında vücudun savunma mekanizması. Kendini korumak adına çevresinde yağ oluşturuyor. Nasıl bir bina yıkılmaması için destek oluşturulur onun gibi vücutta yağ oluşturuyor.” dedi.

“40 KİLO VERMESİ BÜYÜK VAHAMET”

Özgönül Mustafa Koç’un ölümüyle iligili şüpheleri konusunda da  “Mide ameliyatlarından sonra beslenmeye dikkat etmek ve aşırı spor yapmamak lazım. Zaten vücut enerji alamıyor. Sen enerji ihtiyacını kapatmışsın. Nedenini onu muayene eden doktorlar bilir ama insanın aklını geliyor.  Ameliyattan sonra 40 kilo vermesi çok büyük bir vahamet (tehlikeli durum). Ameliyattan sonra o kadar kilo veren birinin artık spor yapmaması lazım.” diye konuştu.

“GÜÇLENMEK İÇİN DÜZENLİ YİYEREK ZAYIFLAYIN”

Doktor Fevzi Özgönül zayıflamak isteyenler için ise şu yolu önerdi:

“Düzenli beslensinler, sağlıklı beslensinler ve vücuda ihtiyacı olan enerjiyi vermek üzere güzel yemek yesinler. Ekmek, hamur işi gıdalar yerine yemek yesinler, beden akıllarını dinlesinler. İnsan bir yemeği yiyerken buna ihtiyacım var mı diye düşünmeli? Doğadaki bütün canlılar kendilerini güçlendirmek için yemek yiyiyor. Fakat biz sadece doymak için yiyoruz. Bir simit alıyoruz, doyuyoruz hemen acıkıyoruz. ‘Sonra neden acıkıyorum?’ diyoruz. Eee! Sen bir simit yiyersen o kadar enerji verir. Biz de güçlenmek için yiyersek obeziteden kurtuluruz. Zaten benim, ‘Beden Aklıyla Zayıfla’ kitabımda bu anlatılıyor. Burada diyor ki, abur cuburdan uzak durun, düzenli yemek yiyin. Sabah, öğle, akşam doyarsanız her şey yolunda gider.”

FEVZİ ÖZGÖNÜL KİMDİR?

1962 yılında İzmir’de doğdu. İlköğrenimini Müdafaa-i Hukuk İlkokulu, orta ve lise öğrenimini İzmir Özel Türk Koleji’nde yaptı.

1979 yılında Akdeniz Üniversitesi Antalya Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimine başladı. 1985 yılında ailesinin 37. beyaz önlüklü bireyi olarak mezun oldu.

1985-1987 yılları arasında Mersin Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde mecburi hizmetini tamamladı.1987-1989 yılları arasında Kıbrıs Magosa’da askerliğini tabip asteğmen olarak yaptı.

1989- 2005 yılları arasında İzmir’in Çeşme ilçesinde aile hekimliği yaptı.

Aynı zamanda 1995 yılından itibaren Çeşme Altın Yunus Turistik Tesisleri sağlıklı yaşam ve zayıflama biriminde sorumlu hekim olarak görev aldı, 2002 yılından itibaren de Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeliğinden emekli olan babası Prof. Dr. Hamit Özgönül (fizyoloji ve spor hekimliği uzmanı) ile birlikte obezite araştırmalarına başladı. Çalışmalarına, teyzesi Prof. Dr. Nevbahar Taneli ve eniştesi Prof. Dr. Baha Taneli de beslenme ve gastroenteroloji dalında destek oldular.

2004 yılında Sağlık Bakanlığı’ndan ‘medikal estetik’ uygulamalar sertifikası aldı.

Aynı yıllarda 115 kilo olan bedenini, babası ile yürüttüğü çalışmalar ışığında bir yılda 40 kilo vererek 75 kiloya indirdi.

2004 yılında başladığı ‘karboksipunktur’ çalışmalarını devam ettirmek için İstanbul’un Ulus semtinde ‘Dr. Dream’ adında bir estetik ve güzellik merkezi açtı.

2008 yılında karboksipunktur uygulamasını Tübitak’tan aldığı maddi destek ile dünya literatüründe araştırmasını yaptırtarak, ilk kez yapılan bir uygulama olduğu sonucunu elde etti.

2008 yılından itibaren ‘Dr. Fevzi Özgönül Muayenehanesi’ adı altında Beden Aklıyla Zayıflama Modeli’ni kurdu. Bugüne kadar 10.000’in üzerinde hastanın tedavisini gerçekleştirerek, büyük bir bölümünde başarı sağladı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s