Uzmanlar uyarıyor: “Zika virüsü Türkiye’ye çok rahat sıçrayabilir”

zikaviruss

Dünya Sağlık Örgütü’nün bu yıl milyonlarca kişiye bulaşacağı tahmininde bulunduğu Zika virüsü konusunda Profesör Doktor Cansun Demir uyardı: “Türkiye’ye çok rahatlıkla sıçraya bilir.”

Dünya Sağlık Örgütü (WHO),  çocukların kafalarının gelişimini engelleyen Zika virüsü nedeniyle alârımda. Çünkü sivrisinekler aracılığıyla bulaşan virüs Afrika, Amerika’dan sonra Avrupa’ya da sıçradı.  Çaresi olmayan bir hastalığa yol açan virüs nedeniyle bazı hükümetler radikal önlemler dahi aldı. El Salvador hükümeti kadınların 2 yıl boyunca çocuk doğurmamalarını istedi.  Yine de hastalık yayılmaya devam etti. Nasıl mücadele edileceği konusunda henüz kesin bir şey saptanmayan Zika virüsü konusunda son olarak dün WHO, yalnız Amerika’da bu yıl 3-4 milyon kişiye bulaşacağı tahmininde bulundu. Sağlık Bakanlığı’ndan henüz bir açıklama yapılmasa da Zika virüsü Türkiye’yi de tehdit eder durumda.  Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği(TJOD) Başkanı Profesör Doktor Cansun Demir’e Zika virüsünü sorduk.

AİDS GİBİ YAYILIYOR

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği(TJOD) Başkanı Cansun Demir, Türkiye’de Zika Virüsü enfeksiyonu görülmüş değil, ama görülmeyeceği anlamı taşımıyor. AIDS sadece Avrupa’da vardı şuanda bütün dünyada var. Bu da böyle bir şey olabilir.”dedi.

“ZİKA VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ GRİP GİBİ”

Zika virüsünün sivrisinekler tarafından yayıldığını söyleyen Profesör Doktor Cansun Demir belirtileri konusunda, “Annede hafif bir ateş grip gibi belki vücutta küçük bir kızarıklıkla belli oluyor. Bunun olduğunu her zaman da anlamak kolay değil. Sivrisinek ısırmasından sonra oluşuyor.” diye konuştu.

“DOĞAN ÇOCUKLARIN KAFALARI KÜÇÜK OLUYOR”

Kadın Doğum Uzmanı Doktor Cansun Demir, Zika virüsünün yol açtığı hastalık konusunda da, “Microsefali dediğimiz çocukların kafasının küçük olduğu tabloyla doğuyor. Bunlar ne oldu, bitti diye bakılınca, Zika Virüs enfeksiyonu olduğu saptanıyor. Özellikle ilk üç ayda bu enfeksiyonla enfekte olursa anne adayları bebeklerde böyle bir sıkıntıyla karşılaşma riski var. Risk özellikle ilk üç ayda en fazla…” şeklinde konuştu.

ZİKA VİRÜSÜNDEN NASIL KORUNULUR?

Doktor Cansun Demir, Zika virüsüne karşı alınası gereken önlemler konusunda ise şunları söyledi: Latin Amerika’ya gebe ya da gebe adayı kadınların çok acil işleri yoksa gitmemeleri öneriliyor. Türkiye’ye çok rahatlıkla sıçrayabilir. Ben Adana’da yaşıyorum. Adana sivrisineklerin çok yaygın olduğu bir bölge. Ne kadar azaltılmış olursa olsun, ciddi bir sivrisinek popülasyonu var. Yazın bu risk var. Bütün anne adaylarının dikkatli olması lazım…. Uzun giyinmeleri, sivrisinek kovucular kullanmaları öneriliyor.”

ZİKA VİRÜSÜYLE NASIL MÜCADELE EDİLECEK?

Zika virüsünün yeni rastlanan bir tür olması nedeniyle henüz kimsenin tam olarak sivrisineklere karşı mücadele konusunda ne yapacağını bilmediğini belirten Doktor Cansun Demir,  Çocuğun kafasının küçük olduğunu ultrasonda saptama şansı var ama Zika virüsünün yol açtağı microsefali tedavisi olan bir hastalık değil. Öyle bir şey olursa ya gebeliği sonlandırmak ya da böyle bir çocuk doğacağını bilerek doğurmak lazım… Şuan kimse şunu yapın bunu yapın ne yapacağını bilemiyor. Yeni  saptanan bir virüs…”dedi. H.Burak Öz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s