Nefret cinayeti davasında akıl sağlığı raporu bekleniyor

nuh_koklu_davasiİstanbul Kadıköy‘de nefret cinayeti sonucu öldürülen gazeteci Nuh Köklü’nün katillerinin yargılandığı davasının 4. duruşmasından sanık Serkan Azizoğlu’nun  Adli Tıp’tan akıl sağlığına ilişkin raporun beklenmesi ve tutukluluk halinin devamı kararı çıktı. Dava 12 Mayıs 2016 saat 10.00’a ertelendi.

İstanbul’un Kadıköy ilçesi Yeldeğirmeni Mahallesi’nde, 17 Şubat 2015’te dükkanının camına kartopu geldiğini öne süren Serkan Azizoğlu, gazeteci Nuh Köklü ve arkadaşlarına bıçakla saldırdı. İlerici bir gazeteci olan Nuh Köklü’yü bıçaklayarak öldüren Serkan Azizoğlu olayın ardından Nuh Köklü ve arkadaşları tarafından polise teslim edildi. Savcılığın yaptığı soruşturma sonucunda mobese kayıtları da incelenerek Serkan Azizoğlu hakkında, “kasten adam öldürmek” suçundan müebbet hapis cezası, Köklü’nün arkadaşı olan 13 kişiye karşı “kasten yaralamaya teşebbüs”, “tehdit” ve “hakaret” suçlarını işlediği gerekçesiyle de toplamda 3 yıl 9 aydan 11,5 yıla kadar hapsi istemiyle dava açıldı.

Olay sırasında Serkan Azizoğlu’na yardım eden bir esnaf da “kasten adam öldürmeye yardım etmek” suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle davaya dahil edildi.

Nuh Köklü davasının İstanbul Kartal’daki Anadolu Adliyesi 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 4’üncü duruşması saat 10.00’da başlandı.

Duruşmaya Nuh Köklü’nün arkadaşlarında ve tanıklardan Tamer Doğan, başka bir suç isnadından gözaltına alındığından katılamadı.

Duruşmaya sanıklar da getirilmedi.

Mobese görüntülerine ilişkin raporun tartışıldığı duruşmada Nuh Köklü’nün avukatları  görüntülerde Serkan Azizoğlu’nun aşağıya doğru tuttuğu bıçakla Nuh Köklü’ye saldırdığını belirttiler. Avukatlar sanık Azizoğlu’nun düştükten sonra gazeteci Nuh Köklü’ye dönerek öldürmek kastıyla bıçağı Nuh Köklü’ye sapladığını söylediler.

Sanık Azizoğlu’nun avukatı ise Serkan Azizoğlu’nun mobese görüntülerinden kişilerin anlaşılır olmadığını öne sürerek Serkan Azizoğlu’nun öldürme kastında bulunmadığını iddia etti.

Duruşmada ayrıca Köklü’nün avukatları ve tanıklar tarafından Serkan Azizoğlu’nun eylem sırasında son derece sakin ve akıl sağlığının yerinde olduğu belirtildi.

Mahkeme heyeti tutukluluk halinin devamına, Serkan Azizoğlu’nun akıl sağlığına ilişkin raporun Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’ndan beklenmesine karar vererek duruşmayı 13 Mayıs 2016 saat 10.00 tarihine erteledi.

Duruşmayı  CHP İstanbul Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Barış Yarkadaş, HDP’li vekil Filiz Kerestecioğlu da izledi.

Durşmanın ardından adliye bahçesinde basın açıklaması yapıldı. 

Duruşma sonrası adliye bahçesinde açıklama yapan Köklü ailesinin avukatlarından Ümit Abanoz tutuklu sanık Serkan Azizoğlu’n da epilepsi rahatsızlığı olduğu yönünde bulguların olduğunu belirterek, “Adli Tıp’ta bir süre yatıp ona göre rapor düzenlenmesi gerekiyor. Sanık orada olduğu için bugün salonda bulunmadı. Sanığın cezai ehliyetine ilişkin rapor bekliyoruz. Polisten görüntülerin incelenmesi ve değerlendirilmesine ilişkin bir rapor geldi ancak muğlak bir rapor. Çünkü görüntüler çok net değildi. Zaten görüntülerden bu yargılamayı etkileyecek bir sonuç da polisin yazacağı rapordan çok bir şey de beklemiyorduk. Tanıkların, sanıkların, müştekilerin anlatımlarıyla olay çok net bir şekilde ortaya çıkmış durumda. Mahkeme duruşmayı 13 Mayıs’a erteledi” dedi.

“HUKUKUN BİTTİĞİ YERDEYİZ”
HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da hukuki olarak söylecek bir şey bulamadığını ifade ederek, “Hukukun bittiği yerdeyiz. Siyasi hukuku yaşıyoruz ama umuyorum bu davada adalete ulaşılacak. Çünkü yakınını kaybedenler aslında yakınlarını bir daha kaybediyorlar adalete ulaşmazlarsa, adalete erişim çok uzun sürerse. Bir an önce adil bir kararla bu davanın sonuçlanmasını diliyorum. Ülkede yargının bir an önce kendi bağımsızlığını hatırlamasını, biraz daha bağımsız olduğu günlere dönmesini diliyorum” diye konuştu.

Duruşmayı izleyen İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Çağdaş Ses’e, “Gayet akıllı olduğu her halinden belli, adaletin gerçekleşmesini umut ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “Hiçbir sebep olmadan Nuh Köklü’yü katlettiler. Biz sadece ve sadece adalet istiyoruz. Katilin cezalandırılmasını istiyoruz.” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s