Merdiven altı can yelekleri markette, nalburda satışta

 

h. burak öz, can yeleği, merdiven altı, lalizas, mesica
h. burak öz, can yeleği, merdiven altı, lalizas, mesica

Vitrinlerinde kürk görmeye alışkın olduğumuz Aksaray’da Ruslar gidip mülteciler gelince işler değişti. Artık markette, nalburda dahi insan kaçakçılığına yönelik mallar satılıyor.

Havaların ısınmaya başlamasıyla Türkiye’den Avrupa’ya deniz yoluyla mülteci akını hız kazandı. Yaşayabilecekleri bir ülkeye gitmeye çalışan çaresiz insanların üzerinden para kazananları sayısı ise git gide artıyor.

İstanbul’un göbeğinde Aksaray’da ara sokaklarda merdiven altında imal edilen can yelekleri markette, nalburda satılıyor. Hatta sadece arapça tabelalaları olan ruhsatı olduğu bile şüpheli dükkanlar sokak ortasında cansız mankenlerin üstünde can yeleklerini teşhir ediyor.

Satıcılar can yeleklerinde bütceye göre çeşit de sunuyor. Lalizas, Mericas’dan markasıza doğru sıralanıyor can yelekleri…

Konuştuğumuz market sahibi can yeleklerinin 35 TL’den başlayıp 250 TL’ye kadar olduğunu söylüyor. Market sahibi şişirilebilir tipte olan 250 TL Lalizas can yeleklerini tavsiye ederken, 75 lira ile 35 lira olanlarla yalnızca birkaç saat su üstünde durulabileceği uyarısında bulunuyor.

h. burak öz, can yeleği, merdiven altı, lalizas, mesica
h. burak öz, can yeleği, merdiven altı, lalizas, mesica
h. burak öz, can yeleği, merdiven altı, lalizas, mesica
h. burak öz, can yeleği, merdiven altı, lalizas, mesica

Marketçi mallarının faturalı olduğunu kaydediyor ama kalın bir can yeleği dikkatimizi çekiyor. Satış elamanı zerinde marka olmasa da iyi can yeleği olduğunu iddia ediyor.

Fiyatını  bir gün önce sorduğumuzda 140 lira olarak söylerken, bir gün sonra 130 lira olduğunu dile getiriyor.

Nalbur ise Türkiyelilere can yeleği satmaya pek hevesli değil. Can yeleklerinin 120 ile 140 lira olduğunu söylüyor. Üzerinde marka gözükmeyen yeleklerinin orijinal olduğunu iddia ediyor.

Nalburun Arap elamanı kırık Türkçesiyle muhtemel bir yağlı bir müşteriyi kaçırmama kurnazlığı göstererek “Kaç tane alacaksın?” sorusunu yöneltiyor ama “3-5 tane” cevabını duyunca pek memnun olmamış olacak ki konuşmayı uzatmıyor. Biz de şüpheli bakışlardan rahatsız olarak gazeteci olduğumuzun anlaşılması endişesiyle sokaktan uzaklaşıyoruz.

h. burak öz, can yeleği, merdiven altı, lalizas, mesica
h. burak öz, can yeleği, merdiven altı, lalizas, mesica

Oysa denizde boğularak ölen mültecilerinin çoğununun üzerinde can yeleği de bulunması nedeniyle Sahil Güvenlik Komutanlığı sitesinde paylaşımda bulundu.

Satıcıların aksine şişme can yeleklerinin sadece yüzme bilenler için olduğunu ve can yeleklerinin açık denizlerden, iç sulara, gemi yolculuklarından, sportif faliyetlere göre tip tip değiştiğini belirten Sahil Güvenlik Komutanlığı yetkililerinin uyarıları şu şekilde:

h. burak öz, can yeleği, merdiven altı, lalizas, mesica
h. burak öz, can yeleği, merdiven altı, lalizas, mesica

CAN YELEĞİ TİPLERİ

Can yelekleri yapılarına göre 3’e, kullanım alanına göre 5’e ayrılmaktadır.

 

Yapılarına Göre Can Yelekleri
Kendiliğinden Yüzebilen (Öncelikli Köpük – KAPOK) Şişirilebilir Karma

(Köpük ve Şişme Tip)

 

▪         Yetişkin, Genç, Çocuk ve Bebek ebatları mevcuttur.

 

▪         Yüzme bilen ve yüzme bilmeyen için uygundur.

-Giyilebilen ve Atılabilen tipleri mevcuttur.

▪         Bazı modelleri su sporları için tasarlanmıştır.

 

▪         Giyilebilir ve atılabilir türleri mevcuttur.

 

 

▪           Az yer kaplar.

 

▪           Sadece yetişkin ebatları mevcuttur.

 

▪            Sadece yüzme bilenler için tavsiye edilir.

 

▪ Sadece giyilebilir tipleri mevcuttur.

 

 

▪           Güvenlidir.

 

▪           Yetişkin, Genç ve Çocuk ebatları mevcuttur.

 

▪ Yüzme bilen ve yüzme bilmeyenler için uygundur.

 

▪ Sadece giyilebilir tipleri mevcuttur.

 

▪           Bazı modelleri su sporları için tasarlanmıştır.

 

 

Kullanım Alanlarına Göre Can Yelekleri
I. TİP: Açık Deniz Tipi Can Yelekleri

 

Açık denizlerde gemi yolculuğu, tekne yarışları ve balıkçılıkta, tek başına icra edilen bot faaliyetlerinde veya fırtınalı havalarda kullanılması tavsiye edilir.

 

Bu yelekler açık ve kaba denizlerde, yardımın çabuk gelmesinin mümkün olmadığı bölgeler için en uygun olanıdır. Bilincini yitirmiş kazazedelerin suda sırt üstü çevirerek yüzükoyun yatmalarını engeller.

 

Bu yelekler en iyi korumayı sağlar. Ancak kısmen kaba ve konforsuzdur. Sahip olduğu ilave köpük ve kumaş sayesinde ısı kaybını önler ve kazazedenin başını suyun üzerinde tutar.

 

 

II. TİP: Kıyı Tipi Can Yelekleri

 

Yardımın çabuk gelmesinin mümkün olduğu kıyıya yakın içsularda iyi koruma sağlar. Kaba denizlerde uzun sürecek kurtarma faaliyetleri için uygun değildir. Bilincini yitirmiş kazazedeleri sırt üstü çevirerek suda yüzükoyun yatmalarını engelleyebilir. Ancak I.Tip can yelekleri kadar etkili değildir. Başımızı suyun yukarısında tutmak için suda el ve ayaklarımızı hareket ettirmemiz gerekebilir.

 

I.Tip’ten daha konforlu fakat çok daha az yüzdürücülük sağlar.

 

 

III. TİP: Yüzdürme Yardımcıları

 

Yelken yarışları, filika yarışları, su kayağı, balık avcılığı, kano, jet ski gibi aktivitelerinde kullanılır. Can yeleğinden çok yüzme yardımcısı olarak imal edilmektedir.

 

Yardımın çabuk gelmesinin mümkün olduğu kıyıya yakın içsularda iyi koruma sağlar.

 

Kaba denizlerde uzun sürecek kurtarma faaliyetleri için uygun değildir. Bilinçsiz kazazedelerin yüzükoyun yatmalarına engel olmaz.

 

Su sporlarında bilinçsiz kazazedenin hayatını kurtarmak amacıyla değil, bilinçli ve yüzmeyi bilen kişinin su üzerinde durmasına yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır.

 

I. Tip ve II. Tip’ten daha konforlu fakat I. Tip’ten çok daha az yüzdürücülük sağlar.

 

IV. TİP: Atılabilir Tip Can Simitleri

 

Gemiden denizdeki kazazedeye atılmak için veya denizdeki kişiye ilave yüzdürücülük sağlamak maksadıyla tasarlanmıştır. Bu tipler giysi olarak üretilmemiştir. Kişi bu tipi üzerine giymez.

 

Kazazedeye atılan ekipmanlar; can simitleri, yüzdürücü minder vb. tipindeki can kurtarıcılardır.

 

Bilinçsiz kişiler, yüzme bilmeyenler ve çocuklar için uygun değildir.

 
V. TİP: Özel Amaçlı Can Yeleği

 

Rüzgar sörfü yelekleri, güverte giysisi, kano yelekleri, rafting yelekleri, yüzdürme montları gibi her biri özel kullanım için dizayn edilmiş giysilerdir.

 

Bu tipteki ürünler, etiketlerinde belirtilmek kaydıyla I.tip, II. Tip ya da III. Tip’teki ekipmanların performanslarını sağlayabilirler.

CAN YELEĞİ HAYAT KURTARIR

Doğru seçilen bir can yeleği, herhangi bir tehlike nedeniyle denizi aracını terk etme veya kaza sonucu denize düşme durumunda, her hava/deniz koşulunda, bilincinizi kaybetmiş olsanız dahi sizi su üstünde tutarak hayatınızı kurtarabilir.

“Can yeleği giymemenin bir mazereti olamaz!”

h. burak öz, can yeleği, merdiven altı, lalizas, mesica
h. burak öz, can yeleği, merdiven altı, lalizas, mesica

CAN YELEĞİNİN VÜCUDA UYUMU

Can yelekleri, başınızı yukarıda tutarak nefes alabileceğiniz uygun pozisyonda kalmanıza yardımcı olacak şekilde imal edilir.

Yetişkin can yelekleri çocuklar için uygun değildir. Can yelekleri bedene uymalı ve çocukların çene ve kulaklarına doğru kaymamalıdır.

Bedeninize uygun can yeleğini seçmek son derece önemlidir. Gereğinden büyük olan can yelekleri yüzdürme aparatını yüzünüzün etrafına yükseltir ve bu durum su üstünde uygun pozisyonda kalmanızı engelleyerek tehlike oluşturabilir. Gereğinden küçük olan can yelekleri ise bedeninizi su üstünde tutamaz.

Can yeleğini giyerken tüm fermuar ve kayışları bağlayarak vücudunuza oturduğundan emin olun.

Can yeleğini giyerken kollarınızı havaya doğru kaldırın. Bir arkadaşınız can yeleğinin omuz kısımlarından kavrayarak yukarı çektiğinde can yeleğiniz çenenize veya yüzünüze kadar yukarı çıkıyorsa o can yeleği size uygun değildir.

Giyeceğiniz can yeleğinin planladığınız aktivitelere ve deniz durumuna uygun olduğundan emin olun.

“En iyi can yeleği üzerinizde olandır.”

h. burak öz, can yeleği, merdiven altı, lalizas, mesica
h. burak öz, can yeleği, merdiven altı, lalizas, mesica

DOĞRU CAN YELEĞİ SEÇİMİ

Can yeleği seçiminde, yukarıda belirtilen hususlar dikkate alınarak giyecek kişinin ağırlığı, can yeleğinin yapısı (kendiliğinden yüzebilen, şişirilebilir, karma) ve nerede kullanılacağı (Tip I, II, III, IV, V) göz önünde bulundurulmalıdır.

Genel olarak bir insanın sudaki ağırlığı karadaki ağırlığının 10’da 1’i kadardır.        Yeryüzünde 1 kg’lık bir kütle, üzerinde bulunduğu cisme yaklaşık 9.8 Newton (N) değerinde bir kuvvet uygular. (Hesaplamalarda 10 N=1 kg olarak kullanılmıştır.)

Örnek olarak 100 kg’lık bir insanın %80’i su, %10’u yağ vs. olup yalnızca kalan %10’u suda ağırlık oluşturur. Bu nedenle söz konusu kişi, 10 kg’lık ağırlığı su üstünde tutacak aparata ihtiyaç duyar.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s