Panama Papers sızıntısı liderleri deşifre etti

panama

Şimdiye kadar en büyük veri sızıntısıyla Panama Papers belgeleri gündeme bomba gibi düştü. Ünlü isimlerin, şirketlerin ve dünya liderlerinin ülkelerinden kaçırdıkları servet bu büyük sızıntıyla deşifre oldu. Panama Papers sızıntısı liderleri deşifre etti.

Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseca sızan dosyaların yaklaşık 2.6 terabayt büyüklüğünde olduğu açıklandı. İddialara göre belgeler 40 yıllık bir süreyi kapsıyor ve yaklaşık 210 bin şirket hakkında bilgiyi içeriyor.

PANAMA PAPERS NE?

Panama merkezli Mossack Fonseca’ya ait 40 yıllık özel belge ve dökümanların internete sızmasıyla birlikte, offshore hesaplarda servetlerini saklayan siyasi liderler, sanatçılar ve suç çetesi liderlerini ifşa eden belgelere Panama Papers (Panama belgeleri) adı verildi.

78 ÜLKEYE SERVİS EDİLDİ

Panama belgeleri önce bir Alman gazetesiyle, ardından 78 ülkeden 107 ayrı medya kuruluşuyla paylaşıldı. Kaynağa ilişkin bir açıklama ise yapılmadı.

Belgeler, Panamalı hukuk firmasının, müşterilerinin para aklamasına, ambargoları delmesine ve vergi kaçırmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Firma yetkilileri ise 40 yıldır faaliyet gösterdiğini ve bugüne kadar herhangi bir illegal iş yapmadığını söylüyor.

TÜRKİYE’NİN YAKIN DOSTLARI LİSTEDE

Sızan belgelerde eski liderler ile mevcut bazı siyasilerin isimleri de yer alıyor. Belgelerde İzlanda, Pakistan başbakanları ile Ukrayna Cumhurbaşkanı bazı bakanlar ve Suudi Arabistan Kralı’nın ismi de bulunuyor.

Panama Papers Belgeleri, dünya siyasetine bomba gibi düştü. Yaklaşık 72 dünya liderinin adının geçtiği belgeler Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in adı belgelerde geçiyor. Sosyal medyanın yakından takip ettiği belgeler sonrasında İzlanda Başbakanı Ólafur Ragnar Grímsson istifa kararı aldı.

TÜRKİYE’DEN PANAMA SIZINTISINDA KAÇ ŞİRKET VAR?

210 bin şirketin adı geçen belgelerde Türkiye’den adı karışan 101 şirket 10 müşteri var.

Türkiye’den bazı isimler söyle:

Alican Ulusoy
Altan Baban
Bulent Erdogan
Calış Koroğlu
Cumhur Guzelciftci
Emine Neslihan Ornekal
Feray Alpay
Hakan Gonullu
Hilmi Adalier
Ismail Enes Algan
Jacques W. Yacoub
Kares Karadeniz Enerji Servisleri Ve Mak.Tic. A.S.
Kares Karadeniz Enerji Servisleri ve Makine Ticaret A.S.
Kerim Jurgen Karaer
Mehmet Emin Akyuz
Mehmet Tarkan Karakaya
Mermeden Ltd
Murat Kurkeu
Oktay Bicakcioglu
Omer Hakan Karakaya
Orhan Remzi Karadeniz
Osman Murat Karadeniz
Pol Zazadze
Sebnem Yetkin Yildiz
Selman Safi Bilal
Sharecorp Limited
Soner Önen
Suha Bilal
Tulay Ulusoy
Zeynep Gul Lokumcu

Kıbrıs’tan ise 3 bin 636, Suriye’den 4 şirket var. Ancak Tam liste (kişi/firma) Mayıs’ta açıklanacak.

panamaki

TÜRKİYE’DEN İSMİ KARIŞAN BAZI İSİMLERİ TANIYALIM

Altan Baban kimdir?

Tan-mar Denizcilik’in sahibi Altan Baban Süleymaniye’nin kurucusu olarak bilenen Babanizade Süleyman’ın üçüncü kuşak torunu. Altan Baban’ın verdiği bilgilere göre Baban ailesi 1910’larda Türkiye’ye gelmiş. İlk gelenler Hasan Sami Baban, İsmail Hakkı Baban ve Zihni Baban kardeşler olmuş. Babani ve Babanzade adlarını kullanan aile soyadı kanunuyla birlikte Baban soyadını alıyor. 30 aileyi bulan Baban ailesinin Irak’ta çok sayıda arazi ve mal varlığı bulunuyor. Siyasetçi Bülent Akarcalı’nın anneannesi ile Yaşar Kemal’ın eşi Semiha Baban da varisler arasında yer alıyor.

Alican Ulusoy kimdir?

1976 doğumlu olan Alican Ulusoy, Ulusoy Ailesi’nden Cemal Ulusoy’un oğlu. İstanbul Alman Lisesi mezunu olan Alican Ulusoy,Londra’da America Continental University’de işletme ve yönetim bilimleri okudu.
Lise yıllarından üniversiteyi bitirene kadar grup şirketlerinde birçok pozisyonda çalışan Alican Ulusoy, 1998’de Otobüs Grubu’nda aktif olarak çalışmaya başladı. Burada değişik görevler aldıktan sonra da 2000 yılında Otobüs Grubu’nun sorumluluğunu üstlendi. 2001’de ise Ulusoy Holding Yönetim Kurulu Üyeliğine getirildi.
1998 yılında başladığı Ulusoy’daki iş yaşamı holdingin 3’e bölünmesiyle 15 Ekim 2008’de kendi kurduğu Ulusoy Uluslararası Yatırım Holding’te devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s