Büyükobalı işsizlerden Özyeğin’in şirketine karşı eylem

 

koylulerri Soma katliamının ardından yetimler Elmadere ile birlikte yetimler köyü olarak anılmaya başlanan Büyükoba köyünde Türkiye’nin ikinci büyük zenginin maden şirketine karşı eylem yapıldı.

İzmir’in Kınık ilçesine bağlı Alevi(Çebni) yurttaşların yaşadığı Büyükoba köyünde işsiz gençler maden şirketine karşı eylem yaptı.  Büyükoba köyünde işsiz gençler köylerinden işçi alınmadığı gerekçesiyle bugün maden şirketinin araçlarının köylerinden geçişine izin vermedi. Sabah saatlerinde köyün girişini kütüklerle kapayan Büyükoba köyünün gençleri  Polyak Eynez  maden şirketinin servis araçlarının geçişine izin vermedi. İşsiz gençler, Polyak Eynez Enerji Üretim Madencilik San. Tic A.Ş.  işletmelerinde iş sözü verilene kadar eylemlerine devam edeceklerini kaydetti. Şirket yöneticilerinin söz vermesi üzerine eylem sona erdi.

TÜRKİYE’NİN İKİNCİ BÜYÜK ZENGİNİ AMA 478 MİLYON LİRA TEŞVİK ALDI

Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin’in şirketi Polyak Eynez Enerji Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş, 2014 yılında Ekonomi Bakanlığı 478 milyon liralık sabit yatırım teşviki aldı.

2.6 milyar dolar servetiyle Türkiye’nin en zengin ikinci  işadamı olan Özyeğin’e verilen söz konusu teşvik kapsamında, gümrük vergisi muafiyeti, yüzde 80 vergi indirimi, yüzde 40 yatırıma katkı desteği ve 7 yıl boyunca sigorta primi işveren desteği verildi. Yaklaşık 4 milyon linyit kömürünün çıkarılması ve işletilmesi planlanan tesiste, 300 kişinin istihdam edilmesi öngörülüyor. Özyeğin, Elmadere’de çıkaracağı kömürü, bölgede kuracağı termik santralde kullanacak.

IMG-20160416-WA0003

Soma katliamında Elmadere ve Büyükoba köylerinden 13 maden işçisi yaşamını yitirdi. O tarihten sonra “Yetim Köyleri” olarak adlandırımaya başlayan bu köylerde ana geçim kaynağı maden işçiliği…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s