Grev hakkının çoban ateşi ilk kez gösterildi

_MG_0003

Türkiye’de grev hakkının çoban ateşi Kavel Direnişi belgeseli dün ilk kez gösterildi.  

İşçilerin en büyük silahı grev hakkının Türkiye’de tanınmasının önünü açan direniş olan Kanunsuz Grev Kavel belgesel oldu.

Zafer Aydın ve Melih Biçer tarafından hazırlanan belgeselin ilk gösterimi dün Şişli Kent Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Zafer Aydın’ın “Kanunsuz” Bir Grevin Öyküsü Kavel 1963 kitabından yararlanılarak yapılan Çoban Ateşlerinin Yandığı Yerde Kavel’de belgeselinin gösterimine ilgi yoğundu. Zafer Aydın ve Melih Biçer’in kısa konuşmalarının ardında aralarında işçilerin, sendika yöneticilerinin, sanatçıların ve siyasetçilerin bulunduğu yüzlerce kişi belgeseli izledi.  Gösterim sırasında belgeselde geçen “Komünist’ dediler bize afedersiniz” şeklindeki diyologlar salonu kahkaya boğarken, işçi önderi  Maden-İş Başkanı Kemal Türker’le ilgili sahneler duygusal anlar yaşattı. İstinye halkının Kavel işçilerine verdiği destek ise sık sık alkış aldı. Koç’a ait kibrit fabrikası işçilerinin kışkırtılarak Kavel işçilerin üzerine saldırtılması ise tepkiyle karşılandı.

Sürükleyici bir senaryoya sahip belgesel gösteriminin ardından, Kavel direnişinde yer alan işçilerden ve direnişe emeği geçenlerden bir kısmı, avukatları, belgeselde emeği geçenler ve Kavel direnişinden esinlenerek ismi Kavel konulan bir genç sahneye çıktı.

Gösterimin ardından sahnede yapılan konuşmalar arasında Orhan Alkaya’nın “Kablo fabrikası adından insan ismi yaratan direniş” şeklindeki değerlendirmesi uzun süre alkış aldı.

kavelli

KISACA KAVEL DİRENİŞİ

Yıl 1963. İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı sahil semdi İstinye’de bir fabrika Kavel! İşçilerin çalışma koşulları ağır, ücretler düşük ve patron ikramiyeleri kırpmak istemekte. Buna razı olmayan işçiler patronla görüşmesi için 3 temsilci yollarlar. Ancak patron, bu 3 temsilciyi işten çıkarır. Hemen arkasından da fabrikadaki işçilere sendikadan istifa etmeleri için baskı uygulamaya başlar. Bunun üzerine 170 işçi, 8 Ocak 1963 günü tezgâh başında 5 günlük oturma eylemi kararı alırlar.
Patron işçilerin bu mücadeleci tutumu üzerine, asayişi bozdukları gerekçesiyle 10 işçiyi daha işten çıkarıp üretimi durdurur. Artık işçilerin canına tak etmiştir. Fabrikanın önünde çadırlar kurulur, oturma eylemi direnişe dönüşür. Fabrikaya işçi alınacağına dair gazeteye verilen ilan üzerine işçiler gece-gündüz fabrika kapısında nöbet tutmaya başlarlar. O dönemdeki yasalara göre grev yasaktır. Patron ve hükümet grevin yasadışı olduğu bahanesini ileri sürerek işçiler üzerinde baskı kurar. Fakat tüm baskılara rağmen Kavel işçileri direnişe kararlılıkla devam ederler. 62 günün sonunda grev başarıya ulaşır. Ve o zamana kadar yasak olan grev, Kavel işçilerinin mücadelesi sonunda yasal bir hak haline gelir. Böylece grevden dolayı tutuklu bulunan bütün işçiler de serbest bırakılır ve haklarındaki davalar düşer.

kavella

KORKMAZGİL’İN KAVEL’İ

Kavel Direnişi Türkiyeli sanatçılar tarafından da sevinçle karşılandı. Kavel işçilerinin kuşkusuz en büyük destekçisi işçilerle dayanışma içinde olan İstinye halkıydı ama  bunun yanı sıra ilericiler ve aydınlar da Kavel işçilerinin mücadelesine destek verdi. Kavel Direnişi’nden etkisiyle Şair Hasan Hüseyin Korkmazgil şiirler yazdı. Korkmazgil’in Kavel ismini taşıyan kitabından aynı adlı şiiri ise şöyle:

İşime karım dedim, karıma Kavel diyeceğim.
Ve soluğum tükenmedikçe bu doyumsuz dünyada,
Güneşe karışmadıkça etim
Kavel Grevcilerinin türküsünü söyleyeceğim.
Ve izin verirlerse Kavel Grevcileri,
İzin verirlerse İstinyeli emekçi kardeşlerim,
İzin verirlerse Kavel Grevcileri,
Ve ben kendimi tutabilirsem eğer sesimi tutabilirsem
O çoban ateşinin yandığı yerde Kavel’de,
O erkekçe direnilen yerde, Kavel’de
Karın altında nişanlanıp dostlarımın arasında
Öpeceğim nişanlımı Kavel kapısında
Ve izin verirlerse İstinyeli emekçi kardeşlerim
İzin verirlerse Kavel Grevcileri
İlk çocuğumun adını Kavel koyacağım

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s