Bir DİSK Dev Maden-Sen teşhiri

devmadennn
DİSK’e bağlı  Dev Maden-Sen’in hafta sonu  tartışmalı şekilde yapılan kongresinde çeyrek asırlık başkan Tayfun Görgün koltuğunu korudu.
Türkiye Devrimci Maden Arama ve İşletme İşçileri Sendikası (Dev Maden-Sen) hafta sonu 17’nci konresini yaptı.
Ankara’da yapılan seçimde toplu sözleşme yapmak için gerekli yüzde birlik barajın altında olduğundan gelirini fonlarla ve DİSK yardımıyla sağlayan sendikanın  başkanı olmak için 2 aday ortaya çıktı. (Bakınız Yıldırım Koç’un yazıları)
sorossss
 Başkan adaylarından biri çeyrek asırlık Başkan Tayfun Görgün diğeri 20 yıllık maden işçisi Tahir Çetin oldu.
Başkanlık yarışında, 12 Eylül sonrası mahkemelerde işçiler aleyhine verdiği ifadeler nedeniyle halen eleştirilen(Bakınız Yeraltı Maden-İş Dergisi arşivleri) Görgün’ü HDP vekili Kürkçü’nün partisi bilinen SYKP ve HDP’nin desteğiyle DİSK yönetiminde yer alan Halkevleri destekledi.
Kınıklı maden işçisi Tahir Çetin’e ise  sadece birlikte çalıştığı Somalı maden işçilerinden ve onların Soma katliamının ardından DİSK’te örgütlenmesinde etkili olanlardan destek geldi.
Böyle bir güç dağılımı nedeniyle Başkanlık yeniden Görgün’e göz kırpıyordu.
Fakat iş şansa da bırakılmıyordu. Mevcut başkan yerine bir işçinin başkan seçileceği sürprize imkan vermeyecek şekilde oluşturulmuş delege yapısından dolayı sonuç kongre öncesi belli oldu.
Yine de kongre sırasında yaşanan özellikle 3 şey tarihe not düşülmesi gereken nitelikteydi.
1-)İşçiler barikat kurularak kendi örgütlerinin seçimine alınmak istenmedi.
Kongre sabahı başkan adayı Somalı Maden işçisi Tahir Çetin’e destek veren maden işçilerinin kongrenin yapıldığı salona alınmadığı sosyal medyaya yansıdı.
DİSK önlüğü giydirilmiş SYKP ve Halkevleri üyeleri olduğu iddia edilen kişiler tarafından işçiler etten barikat örgüler sendikalarının kongresine alınmak istenmedi.
Sonuçta biraz güç kullanılarak biraz da anlaşma yoluna gidilerek işçiler kendi örgütlerinin seçiminin yapıldığı salona girdi. Tabi tüm bunlar sosyal paylaşım sitesine yansıdı.
tayfun
2-) Soma katliamı konusunda başkan sermayenin diliyle konuştu.
Salonda başkan adaylarının konuşmaları sırasında da bir skandal yaşandı.
Dev Maden-Sen’in çeyrek asırlık 60’ını devirmiş başkanı Görgün, Soma Katliamı’ndan AKP’li medyanın diliyle bahsetti.
Görgün yaldızlı cümlelerle süslenen konuşmasında, Soma’da yaşananı yumşatmak ve sermaye ile hükümetin sorumluluğunu azaltmak için AKP’ye yakın medya tarafından kullanılan “Soma afeti” tanımını kullanması dikkat çekici oldu.  Anlaşılan Başkan “Devrimci” Maden Sen başkanı Görgün  sağ medyadan enformasyon alıyordu. Bu yüzden de sağ medyanın dilini kullanıyordu.
madenni
3-) Madende çalıştığı öne sürülen dedelere oy kullandırıldı.
Ama konuşmalar salonda bulunan delegeler için önemli değildi. Çünkü onlar özel seçilmişti.
Dev Maden Sen’in yöneticileri güce dayandığından 50’sinden sonra hemen hemen hiçbir işverenin iş vermediği bilinmesine karşın, 60 yaşındaki kişileri “maden işçisi” diye kendilerine oy vermesi için delege göstermişti. Yıpranma hakkı olduğundan birçok madencinin 40’lı yaşlarda emekli olduğu bilinmesine karşın oy kulanan 60’lı yaşlardaki maden işçisi olduğu iddiasıyla oy kullandı. Onlar oy kullanırken diğer yandan Somalı maden işçileri işverenin işten çıkarma tehditleri yüzünden kongre salonuna gelememişti.
tahircetinn.jpg
SONUÇ DİSK’İN GÖRÜNEN YÜZÜ
Seçim sonucu beklenildiği gibi oldu. Çeyrek asırlık başkan Tayfun Görgün yeniden başkanlığa seçildi.
İşçiler salonu “Sarı sendikadan farkınız yok” tepkisinde bulunarak “Yazıklar olsun, yazıklar olsun….” serzenişleriyle terk etti. Somalı maden işçileri DİSK ve Dev Maden Sen’den dışlandı.
Böylece Dev Maden Sen’deki seçim, kimlik siyasetinin ve koltukçuluğun DİSK sendikalarını getirdiği noktanın üzüntü verici bir teşhiri oldu.
İşçilere de yeni bir yol açıldı. Tahir Çetin seçim akşamı kendi facebook hesabından şunu paylaştı:
“Seçimi kaybetiğim için hiç üzülmüyorum. Ben şunu biliyorum. Sarı sendika karşı, bürakatlaşmış sendika ağalarına karşı üreten biziz yöneten de biz olacağız.”
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s