Menderes’in polisi öldürdü, AKP çocukları büstünü yok etti

turannn

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin  düzenlediği eylemde Menderes’in polisinin 20 yaşında öldürdüğü, Turan Emeksiz’in bugün ölüm yıl dönümü. Menderes’in tek başına iktidarının despot yüzünü gösteren, fikir özgürlüğü şehidi Turan Emeksiz’in adı son olarak geçen yıl Cağaloğlu’ndan büstünün kaldırılmasıyla gündeme geldi.
İstanbul Üniversitesi öğrencisi Turan Emeksiz 20 yaşındaydı. Dönemin tek başına iktidarının basın ve fikir özgürlüğünün sınırlanmasına ilişkin kanununa karşı çıktı. Üniversitesinde yapılan eyleme katıldı. Emir alan polisin silahından çıkan kurşunla 56 yıl önce bugün öldürüldü. Turan Emeksiz’in adını taşıyan vapur iskeleye çekilirken, onu öldüren zihniyet bugün yine tek başına iktidarda. Bugün Turan Emeksiz .adı basının ana kucağı Cağaloğlu’ndaki büstü kaldırılarak unutturulmaya çalışılırken,  Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Berkin Elvan gibi birçok genç çocuk başka bir sağ iktidarın baskıcı politikalarına karşı çıktığı için polisin elindeki ateşli silahlarla öldürülmeye devam ediliyor.

heykelilll

TURAN EMEKSİZ KİMDİR?
Tek başına iktidarın büyüsüne kapılmış Menderes basını tamamen denetim altına almak istiyordu. Muhalefete katlanamıyordu. Bu yüzden emriyle 7 Nisan’da DP Meclis Grubu TBMM Başkanlığı’na muhalefetin eylemlerinin soruşturulması için bir önerge verdi. Buna göre tüm üyeleri DP’li olacak Tahkikat Komisyon’u oluşturulacak ve bu komisyon üç ay boyunca muhalefetin ve basının eylemlerini soruşturacaktı. Önerge 27 Nisan 1960 tarihinde Meclis’te DP’li vekillerin oylarıyla büyük bir çoğunlukla kabul edildi. 28 Nisan 1960 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe konuldu.

turanemeksizzzi
Tahkikat Komisyonu’nun kurulmasına dair kanunun kabul edilmesi üzerine 28 Nisan 1960 sabahı İstanbul Üniversitesi bahçesinde öğrenciler protesto gösterisi düzenlendi.
Üniversite öğrencilerinin düzenledikleri bu miting sırasında, polislerin okul bahçesine girmeleri üzerine olaylar çıktı. Olaylar Beyazıt Meydanı’na kadar sıçradı. Polisler öğrencilere alınan emir üzerine ateş açtı. Savunmasız öğrencilerden Malatya doğumlu Orman Fakültesi öğrencisi 20 yaşındaki Turan Emeksiz öldürüldü. Doğduğu yer Malatya’ya büstü dikildi. Ancak 12 Eylül öncesi bu büst parçalandı, yerine yenisi koyulmadı. Malatya’da adı liseye de verildi. Fakat Turan Emeksiz Lisesi adı 12 Eylül Darbesi ardından Malatya Lisesi olarak değiştirildi.
Türk basının ana kucağı Babıali’deki Halk Eğitim Merkezi önündeki büstü ise geçen yıl bir açıklamada bulunulmadan taşındı. Ne olduğu bilinmiyor.
Turan Emeksiz İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampüsünde anıtı duruyor. Adının verildiği vapur ise seferden çekilerek, Bursa’da lokanta olarak hizmet veriyor.

Turan Emeksiz için Nazım Hikmet’in ise şöyle bir şiiri bulunuyor:

NAZIM HİKMET: “BEYAZIT MEYDANI’NDAKİ ÖLÜ”

Bir ölü yatıyor

on dokuz yaşında bir delikanlı

gündüzleri güneşte

geceleri yıldızların altında

İstanbul’da, Beyazıt Meydanı’nda.

Bir ölü yatıyor

ders kitabı bir elinde

bir elinde başlamadan biten rüyası

bin dokuz yüz altmış yılı Nisanında

İstanbul’da, Beyazıt Meydanı’nda.

Bir ölü yatıyor

vurdular

kurşun yarası

kızıl karanfil gibi açmış alnında

İstanbul’da, Beyazıt Meydanı’nda.

Bir ölü yatacak

toprağa şıp şıp damlayacak kanı

silâhlı milletimin hürriyet türküleriyle gelip

zaptedene kadar büyük meydanı. Mayıs 1960

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s