Altan Erkekli’den CHP’ye laiklik uyarısı

altan erkekli; laiklik; h. burak öz
altan erkekli; laiklik; h. burak öz

Oyuncu Altan Erkekli CHP’ye laiklik uyarısında bulundu. İstanbul’da Sarıyer Belediyesi’nin haftasonu 5’incisini düzenlediği Sarıyer Edebiyat Günlerine tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu  Altan Erkekli de katıldı. Bu sırada konuşma fırsatı bulduğumuz Altan Erkekli, cumhuriyet değerlerine saldırılar olmasından dolayı sıkıntılı günler yaşandığını söyledi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın laiklik ilkesinin yeni anayasada yer almaması gerektiğine dair söylemini hatırlatan Altan Erkekli; cumhuriyetin değerlerinin ortadan kaldırılmaya çalışıldığına vurgu yaptı. Türkiye için laikliğin asla vazgeçilmemesi gereken çok önemli bir değer olduğunu dile getiren Altan Erkekli, siyasi iktidara mensup kişiler tarafından laiklik karşıtı duyguların her fırsatta farklı şekillerde ifade edildiğini belirtti.  Bunlara karşı yeterli tepkinin verilmediğini söyleyen Altan Erkekli CHP’ye de naif bir eleştiride bulundu.

Altan Erkekli, “Sarıyer’de Edebiyat Günleri yapılırken Beşiktaş’ta park bahçelerle ilgileniliyor” diye konuşarak laikliğe saldırılar karşısında birlikte hareket edilemediğine dikkat çekti. CHP‘nin laiklik karşıtlığına dair yeterli çalışmayı yapmadığını kaydeden Altan Erkekli, “Laiklik çok önemli bir değerimiz” dedi.

ALTAN ERKEKLİ KİMDİR?

Adı Reşit Altan Erkekli olan sanatçı 18 Kasım 1955 İstanbul doğumlu. Lise yıllarında tiyatroyla ilgilenmeye başlayan Altan Erkekli, Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’nden mezun olduktan sonra bir süre okulunda eğitim görevlisi olarak çalıştı. Fakülte yıllarından itibaren Ankara Sanat Tiyatrosu’nda çalışan Altan Erkekli, 1985 ile 1989 yılları arasında Devlet Tiyatroları’nın Çocuk ve Gençlik Tiyatroları bölümünde de çalıştı. Erkekli’nin sesi Susam Sokağı’ndaki Edi karakteriyle kulaklara kazındı.

BKM (Beşiktaş Kültür Merkezi) Oyuncuları arasına AST’daki görevine veda ederek katılan Erkekli, “Bir Demet Tiyatro” adlı diziyle televizyon izleyicileriyle tanıştı. “Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü” adlı tiyatro oyununda, vefat eden Gürdal Tosun’un rollerini üstlenen sanatçı, “Vizontele” adlı sinema filminde de Yılmaz Erdoğan ve Demet Akbağ’la başrolü paylaştı.

2009 Yerel seçimleri’nde, Cumhuriyet Halk Partisi’nden Beşiktaş Belediye meclisi üyeliğine seçildi. 2007 yılından beri, Başkent İletişim Bilimleri Akademisi’nde, Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk, Seslendirme ve Oyunculuk eğitimleri vermekte.

Sanatçı bunların yanı sıra 1982 ve 1996 yıllarında Sanat Kurumu En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

1996-1997 sezonunda oynadığı “İnadına Yaşamak” ile Altan Erbulak ve Tiyatro Eleştirmenleri Birliği ödüllerini aldı.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s