Nuh Köklü davası karar duruşmasından notlar

koklu.jpg

Dükkânının camına kartopu geldiği gerekçesiyle Kadıköy Yeldeğirmeni’nde gazeteci Nuh Köklü’yü öldüren Serkan Azizoğlu, müebbet hapse mahkûm edildi. Mahkemenin verdiği kararla cinayetin bir nefret cinayeti olduğu teyit edilmiş oldu.

Davanın karar duruşması Nuh’un arkadaşları tarafından hınca hıç doldurulan  Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin duruşma salonunda 28 Mayıs Cuma günü görüldü.

Duruşma, Köklü ailesinin avukatlarının son sözleriyle başladı.

Avukatlar son duruşmada tüm davayı da özetleyen konuşmalarda buldu.

Köklü ailesi avukatları kısa satırbaşları şeklinde şunları ifade etti:

Nuh şiddete karşı duran bir insandı.

Sanık Serkan Azizoğlu geçimsiz bir insan olarak biliniyor.

Nuh Köklü Gezi Direnişi ürünü Yeldeğirmeni Dayanışması’nın üyesiydi. Bu oluşum esnaflarla iyi ilişkiler kurmak için, “Küçük esnaftan alışveriş yapılmasını özendiren” çeşitli çalışmalar yapıyordu.

Sanık Serkan Azizoğlu, Nuh Köklü ve arkadaşlarının Yeldeğirmeni Dayanışması üyesi olduklarını biliyordu. Olaydan önce bir afiş çalışması sırasında  “Ali İsmail Korkmaz’ı da mı sahiplendiniz” şeklinde çeşitli sataşmaları olmuştu.

Olayın geçmişi olduğundan Serkan Azizoğlu saldırıda bulunmak için camına gelen kartopunu bahane etti.

Dükkânına hiç kimsenin girmemesine karşın, hatta kendisini ikna etmek için kadınların ön planda durmasına karşın önce sopayla sonra bıçakla Nuh Köklü ve arkadaşlarına saldırılarda bulundu.

Olay günü de Nuh Köklü ve arkadaşları sadece sanığın elindeki silahı almak için müdahalede bulundu.

Sanığın Nuh Köklü’yü öldürdüğü bıçaktan önce kullandığı silah elinden alındı, fakat sanığa karşı kullanılmadı.

Sanık Serkan Azizoğlu elinde bıçakla, Nuh Köklü’den önce iki kişiyi daha öldürme girişiminde bulundu. İkisi de sanığın dikkatinin başka yerden bir müdahaleyle dağıtılmasıyla kurtuldu.

Nuh Köklü, Emrah Elhan’ın Serkan Azizoğlu tarafından saldırıya uğraması üzerine harekete geçti.

Nuh Köklü bu sırada dengesini kaybetti, yere düştü ama yerde Serkan Azioğlu’nun üzerine kapanarak silahı almak için müdahalesine devam etti.

Bu sırada Nuh Köklü’nün arkadaşları da harekete geçti. Serkan Azizoğlu’nun elindeki silahı almak için hamle yapan Emrah Elhan tam bıçağın üzerine basacakken Nazım Coşaner tarafından çantasından çekildi.

Bu olay Serkan Azizoğlu’na bıçağını Nuh Köklü’ye saplaması için imkân sağladı.

Öldürücü darbeleri alan Nuh Köklü yerden kalkıp birkaç adım yürüdükten sonra düşerek öldü.

Serkan Azizoğlu’nun cinayet esnasında bıçağı tutuş şekli tamamen öldürmeye yönelikti. Cinayet sonrası bıçağı yıkaması soğukkanlı tavırları da bilinçli olduğunun göstergesiydi.

Nazım Coşaner’in hamlesi Nuh Köklü’nün ölümünde önemli rol oynadı.

Nazım Coşaner o hareketi yapmasaydı belki bugün Nuh Köklü yaşıyor olacaktı.

Nuh Köklü’yü kasten öldüren Serkan Azizoğlu mahkemede soğukkanlı tavırlarını sürdürdü.

Hiçbir pişmanlık belirtisi göstermedi.

Sırf takım elbise giydi diye başı dik sırıtarak bakışı görmezden gelinerek iyi hal indirimi uygulanmamalı.

Duruşmadan Serkan Azizoğlu’nun avukatı Yener Tanyıldız ise sanığın biri özürlü 2 çocuğu olduğunu söyleyerek, olayın siyasi olmadığını basında çıkan haberler nedeniyle bu şekilde yansıtıldığını öne sürerek müvekkilini korudu.

Son sözleri sorulan Serkan Azizoğlu ise “Avukata bir sorum var. Buraya şortla mı gelseydim. Mahkemeye saygımdan takım elbiseyle geldim Bire karşı 10 kişiydiler. Ben kesinlikle suçlu değilim. Beraatımı istiyorum” şeklinde hiçbir pişmanlık belirtisi göstermeyen sözler sarf etti.

Mahkeme heyeti Azizoğlu’nun da son sözlerini aldıktan sonra mahkemeye kısa bir ara verdi.

Kısa aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Serkan Azizoğlu’nun “kasten adam öldürmek” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırarak örnek bir karar verdi. Serkan Azizoğlu’na hiçbir indirim uygulanmamasına da hükmetti.  Mahkeme heyeti, Azizoğlu’na yardım ettiği iddia edilen Nazım Coşaner’in “kasten öldürmeye yardım etme” suçundan ise beraatine karar verdi.

Mahkemenin kararı Nuh’un yakınlarında buruk bir sevinç yarattı.

Adliye çıkışında Nuh Köklü’nün annesi Çiğdem Köklü, ağabeyi Sedat Köklü ile Nuh Köklü’nün kız arkadaşı Ferda Sayın acı ile iç içe sevinçle birbirleriyle kucaklaştı. Bu kucaklaşmaya Nuh Köklü’nün üniversite yıllarından arkadaşı ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, birlikte bir dönem siyaset yürüttüğü Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu ve meslektaşı, çalışma arkadaşı Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Uğur Güç de ortak oldu.

Adliyenin önünde yapılan konuşmalar ise alınan iyi karara karşın hüzün doluydu.

Nuh’un arkadaşı ve avukatı Ümit Abanoz karardan memnuniyetini kısaca şu şekilde ifade etti: “Karar Nazım Coşaner’in beraat etmesi gibi bazı detaylar var ama tatmin edici. Nazım Coşaner için temyize gitmeyi düşünüyoruz fakat aileyle birlikte değerlendirdikten sonra karar vereceğiz.”

Nuh’un annesi Çiğdem Köklü gözyaşlarıyla karışık yalnız “Allah razı olsun. Hak yerini buldu” diyebildi.

Nuh’un abisi Sadık Köklü’nün dudaklarından “Adalet yerini buldu ama kardeşimi geri getirir mi?” sözü döküldü.

Nuh’un hayat arkadaşı Ferda Sayın, “Hiçbir ceza bana Nuh’u sevdiğim insanı geri getiremez” cümlesiyle duygularını yansıttı.

TGS Başkanı Uğur Güç, Nuh’un sendika üyesi olduğunu ve Türkiye’de büyük gazetelerdeki son grev olan Sabah ATV grevine katıldığını olduğunu hatırlatarak, “Değerli bir dostumuzu, mücadele arkadaşımızı kaybettik, bu karar kalbimizdeki sızıyı dindirmeyecek” şeklinde konuştu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş, Nuh Köklü’nün öldürülen 65’inci gazeteci olduğunu vurgulayarak, “Nazım Coşaner’in de cezalandırılması için davanın takipçisi olmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s