TGS kongresinde taciz gündemi; Aydınlık, Evrensel ve Birgün işbirliği

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın bu hafta sonu gerçekleşen (8-9 Ekim 2016) genel kuruluna taciz ve garip başkan değişikliği damga vurdu.

tgsssKongreye ilgi azdı, boş salon Türk-İş’in uzlaşmacı sendikalarının çelenkleriyle doluydu.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) 21. Olağan Genel Kurulu 8-9 Ekim tarihlerinde İstanbul’da yapıldı. TGS Genel Kurulunda konuşan ETHA çalışanı gazeteci Arzu Demir, Kocaeli Şubesi’nde U.E adlı sendika yöneticisinin kadına yönelik tacizinin sendika yönetimince saklanmasını eleştirdi. Demir, bu tür durumların bir daha yaşanmaması için sendikanın tüzüğünde değişiklik önerdi. Fakat önerilen değişiklik sendikanın EMEP, Aydınlık ve ÖDP koalisyonundan oluşan yeni yönetiminin de karşı oylarıyla reddedildi. Bu rezaletin ardından, kongrenin esas gündemine geçildi. TGS’de konfederasyonu işbirlikçi sendikacılığın Türkiye şubesi Türk-İş’de alışık olunan şekilde sonucu önceden belirlenen seçimle yönetim değişti. Sonucu kapalı kapılar ardında kurnazca kulislerce kongreden günler önce belirlenen formalite seçimle Evrensel gazetesi reklam sorumlusu Gökhan Durmuş gazeteciler sendikasına başkan seçildi. Üstelik devrimcilerin yüreğini yakar biçimde. Durmuş’la birlikte TGS’de Genel Sekterliğe Aydınlık’tan İlkay Akkaya, Genel Mali Sekreterliğe Can Uğur, ve yönetim kurulu üyeliklerine en son Efes Pilsen için dergi çıkaran Mustafa Kuleli ile Cumhuriyet çalışanı Olcay Büyüktaş Akça seçildi. Yönetimde yer alan isimlerden biri gündem vesilesiyle dikkat çekti. TGS’nin maliyesinden sorumlu(Mali Sekreter) olacak Can Uğur’un Kürt kadın hareketi kadınlarına ‘Mal’ denilen tescilli milliyetçi Mine Kırıkkanat’la yapılan röportajın yayımlandığı BirGün ekinin editörü olduğu ve kendisini röportajı okumamakla savunduğu biliniyordu.

YAZISINI OKUYAMAYAN BAŞKAN!

Öte yandan kongrede komik anlar da yaşandı. TGS başkanı seçilen Gökhan Durmuş’un bir değişiklik için verdiği yazısının divandakiler tarafından okunamaması üzerine kendisi tarafından okunması istenmesi fakat Durmuş’un kendi yazısını okurken güçlük yaşaması gülüşmelere yol açtı. Başkan seçilen Durmuş’un düzgün cümle kuramaması, sürekli “Eee! Eee!..” demesi ise “Vah vah vah sendika kimlere kalmış” dedirtti.

Not: Bu haber İnsanhaber sitesinden sansürlenerek kaldırılmış. Sonra buraya alınmıştır.

Reklamlar

TGS kongresinde taciz gündemi; Aydınlık, Evrensel ve Birgün işbirliği” üzerine 5 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s