Kürt Hareketi kadınlarına ‘Mal’ denilen sayfanın editörü TGS yöneticisi yapıldı!

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın bu hafta sonu gerçekleşen (8-9 Ekim 2016) genel kuruluna taciz ve garip başkan değişikliği damga vurdu.

tgsssKongreye ilgi azdı, boş salon Türk-İş’in uzlaşmacı sendikalarının çelenkleriyle doluydu.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) 21. Olağan Genel Kurulu 8-9 Ekim tarihlerinde İstanbul’da yapıldı. TGS Genel Kurulunda konuşan gazeteci Arzu Demir, bir sendika yöneticisinin kadına yönelik tacizinin sendika yönetimince saklanmasını eleştirdi. Demir, bu tür durumların bir daha yaşanmaması için sendikanın tüzüğünde değişiklik önerdi. Fakat önerilen değişiklik sendikanın EMEP, Aydınlık ve ÖDP koalisyonundan oluşan yeni yönetiminin de karşı oylarıyla reddedildi. Bu rezaletin üstüne TGS’de Türk-İş’de alışık olunan şekilde sonucu önceden belirlenen seçimle yönetim değişti. Sonucu kapalı kapılar ardında kongreden günler önce belirlenen formalite seçimle Evrensel gazetesi reklam sorumlusu Gökhan Durmuş gazeteciler sendikasına başkan seçildi. Durmuş’la birlikte TGS’de Genel Sekterliğe Aydınlık’tan İlkay Akkaya, Genel Mali Sekreterliğe Can Uğur, Genel Başkan Yardımcılığına Seyhan Kurtman, Genel Örgütlenme Sekterliğine Mustafa Kuleli, Genel Eğitim Sekterliğine Olcay Büyüktaş Akça seçildi. Yönetimde yer alan isimlerden biri dikkat çekti. TGS’nin maliyesinden sorumlu olacak Can Uğur’un Kürt kadın hareketi kadınlarına ‘Mal’ denilen röportajın yayınlandığı BirGün ekinin editörü olduğu ve kendisini röportajı okumamakla savunduğu biliniyordu.

YAZISINI OKUYAMAYAN BAŞKAN!

Öte yandan kongrede komik anlar da yaşandı. TGS başkanı seçilen Gökhan Durmuş’un bir değişiklik için verdiği yazısının divandakiler tarafından okunamaması üzerine kendisi tarafından okunması istenmesi fakat Durmuş’un kendi yazısını okurken güçlük yaşaması gülüşmelere yol açtı. Başkan seçilen Durmuş’un konuşurken süreli “Eee! Eee!” demesi de garip karşılandı.

Reklamlar

Kürt Hareketi kadınlarına ‘Mal’ denilen sayfanın editörü TGS yöneticisi yapıldı!” üzerine 5 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s