‘Haberde doğruları yazdım diye arsızca tehdit edildim!’

cropped-tgsss.jpg

“Çiğ tanesini yıldız sanan göğü bilmez karıncadır ne çalışsa boşa”(Nesrin Kültür Kiraz)

ohaberbu.com muhabiri Halil Burak Öz, 8 Ekim tarihinde  Türk-İş içinde yer alan Türkiye Gazeteciler Sendikası kongresinde yaşananları haberleştirdiği için tehdit edildi.

Tehdide ilişkin H. Burak Öz daha önce faşistler tarafından tehdit edildiğini ama ilk defa ‘özgürlükçü sol’dan tehdit aldığı için şaşırdığını söyledi.

Emek mücadeleleri dolayısıyla sendikalar konusunda yaptığı haberlerle bilinen kimi zaman eleştiriler de alan Burak Öz yaptığı açıklamada şunları dedi:

“Sanki Türkiye Gazeteciler Sendikası’nda Aydınlıkçı üçlü koalisyonunu ben kurmuşum…

Sanki kapalı kapılar ardında koltuk için ben pazarlıklarda yer almışım…

Sanki TGS yöneticisinin tacizini ben saklamışım ve kongrede tacizle ilgili tüzük değişikliğine ben hayır demişim gibi…

Sanki yıllarca emek verdiğim, bir okuru olmaya da devam ettiğim Birgün’ü sorumsuzca hareket ederek sosyal medyada linçe uğrattırıp ‘‘ü ben TT yapmışım gibi…

‘Lumpen lumpen yazmışsın’ şeklinde ifadeler kullanan haberi bile okumadığı anlaşılan devrimci değerlerden bihaber ergene telefon numaram verilerek saçma sapan bir şekilde tehdit edildim.

İlk defa böyle saçma bir tehdit alıyorum. Haber yaptım diye arsızca tehdit edildim. Ne farkı var bunu yapanların sistemin egemenlerinden? Nedir bu kadar küçükken bu denli büyük bir yozlaşma?” 

Tehdidi polise bildirme tekliflerini kesin bir şekilde reddettiğini, başta devrimci değerlere saygısından teşhir etmek de istemediğini ama bilgilendirdiği insanlardan bir geri dönüş olmadığından duyurmak zorunda kaldığını söyleyen Burak Öz, yaşananlardan  ‘özgür basın’ sloganını birlikte attığı insanların geldiği nokta adına üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Burak Öz ayrıca çizgisinden sapmadan, Ekim Devriminin yaşandığı dönemde ajan avcılığıyla ünlenen Sosyalist Devrimcilerin liderini deşifre etmesiyle, Bolşevik Parti’nin MYK’sındaki ajanı ortaya çıkarmasıyla bilinen Brutsevlerin açtığı yoldan gazeteciliğe devam edeceğini söyledi.

Burak Öz son olarak, doğruları yazmayı bir dönem birlikte olduğu yakınındaki kişilerin yolundan dönmesine karşın yalnızlığı ve her tehlikeyi göze alarak  sürdüreceğini de ifade etti.

İşte tehdit içeren telefon:

Araştırmamıza göre Burak Öz’e tehdit telefonunda bulunan 0216 346 14 93 nolu telefon numarası İstanbul Kadıköy Fenerbahçe’de yer alan Promar adlı bir denizcilik şirketine ait.

Şirketle ilişkili bilgiler şu şekilde gözüküyor:

telinteli

Şirketin telefonuna ise cevap verilmiyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s