Birleşik Haziran Hareketi’nde bir buçuk parti kaldı

esinlenerek

2013’te geniş halk kesimlerinin katıldığı Gezi Direnişi’nden esinlenerek kurulan fakat beklenen ilgiyi bulamayan Birleşik Haziran Hareketi’nden Türkiye Komünist Partisi 1920 de ayrıldı.

Ankara Vişnelik’te 2014 yılında  5 hatta(HTKP-THK ayrışması)  6 partinin ileri gelenleri tarafından kurulan Birleşik Haziran Hareketi(BHH)’den böylece ayrılan parti sayısı 4’e çıktı.

NATO AYRILIĞI!

Daha önce  sessiz ayrılışların yaşandığı BHH’den son kopan Türkiye Komünist Partisi 1920 (TKP 1920) sert eleştirilerin yer aldığı bir açıklamada bulunarak BHH’yle yollarını ayırdı.

TKP 1920 tarafından yapılan açıklamada, Birleşik Haziran Hareketi’nin; ABD, NATO ve ‘şovenistlere’ karşı net tutum alamadığı eleştirisi yöneltildi.

AMAÇLANANLAR VE YAPILANLAR TUTMADI

TKP 1920’nin sitesinden yapılan, “Kurucuları ve bileşenleri arasında bulunduğumuz Birleşik Haziran Hareketinden ayrıldık.”  cümlesiyle başlayan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Birleşik Haziran Hareketi, emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı bağımsızlığı ve demokrasiyi savunmak, dinci-mezhepçi gericiliğin saldırılarına karşı laikliğe sahip çıkmak, şovenizme karşı halklarımızın eşitlik ve özgürlük içinde birlikte yaşama iradesini güçlendirmek, yabancı ve yerli kapitalist tekellerin özelleştirme vurgunculuğuna karşı işçilerin ve emekçilerin sosyal ve ekonomik kazanımlarını korumak ve ilerletmek, sultanlık-halifelik karması despotizmi durdurmak, komşu halklara karşı yeni Osmanlı yayılmacılığına geçit vermemek için bütün devrimci, ilerici, yurtsever, demokrat, barışçı güçleri birleştirmek üzere yola çıkmıştı.

Birleşik Haziran Hareketi, halk kitlelerinin bizzat kendilerinin oluşturacağı Haziran Meclisleriyle siyasette bağımsız odak olmasını ve halk iktidarına yönelmesini amaçlamıştı.”

odpppi

‘NATO’YA KARŞI KESİN TUTUM’

TKP 1920’nin açıklamasında bu amaçlar yerine getirilemediği belirtilerek BHH’ye şu eleştiriler yöneltildi:

“Ne var ki, geçen zaman içinde Birleşik Haziran Hareketi yönetimi hareketin bu amaçlarını gerçekleştirmek için gerekli kararlılığı gösteremedi.

ABD-NATO’nun Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında bölge halklarını birbiriyle vuruşturmak ve düşman devletçiklere bölme politikasına karşı her kökenden ve inançtan emekçilere öncülük edemedi.

ABD’ye, NATO’ya, Amerikan bayrağı altında savaşmayı seçen şovenistlere karşı kesin tutum almaktan kaçındığı için halklarımızın birlikte yaşama iradesini çökerten, emekçi kitlelerin can güvenliğini ortadan kaldıran, halk kitlelerinin ülkemizin gerici bir iç savaşa sürüklenme kaygılarını derinleştiren katliamlar konusunda sesini yeterince yükseltemedi.” 

‘OLDUBİTTİLERLE İŞ YAPMAYA YÖNELDİ’

Mustafa Suphi’nin kurduğu TKP’nin devamı ve tarihsel mirasçısı olduğunu belirten parti BHH’den ayrılışına ana neden olan eleştirilerini şöyle şekillendirdi:

“Birleşik Haziran Hareketi yönetimi, Haziran Meclislerinin bu konudaki eleştiri, görüş ve önerilerini dikkate alacağına yaşananları görmezlikten gelmeyi tercih etti. Yapıcı diyalog, danışma ve görüş alışverişi yerine oldubittilerle iş yapmaya yöneldi, hareketin bağımsızlığını dikkate almayan kararlar verdi, siyasette bağımsız odak olma perspektifini yitirdi. Sonuçta başta işçiler, şehir ve köy emekçileri olmak üzere yurttaşlarımız için bir çekim merkezi olamadı.”

TKP 1920’nin açıklaması anti emperylalizme, NATO ve ABD karşıtlığına vurgu yapılarak sonlandırıldı.

DÖRT PARTİ AYRILDI

BHH’yle daha önce de Komünist Parti, Emekçi Hareket Partisi ve Türkiye Komünist Hareketi yollarını ayırmıştı. 

TKP 1920’nin de ayrılmasının ardından BHH’de  ÖDP ile BHH içindeyken ikiye bölünen HTKP dışında parti kalmadı. TKP’nin ikiye bölünmesinin ardından doğan HTKP,  geçen yıl yeniden bölünmüştü. Geçen yıl HTKP’den ayrılanlar tarafında TKH partisi kurulmuştu.

Reklamlar

Birleşik Haziran Hareketi’nde bir buçuk parti kaldı” üzerine 3 yorum

 1. 7 haziran seçimlerinde açıkça hdp’nin desteklenmeme sebebini sorduğumuzda “ama bölünürüz” denilmişti. ama bölünüldü! madem bölünecektik, madem saraya karşı hdp ile dayanışacaktık biz iki yıl ne için uğraştık demek zorunlu. hayırlı bir ayrışma olmuş. sadece “çağdaş yaşam” isteyenlerle demokrasi ve sosyalizm isteyenler ayrışmak zorunda. bizim cici “anti emperyalistlerimiz” kürt düşmanlığından kurtulamadıkları sürece çağdaş yaşamlarını da koruyamayacaklarını görecekler. o yüzden hazirancı arkadaşlara yolları açık olsun diyorum. ama şunu da söylemek zorunlu, bu ayrışmaları ötelemek belki o zaman çok akıllıca gözüküyordu. ancak ta o zamandan “aynıar aynı ayrılar ayrı yere” denilseydi bu kadar vakit kaybedilmemiş olacaktı. bu ayrışmayı bu kadar ötelemekten gene birleşik haziran hareketinin kendisi zararlı çıktı. kendilerinin “önünü kesmek” için kurulmuş şu veya bu parti/hareket değil

  Liked by 1 kişi

 2. Öncelikle belirteyim TKP 1920 üyesiyim. Haziran harketinden belli anlaşmazlıklar üzerine ayrıldık.
  Kalan arkadaşlar için yapmış olduğunuz 1,5 benzetmesini oldukça yakışıksız buluyorum.
  Eğer kalanlara yönelik bir siyasi eleştiriniz varsa bunu haberinizde belirtin.
  Az yada çok oluşları bir eleştiri konusu değildir.
  Tartışma kim neyi savunuyor yada savunmuyor üzerinden olmalıdır.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s