Taksim’de meyveleri bir kişiyi öldüren ağaca Türkçe tabelalı önlem

porso

Taksim’de bir kişinin ölümüne yol açan Porsuk ağacına tabelayla önlem alındı.

İstanbul Taksim’deki parkta meyvelerinden yiyen bir kişinin ölümüne yol açan, hayvan yetiştiricilerinin ormanlık alanlardan söktüğü Porsuk ağacına sadece Türkçe tabelalı önlem alındı.
31 yaşındaki Şifa Yerli’nin tatlı meyvelerinden birkaç tane yediği için ölümüne yol açan, ağacın önüne ve arkasına Türkçe tabela konuldu.

20161028_231522

Tabelada, “DİKKAT… Porsuk Ağacı… Bu ağacın meyve çekirdekleri ve yaprağı zehirli olup hiçbir şekilde tüketilmemelidir” şeklinde ifadeler yer aldı. Sadece tabeladan ibaret önlemin Türkçe’yle sınırlı kalması da dikkat çekti.

20161028_231600

Oysa Taksim Gezi Parkı’nın aşağısında, Beyoğlu Nikah Dairesinin hemen üstünde Taşkışla Telefirik İstasyonu’nun içinde olduğu küçük park Türkçe bilenlerin dışında birçok mülteci ve turistin de uğrak yeri.
Üstelik Taksim ve Maçka’da 10 adet tatlı zehirli meyvelere sahip Porsuk ağacı bulunuyor.

20161028_231440

PORSUK AĞACI ÖZELLİKLERİ
Porsuk (Taxus) porsukgiller (Taxaceae) familyasından Taxus cinsinden ibreli (iğneli) ağaçlara verilen isim. Avrupa, Akdeniz ve Kafkasya’da dağılım gösteren porsuk ağacı ülkemizde kuzeyden güneye bir çok bölgede görülür. Kırmızı, oldukça tatlı meyvesi ve çok zehirli ibreli yapraklarıyla biliniyor. Gelişimi çok yavaş olan ağacın dünyada 2000-3000 yıllık olanlarını görmek olasıdır. 17 kadar türü tespit edilen porsuk ağacının, adi porsuk (Taxus baccata) isimli üyesi ülkemizde ender de olsa yayılış gösterir. Bu tür yapraklarının son derece zehirli olması yüzünden hayvan yetiştiricilerince ormanlık alanlardan sökülüyor.

Reklamlar

Taksim’de meyveleri bir kişiyi öldüren ağaca Türkçe tabelalı önlem” üzerine bir yorum

  1. Meyvenin kendisi zehirli degildir, zehirli olan sadece cekirdegidir. Ama cekirdeginden sonra meyveden pek bir sey kalmadigindan, yemeye degmez. Ölen insan da mutlaka agacin yapraklarini yemedi! Agac hakkinda daha cok bilgi sahibi olarak yazmanizi isterdim. tabelada yaziyi da göremiyoruz ama cekirdeginden uyarilmali insanlar.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s