TÜİK açıkladı: Batı illerinde hane halkı gelirinin 5’te 1’i ulaştırmaya harcanıyor

metrobusslerri

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hanehalkı Bütçe Araştırması’nın sonuçlarını yayınlandı.

TÜİK’in hanehalkı bütçe araştırmasına göre, çalışan gelirlerinin batı illerinde 5’te 1’i ulaştırmaya, neredeyse 3’te biri ise kiraya gidiyor. Araştırmada ayrıca doğu illerinde yüzde birler düzeyinde  eğitime ve sağlığa en az harcamanın yapıldığı saptandı.

TÜİK hane halkı bütçe araştırması 2013, 2014 ve 2015 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre;  toplam tüketim harcamalarının en büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu.

Ulaştırma harcamalarına en yüksek payı %19,9 oranıyla (5’te 1) Batı Anadolu Bölgesi ayırırken, en düşük payı ayıran bölge ise %14,7 ile Ortadoğu Anadolu oldu.
Konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge %29,8 oranıyla İstanbul iken en düşük payı ayıran bölgeler %22,8 ile Doğu Karadeniz ve Ortadoğu Anadolu Bölgeleri oldu.
Tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içecek harcaması payının en yüksek olduğu bölge %26,8 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi iken, en düşük olduğu bölge %15,8 ile İstanbul oldu.
Tüketim harcamaları içinde eğitime %3,2 oranıyla en yüksek payı İstanbul ayırırken, Batı Marmara ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri %1,2 ile en düşük payı ayıran bölgeler oldu. Sağlık harcamalarına en yüksek payı %2,4 ile İstanbul, en düşük payı ise %1,1 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi ayırdı.

Harcama gruplarında İstatistiki Bölge Sınıflaması 1. Düzey bölgelerinin dağılımı, 2015

Araştırma sonuçlarına göre;  Türkiye’deki toplam tüketim harcamalarının %25,3’ü İstanbul’da oturan hanehalkları tarafından gerçekleştirildi. İkinci sırada %14,6 ile Ege Bölgesi yer alırken, bunu izleyen Akdeniz Bölgesi’nin payı %12,2 oldu.

Türkiye’deki toplam hanehalkı tüketim harcamalarında en düşük payı %1,7 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi aldı.  Bu bölgeyi, %3 oranıyla Doğu Karadeniz ve Ortadoğu Anadolu Bölgeleri izledi.

Harcama gruplarının İstatistiki Bölge Sınıflaması 1. Düzey’e göre dağılımı, 2015

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s