İstanbul Üniversitesi önünde KHK ile ihraç edilen akademisyenlerden öğrencileriyle birlikte eylem

bu

KHK ile üniversitelerden uzaklaştırılan akademisyenler öğrencileriyle birlikte İstanbul Üniversitesi’nin Beyazıt’taki tarihi kapısı önünde eylem yaptılar. Polisin yoğun önlem aldığı eylemde konuşan KHK ile uzaklaştırılan akademisyenlerden Levent Dölek, mücadeleyi yalnız işlerine dönene kadar değil sosyalizm kurulana kadar sürdüreceklerini söyledi. Dölek, “Yılgınlık yok Sosyalizm var” dedi.

20161103_130136
İstanbul Üniversitesi KHK eylemi

Eylemde İstanbul Üniversitesi öğrencileri adına söz alan Kübra Okumuş  da AKP iktidarının baskıcı politikalarına karşı üniversitelerde birlikte mücadele edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Görevden alınan akademisyenler adına açıklama ise Prof. Dr. Tahsin Yeşildere tarafından okundu.

Açıklamada ise şunlar söylendi:

“Bütün bağımsız kurumlar ele geçirilmeye çalışılmaktadır. Bu durumun son ispatı kötü bir ironi ile 29 Ekim günü yayınlanan 675 ve 676 sayılı kanun hükmünde kararnamelerdir. OHAL bahanesiyle ve kanun hükmünde kararnameler ile 10 binden fazla kamu görevlisi ihraç edilmiştir. Üniversitelere Cumhurbaşkanının keyfi rektör atamasının önü açılmıştır. Şiddetle tekrar bunu kınıyoruz, şiddete karşı olduğumuz halde. Üniversiteler akademisyenlerindir, çalışanlarındır, öğrencilerindir. Onların karar verme süreci içinde rektörler seçilmelidirler.

Eyleme Çapa Eğitim Araştırma Hastanesi’ndeki işinden yemeklerin sağlığa zararlı olduğunu duyurduğu için atılan taşeron işçi Cemal Bilgin,  DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK üye ve yöneticileri, SES üyeleri ve yöneticileri, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da destek verdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s