İnsan Hakları Derneği: AKP iktidarı Türkiye’yi darbe mantığıyla yönetiyor

ihade

İnsan Hkaları Derneği(İHD), “Tıpkı 12 Eylül 1980 askeri darbe döneminde olduğu gibi. Bugün yaşadıklarımız AKP iktidarının Türkiye’yi darbe mantığıyla yönettiğinin açık bir göstergesidir.” şeklinde ifadelerin yer aldığı sert bir açıklama yayınladı.

İnsan Hakları Derneği bugün yazılı açıklamayla Kürt siyasetçilerin hapise atılmasına, belediye başkanlarının görevden alınmasına tepki gösterdi. İHD’den yapılan açıklamada, “Unutulmamalıdır ki, seçimle işbaşına gelenler, meşruiyetlerini, adil bir seçim sürecinde elde ettikleri oylardan alırlar!” denildi.

İHD’den bugün yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“OHAL’in karşı darbe sürecinde kullanılmasıyla beraber Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın tutuklanmasının ardından yaklaşık altı milyon oy almış HDP nin seçilmiş eş genel başkanları ile birlikte 10 milletvekilinin tutuklanıp cezaevlerine konulduğu süreç ne yazık ki devam etmektedir, özellikle Kürt halkının seçilmiş temsilcilerinin yasal hakları yok edilmiştir.

mahkumm

“Seçimle iş başına gelen Siirt belediye eşbaşkanı Tuncer Bakırhan, Dersim eşbaşkanları Nurhayat Altun ve Mehmet Ali Bul, tutuklanıp cezaevine konulmuş, bugün ise Van Büyükşehir Belediye eşbaşkanı Bekir Kaya gözaltına alınmış, Mardin Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanı Ahmet Türk’te görevden alınmıştır. Van’da ayrıca gözaltında bulunanlar arasında İHD şube yönetim kurulundan Yılmaz Berki’de bulunmaktadır. Bu şekilde tutuklanan yâda görevden alınan DBP li belediyelerin tamamına kayyum atanmıştır. Bununla da yetinilmemiş bir süre önce partinin eş genel başkanı Sebahat Tuncel tutuklanmıştır. Tıpkı 12 Eylül 1980 askeri darbe döneminde olduğu gibi. Bugün yaşadıklarımız AKP iktidarının Türkiye’yi darbe mantığıyla yönettiğinin açık bir göstergesidir.

“Kürt siyasetçilerin ceza evine atıldığı, HDP ve DBP nin faaliyetlerinin yargı baskısı kurularak yapılamaz noktaya getirildiği böylesi baskı ortamında Türkiye başkanlık modelini tartışarak temel sorunlarından uzaklaşmakta, devam eden savaşın Türkiye’nin hukuki, siyasi, ekonomik, ahlaki ve kültürel yapısını bozan uygulamaları görmezden gelinmekte, basın üzerinde baskı kurularak halk manipüle edilmektedir. Siyasal iktidarın gerçeklikten uzak halkı manipüle eden bu tutumu bizlerde derin kaygı yaratmaktadır.

ihdd

Eşit haklara sahip yurttaşlar olarak yerel yönetimler aracılığıyla yönetime katılma hakkı ellerinden alınarak özgür iradeleriyle seçtikleri belediye başkanlarının görevden alınmasını ve yerlerine kayyum atanmasını kabul etmeyen halkın da yapmak istedikleri protesto eylemlerine en yakıcı biçimde müdahale edilmekte ve yüzlerce insan gözaltına alınmaktadır. Unutulmamalıdır ki, seçimle işbaşına gelenler, meşruiyetlerini, adil bir seçim sürecinde elde ettikleri oylardan alırlar. ”

İHD açıklamasında iktidara yüzünü özgürlüklere dönme çağrısında bulunularak, “Aslolan hak ve özgürlüklerdir, baskı politikalarının yaşama şansı yoktur siyasal iktidarı hak ve özgürlüklere yüzünü dönmeye davet ediyoruz.” denildi.

Açıklamanın sonunda bütün siyasi tutukluların serbest bırakılması talep edildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s