16 işçinin öldüğü ocağa müfettişler gladio korkusuyla mı giremedi?

shd

Türk Gladiosu’nun başındaki isimlerden Korkut Eken’in oğlu Güray Eken’in şirketinin faaliyet yürüttüğü maden ocağına müfettişlerin terör korkusuyla gidemediği iddia edildi.

Sosyal Haklar Derneği Başkanı Melda Onur ile yöneticileri Can Atalay, Evren İşler  bugün Siirt Şirvan’daki gözlemlerini bir basın toplantısıyla paylaştı.

Toplantıda SHD Başkanı Melda Onur ile Can Atalay, maden ocağında müfettişler tarafından terör gerekçesiyle denetleme yapılmadığı, bilir kişinin olayın ardından delil toplanmadığı, arama çalışmalarına ilk 2 gün başlanmadığı, savcının olay yerine gitmediği iddialarını ortaya attı.

gocukk

Toplantıda dikkat çekilenler satır başlarıyla şöyle:

Ocak Ciner Holding’e bağlı Park Elektrik Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye ait.

İş cinayetinin meydana geldiği sahada faaliyet yürüten Ciner Holdinge bağlı Park Teknik şirketinin Yönetim Kurulu Üyesi Güray Eken, Türk Gladiosunun başındaki isimlerden Korkut Eken’in oğlu. Güray Eken cinayet günü Çin’den gelen bir heyetle sahada görüşme yapıyordu.

Ocak daha önce kapalı bir ocak iken özelleştirmenin ardından açık ocak olarak işletilmeye başlanmış.

Ocağın güvenliğinin daha zor olduğu açık işletme olarak devam ettirilemeyeceğini gören şirket bir süredir kapalı ocağa dönmek için temaslar yürütüyor.

gocuk-altindaki-10-cani-beklerken-2525759

Gerek ana firma işçilerine gerek ise taşeron firmaların çalışanlarına iş güvenliği eğitimleri yeterli düzeyde verilmemiş. İşçilerin anlatımına göre iş güvenliği eğitimi isteyenlere 1 saat verilmiş. İş güvenliği uzmanlarının yaptığı ‘Yeleğini giy!’ uyarısından ibaret.

Teknik ekiplerin gözlemleri ve işçilerin anlatımına göre ocakta yapılan kazılar standartlara ve iş güvenliğine uygun değil. Şev açıları ve basamak yükseklikleri göz ardı edilmiş.

25 Temmuz’da bir toprak kayması olmuş, burada kaymanın gündüz olması nedeniyle işçiler kaçma fırsatı bulduklarında can kaybı olmamış. Ocak bu olaydan sonra 60 gün kapalı tutulmuş ama alınması gereken önlemler alınmamış.

İşçilerin anlatımlarına göre eski şevlerin yapısının bozulmasına karşın hali hazırda bulunan kaliteli damarların hızlıca alınması hedeflenerek üretime devam edilmiş bu arada iş müfettişleri terör gerekçesiyle maden denetimine gidememiş.

20161124_122008

Cinayetin ardından arama kurtarma çalışmaları ilk iki gün hiç yapılmamış. Toprağın kurumaya başlamasıyla çalışmalar başlamış. (Melda Onur burada AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Yasin Aktay’ın yakınlarının akıbetini soran ailelere, “Allah isterse kurtulurlar istemezse kurtulamazlar. Var mı itirazı olan!” dediğine şahit olduklarını kaydetti.)

İş cinayetinin soruşturması konusunda ciddi şüpheler var. (Can Atalay burada olay yerinden delillerin toplanmamasına dikkat çekti. Halen yapılmayan bilirkişi incelemesi için geç kalındığını kaydetti. Basın mensuplarının haber yapmasının engellenmesinin, delil toplanmamasının kanıtı olduğunu dile getirdi. Can Atalay ayrıca Soma Katliamı soruşturmasıyla ilgili bir mukayesede bulunarak Siirt’te adli makamların yapması gerekenlerin eksik sorunlu olsa da Soma’da yapılanların yarısını bile yapmadığına dikkat çekti.)

BAKANLIKLARA CAN ACITAN SORULAR

Toplantının sonunda ise muhalefet partisi milletvekillerinin üç Bakanlığa şu soruları sorması istendi:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sorulacak sorular:

“Facianın olduğu madende en son ne zaman denetim yapıldı? Madene müfettişlerin terör nedeniyle girmediği ve denetim yapmadığı doğru mudur? 25 Temmuz’da vuku bulan toprak kayması konusunda Bakanlığın bilgisi var mı? Var ise bir önlem aldı mı? Yoğun yağışların ardından üzerinde çalışma yapılması elverişsiz zeminde işçileri çalışmaya zorlayan firma sorumluları hakkında soruşturma açılacak mı?”

gocuk

İçişleri Bakanlığı’na yöneltilecek sorular:

“Arama çalışmaları konusunda ilk iki gün yeterli çalışma yürütülmediği doğru mu? Olay yerinde neden savcı bulunmamaktadır? Arama kurtarma çalışmalarının elverişsizleştiği bir zeminde işçileri çalışmaya kim zorladı? Şirket yöneticileri hakkında bir işlem yapılacak mı?”

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın cevaplaması istenen sorular:

“ Facianın yapıldığı madendeki toprak kaymalarından Bakanlığın haberi var mı? Maden sahasındaki şevlerin yapısı izin ve yönetmeliklere uygun mu? Ocağın tekrar kapalı hale dönüştürülmesi çalışmalarından haberiniz var mı? Söz konusu maden ocağına verilen iznin kamuoyuyla paylaşılmasını istiyoruz.”

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s