Fidel Castro’nun vücudu yakıldı: Külleri Küba’yı dolaşacak

fidelucKüba Devrimi’nin başında yer alan Marksist Leninist devrimci lider Fidel Castro 90 yaşında dün yaşamını yitirdi. Fidel Castro’nun ölüm haberini Küba Devlet Başkanı ve Fidel Castro’nun kardeşi Raul Castro Küba Devlet Televizyonundan bugün duyurdu.

raullii

Raul Castro, Fidel Castro’nun 25 Kasım 2016’da ülke saatine göre saat 22.29’da öldüğünü açıkladı.

CENAZESİ TÖRENİ NE ZAMAN?

Fidel Castro’nun bedeni yakıldı. Raul Castro yaptığı açıklamada, Komutan Fidel Castro’nun bedeninin isteği üzerine bugün (26 Kasım  2016) erken saatlerde yakıldığını bildirdi.

Castro için Küba’nın başkenti Havana’da 28 ve 29 Kasım’da José Martí Anıtı’nda anma düzenlenecek. Havana’da 29 Kasım’da saat 19.00’da  Castro’ya saygı yürüyüşü yapılacak. Ertesi gün külleri Santiago de Cuba’daki Santa Ifigenia mezarlığına uğurlanacak. Castro’nun külleri 1959’da Küba Devriminin izlediği rotayı izleyerek törenlerle gömülecek.

viiivaa

Ağustos ayında 90’ıncı yaş günün kutlayan Fidel Castro yakında öleceğini ama fikirlerinin yaşayacağını söylemişti.

Latin Amerika liderleri de sosyal medya hesaplarından paylaşımlarıyla Fidel Castro’nun ölümünden duydukları üzüntüyü dile getirdi.

Venezuela Devlet Başkanı Nikolas Maduro, sosyalizm ve bağımısızlığk bayrağını Fidel Castro’nun bıraktığı yerden sürdüreceğini dile getiren bir paylaşımda bulundu.

Ekvator Devlet Başkanı Rafael Correa ise “Yaşasın Fidel, Yaşasın Latin Amerika” paylaşımında bulundu.

maduroo

FİDEL CASTRO KİMDİR?

Marksist lider Fidel Castro, 13 Ağustos 1926‘da bir ada devleti olan Küba’nın Mayari kentinde dünyaya geldi. Fidel ekonomik durumu nispeten iyi sayılabilecek bir ailenin çocuğuydu. Ailesinin şeker kamışı tarlası vardı. Bu yüzden iyi bir eğitim gördü. İlk öğrenim yıllarını özel katolik okullarında tamamladıktan sonra, 1945 yılında Havana Üniversitesi’ne girdi. Öğretmenlerinin dikkatini, bütün kitapları ezberlemesini sağlayan inanılmaz hafızası ile çekti.

fidell
Üniversite eğitimi sırasında hukuk alanına yoğunlaşan Fidel Castro, Küba’daki mevcut rejime karşı olan pek çok gruba dahil oldu. Küba hükümetinin bu grupları 1947 yılında dağıtmasının ardından, Fidel Castro ve arkadaşları Bogota‘da getıldılar.
1950 yılında okulundan derece ile mezun oluşunun ardından politikanın gücünü keşfetti ve Ortodoks Parti’ye katıldı. Küba Meclisi’nde bir sandalye sahibi olmak için çalışmalara başladı. Ancak bu çalışmaları, Flugencio Batista‘nın, Ortodoks’ların yükselişini engellemek için Küba yönetimini ele geçirmesiyle kesintiye uğradı. Batista yönetiminde pek çok politikacı öldürüldü ve çok sayıda insan baskı altında tutulmaya başlandı.

fidelbessie
Fidel Castro, Küba’nın çeşitli bölgelerinden yaklaşık 200 devrimciye liderlik ederek, Batista yönetimine son vermek isteyen bir gerilla grubu oluşturdu. 26 Temmuz 1953 tarihinde, Fidel Castro’nun gerilla grubu, Santiage de Cuba‘daki Moncada askeri kışlasına bir saldırı gerçekleştirdi. Saldırı ile birlikte çok sayıda mühimmat ve silah ele geçiren Fidel Castro’nun grubundakilerin tamamına yakını, daha sonra hükümet tarafından gönderilen ek kuvvetlerce öldürüldü. Fidel Castro yakalanarak onbeş yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Bir yıl sonra Batista, Fidel Castro’nun da içinde bulunduğu tüm siyasi suçlular için bir af çıkardı. Hapisten çıktıktan sonra da devrimci fikirlerinden vazgeçmeyen Fidel Castro, Meksika‘ya giderek, hükümeti devirmek için yeni bir gerilla grubu oluşturdu. Bu ülkede, o sıralarda sağlık hizmetleri vermekte olan Che Guevara ile tanıştı. İkili, kurdukları 82 kişilik gerilla grubuna savaş eğitimi vermeye başladı.

fidelbessi
2 Aralık 1956 tarihinde, Küba’ya dönen grup, donanma tarafından yok edildi ancak, Fidel Castro ve Che kaçmayı başararak dağlarda saklanmaya başladılar. Buradan yönettikleri küçük vur-kaç operasyonları ile propagandalarını yapmayı başardılar ve halkın desteğini kazanmaya teğini arkalarına almayı başardılar ve 1 Ocak 1959 tarihinde Batista hükümetini devirdiler.

castrooo
Bu başarıdan sonra Havana’ya hareket eden Fidel Castro, kendisini Küba Cumhurbaşkanı ilan etti. Cumhurbaşkanı sıfatıyla yaptığı ilk konuşması sırasında omuzuna konan bir güvercin, çok inançlı olan Küba halkının, onun tanrının bir elçisi olduğuna inanmalarını sağladı. Konuşmasında, hükümetinin halka karşı dürüst olacağını ve yolsuzlukların artık geride kaldığını söyleyen Filde Castro, 1940 Küba Anayasası‘nın büyük bir kısmını da oluşturdu. Fidel Castro iktidara geldikten sonra, Batista taraftarı partililerin büyük bir kısmı idam edildi.

fidell
1959 yılında Fidel Castro, Amerika Birleşik Devletleri‘ni de kapsayan bir tura çıkarak, ulusları birlik ve beraberliğe özendirmeye çalıştı. Amerika’nın o dönemdeki başkanı Eisenhower görüşmeyi reddetse de, başkan yardımıcısı Nixon Fidel Castro’yu kabul etti. Ancak daha sonra Nixon Fidel Castro’yu, çökertilmesi gereken komünist bir diktatör olarak niteledi. Daha sonra Birleşmiş Milletler Genel Konseyi’nde konuşmak için tekrar Amerika’ya giden Fidel Castro, konsey tarafından da hoş karşılanmadı.
Fidel Castro Küba’ya döndü ve %70’i yabancıların ellerinde olan ülke topraklarını halka geri kazandırmak için sosyalist bir ekonomi oluşturma çalışmalarına başladı. Bütün Amerikan işletmelerinin kamulaştırılması emrini verdi ve bu ülkeyle olan bağlarını kopardı. Bunun üzerine 31 Ocak 1961 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri, Küba’ya karşı ticari ambargo uygulaması başlattı. Küba’daki işletmelerinin kamulaştırılması ile emperyalist Amerika, bir milyar dolardan daha fazla bir kayıpla karşı karşıya geldi.

fidelki
Fidel Castro, kendi ülkesindeki bölgelerindeki devrimcilere de destek olmaya çalıştı. Küba devrimi gerçekleştikten sonra ülkeden ayrılıp Bolivya‘ya giden Che’ye, amacını gerçekleştirmesi için destek verdi. Che’nin 1967 yılındaki ölümünden sonra da, henüz yönetim konusunda istikrarı yakalayamamış pek çok Latin Amerika ülkesine de, destek oldu.

12 kişiyle başlayan Küba Devrimi Türkiye’de Deniz Gezmiş, Mahir Çayan gibi birçok devrimci öndere de ilham kaynağı olmuştu.

fidelcastroo

Ayrıca Türkiye’de yüzlerce dünyada ise milyonlarca aile çocuğuna Fidel ismini koydu.

ABD’nin ve kapitalist ülkelerin ağır ambargosu ve devrimden sonra ekonomik destek aldığı Sovyetler Birliği‘nin, yıkılmasına karşın Küba’da sosyalist düzen son dönemdeki bir takım geri adımlara karşın devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s