Holywood filmlerinde kullanılan mason işaretleri ve ifade ettiği anlamlar

otamatikportakali

Mestinaz Gündaş’ın Yüksek Öğretim Kurumu tarafından kabul edilerek yayınlanan Yüksek Lisans tezi, “Amerikan Sineması’nda mason sembolleri” kosunu el alıyor.

Tez kapsamında Holywood’un bir düş fabrikası olduğunun altı çizilerek,  Holywood filmlerinde sık sık görmeye alışkın olduğumuz fakat anlamını kestiremediğinizi ya da önemsemediğimiz cisimlerin sembolist bir yapılanmaya sahip masonluk açasından

FİLMLERDE SIK SIK YER ALIYORLAR

Tez kapsamında yer alan cisimlerin bazıları ve anlamları şu şekilde:

BEYAZ ELDİVEN

merlin

Beyaz Eldiven Hiram Efsanesinde, kalfaların, cenazeye masumiyetlerinin sembolü olarak beyaz önlük ve eldivenlerle katılmaları emredilmiştir. Beyaz eldiven temizliğin ve masumluğun ifadesidir.

taslar

HAM TAŞ

Ham Taş, “yapıda kullanılacağı yere uygun olarak henüz biçimlendirilmemiş yapı taşı” anlamını taşır. Aday locaya kabul edildiğinde “çırak” niteliği kazanır ve “Ham Taş” ile simgelenir. Masonlukta, “Üç Değişmez Mücevher” diye tanımlanan, üç temel simgenin birincisi “Ham Taş” tır.

GÖNYE VE PERGEL

 

gonyepergelli

Filmin bu sahnesinde Roma Konsülü Quintus Arrius, Judah ile konuşmaktadır. Judah, Romalı Arrius‟un gemisinde kürek mahkûmudur. Karşılaştıklarından beri Judah‟a dostça davranan Arrius sonunda hayatını kurtaran Judah‟ı evlat edinir. Judah ve Arrius arasındaki ilişki Mason biraderlik ilişkisidir. Arrius‟un da bir Mason olduğunun göstergesi masadaki Pergel‟dir.

gonyeeei

Piramidin sağ alt köşesinde yer alan gönye ve pergel Üstad Masonu simgeler. Gönye ve pergelin diğer anlamlarını söyle sıralayabiliriz. Pergel, iyi ve kötünün sınırlarının tanıması açısından, O‟nun (Evrenin Ulu Mimarı) yanılmaz ve tarafsız adaletini hatırlatır. Kalfanın çalışma aletlerinden olan gönyenin diğer anlamları; erdem ve ahlaktır. Loca, dünyayı sembolize ederken; dikdörtgen gönye de locayı temsil etmektedir.

eyeessi

HER ŞEYİ GÖREN GÖZ

Her şeyi Gören Göz Her şeyi gören göz, dini öğretenin başlangıcından beri Tanrısal varlığın sembolü olmuştur. Uzun çağlardan beri Yaratıcının her şeyi gördüğü, bildiği ve kontrol ettiğine inanılmıştır. Bu nedenle eski ritüelciler bu sembolü güneşin, ayın, yıldızların ve kuyruklu yıldızların kontrolü ile eşleştirmişlerdir. Masonlukta da her şeyi gören göz Evrenin Ulu Mimarının gözüdür.

apron

ÖNLÜK 

Önlük, masumiyet, saflık ve şerefi simgeler. Eskiden ayrıcalığın işareti olmuştur, hala bu ayrıcalığın sembolüdür. Herkesin Masonik önlüğü taşımasına izin verilmez.163
Toplantılara katılan her Mason, önlüğünü takmak zorundadır. Operatif Masonlar deri önlük takarken günümüz Masonlarının önlükleri, beyaz kuzu postundandır ancak çoğu Masonun önlükleri kumaştandır

guzzz

ÜÇGEN GÖZ

Üçgen sembolü çoğu zaman içinde yer alan bir göz sembolüyle birlikte kullanılır. Mason localarında ve eserlerinde yer alan ışık saçan üçgen içindeki göz sembolü Masonlara, kendilerine verilen sırları titizlikle saklamaları gerektiğini ve “göz”ün üzerlerinde olduğunu hatırlatır. Bir Amerikan Doları üzerindeki üçgen içindeki ışık saçan göz figürü verilebilir bunun örneğidir.
Kadim Yunanlılarda “delta üçgeni”, kadını simgeler. Pythagorasçılara göre ise, delta yalnızca geometrik kusursuzluğu bakımından değil; evrensel bereketin kaynağına ilişkin ideal ilk örnek olduğu için Arke Geneseas‟tır.
Mason Mabedinin kapısı ekseni çevresinde dönen üçgen şeklindedir. Mabedin ortasında üst üste duran üç küp ve üzerinde de üç küp vardır.

Masonlukta kare en az üçgen kadar önemli bir geometrik şekildir.
Kare; düzenlilik, pürüzsüzlük ve yetkinlik kavramlarını simgeler.
Üçgen ve karenin birlikte olduğunda, birbirinden farklı Masonluk anlayışlarını benimsemiş Masonlarca farklı şekillerde yorumlanmıştır.

yildizarri

BEŞ KÖŞELİ YILDIZ

Bey köşeli yıldız ya da Pentagram Pisagor tarafından öğrencileri tarafından kötü ruhlara karşı kullanılıyordu. Cornelius Agrippa‟nın yazdığına göre, 5 sayısı ve Pentagram kişinin kötü ruhlara üstün gelmesinde yardımcı oluyordu. E. Levi için ise 5 sayısı ve Masonik sembolizma da yedi önemli bir rakamdır. Yakub‟un Merdiveni  Mason Dergisi‟nde beş köşeli yıldız için şöyle yazıyor: “Evvela, 5 kollu yıldıza, yani ışık saçan yıldıza, Pentagrama dikkat edelim. Doğuda yer alan, içinde evrenin ulu mimarinin remzi olan G harfi ile. Bu yıldız, yenileşen insanın sembolüdür.”  Pentagram‟ın birçok ezoterik yorumu vardır. Beş köşeli yıldızın dört köşesi, eski öğretiye göre dört ana elementi, hava, su, ateş ve toprağı sembolize etmektedir.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s