Mavi Marmara davasının düşme gerekçesi

mavimarara

2010 yılında İsrail ambargosu altındaki Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara gemisinde İsrail Komandoları tarafından öldürülen 9 Türk vatandaşına ilişkin açılan davanın düşme nedenin İsrail ile varılan uluslararası anlaşma olduğu ortaya çıktı.

Mahkeme heyetinin kararı, 28 Haziran 2016  tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan anlaşmanın,  4. maddesinin 2. cümlesinde İsrail vatandaşlarının Türkiye tarafından yargılanamayacağı ibaresi olduğu  gerekçesiyle oy birliğiyle aldığı belirlendi.

Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına göre uluslararası anlaşmaları kanunların üzerinde yer alıyor ve yasaların ve dolayısıyla uygulayıcılarının bunlara uyma zorunluluğu bulunuyor. 

Mahkemenin davayı düşürme kararında İsrail ile Türkiye arasında varılan anlaşmanın hükümleri açıkça izah edildi.

Kararda, “6743 sayılı yasa ile onaylanması uygun bulunan Türkiye Cumhuriyeti ile İsrail Devleti arasında tazminata ilişkin usul anlaşmasının 4. maddesinin 2. cümlesi ile ‘Her halükarda, bu anlaşma, İsrail’in İsrail adına hareket edenleri ve İsrail vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti veya Türk gerçek veya tüzel kişileri tarafından konvoy hadisesi ile ilgili olarak kendilerine yönelik doğrudan ya da dolaylı olarak Türkiye’de yapılmış ve yapılacak her türlü hukuki ya da cezai talebe ilişkin her türlü sorumluluktan tamamen muaf tutulmasını sağlayacağı’ hükmü dikkate alındığında kovuşturmaya engel şart getirildiği ve bu şartın gerçekleşmeyeceği anlaşıldığından Mahkememizce görüşülmede olan bu bu kanunca Düşürülmesine” denilerek sanıklar hakkında kırmızı bültenin ve tedbirlerin de kaldırılmasına  karar verildiği kaydedildi.

İşte mahkemenin o kararı:

mavi-marmara-karari

Mavi Marmara’da ölenler

Mavi Marmara, İHH İnsani Yardım Vakfı ve Özgür Gazze Hareketi’nin organizasyonu ile İsrail ablukasındaki Gazze’ye yardım malzemeleri götüren Mavi Marmara gemisinde öldürülen 9 kişi:

İbrahim Bilgen – Siirt

Elektronik mühendisi Saadet Partisi İl Müfettişliği görevini de ifa eden İHH Siirt Gönüllüsü, evli ve 6 çocuk babasıydı. Terörist İsrail’in 31 Mayıs 2010 tarihinde Gazze’ye insani yardım taşıyan filodaki Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırıda 4 kurşun alarak şehit oldu.

Ali Haydar Bengi – Diyarbakır

11 Eylül 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. El-Ezher İslam ve Arap Dili Araştırmaları Fakültesi mezunu Ali Haydar Bengi, Mehanur, Semanur, Senanur ve Muhammed Mustafa isminde dört çocuğu babasıydı.

Cevdet Kılıçlar – İstanbul

Türk gazeteci.Selam, Millî Gazete ve Vakit gazetelerinde çalıştı. Son olarak İHH İnsani Yardım Vakfı internet sitesi sorumlusu olarak görev yapan Kılıçlar, İsrail’in Gazze filosu saldırısında öldürüldü.

Çetin Topçuoğlu – Adana (Avrupa Şampiyonu Milli Tekvandocu)

1956 yılında Adana’da doğdu. 1979 yılında memur olarak Çukobirlik’te işe başladı. Topçuoğlu’nun tekvando şampiyonluğu bulunuyordu.

Necdet Yıldırım – Malatya

Uluslararası sularda Filistin’e yardım götüren filoya düzenlenen korsan saldırının kurbanlarından biri Necdet Yıldırım. 15 Ağustos 1978 yılında İstanbul’da doğdu. Aslen Malatyalı olan Yıldırım, ilk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 2005 yılında İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Eczane Bölümü’nde çalışmaya başladı Melek isimli iki yaşında bir kız çocuğu vardı.

Furkan Doğan – Kayseri

20 Ekim 1991 tarihinde ABD’nin New York eyaleti Troy şehrinde dünyaya geldi. 1993 yılında ailesi ile birlikte Türkiye’ye döndü ve Kayseri’de yaşamaya başladı. Mavi Marmara’da öldürüldükten sonra 4 Haziran 2010 tarihinde Kayseri’de gömüldü.

Fahri Yaldız – Adıyaman

Adıyaman Belediyesi’nde itfaiye personeli. Ayrıca, küçük çaplı kadayıf ve yufka imalathanesi sahibiydi.

Cengiz Songür – İzmir

1963 doğumlu olan Cengiz Songür erken denebilecek bir yaşta, 19 yaşında evlenmiş. Hayatını genelde pazarcılık ve esnaflıkla kazanıyordu.

Cengiz Akyüz – İskenderun

Mardin Midyat’ta doğdu. Çocukluğundan itibaren alçı-dekorasyon işinde çalışıyordu. İskenderun İnsani Yardım Derneği üyesiydi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s