İşçinin cesedini asansör boşluğunda neden yaktılar?

cesetti

İnşaat İşçileri Sendikası, bir işçinin cesedinin asansör boşluğunda yakılmasına ilişkin iddiaları basın açıklamasıyla kamuoyuyla paylaştı.

Bağcılar’da bir inşaatın asansör boşluğunda bulunan ceset iddiaya göre Bağcılar Belediyesi’nin yıkım çalışmasında görev alıyordu ve iş cinayeti sonrası tanınmasın diye yakıldı.

Konuyla ilgili İnşaat İşçileri Sendikasından yapılan açıklamada, “Bağcılar’da bir şantiyeden gelen iş cinayeti haberi, orman kanunlarının hüküm sürdüğü inşaat sektöründe gelinen noktayı gözler önüne seriyor. İddia doğruysa eğer, işçilerin temel haklarını gasp etmenin, onları insanlık dışı beslenme ve barınma koşullarına mahkum etmenin olağanlaştırıldığı; cinayetlerin ‘kaza’, ‘fıtrat’  denilerek önemsizleştirildiği bu koşullarda artık iş cinayetine kurban giden bedenlerin profesyonel bir cinayet şebekesi gibi kanıtları yok etmek amacıyla yakıldığı bir noktaya gelmiş bulunuyoruz.” denildi.

Açıklamada korku filmlerini aratmayan şöyle iddialar yer aldı:

“İstanbul Bağcılar’da süren Albayrak Sitesi inşaatında B9 bloğunun asansör boşluğunda yakılmış bir beden bulundu. Mahalle sakinlerinden Erkan S. tanık olduğu anları şu şekilde ifade etti: ‘Biz olayı gördükten sonra yıkımcılar olay yerinden hızla kaçtı. Bundan birkaç hafta önce Başak A.Ş’nin sigortasız işçi çalıştırdığını bütün kurumlara bildirdik. Bizim evlerimizi kaçak bir şekilde yıkmaya çalışıyorlar. Sitedeki komşularımız da olayı gördü.’

“Olay karşısında Bağcılar Belediyesi’nden yapılan açıklama ise ilk etapta yaşanan iş cinayetini inkar etme ve ardından ileride karşılaşabileceği suçlamalara karşı sorumluluğu taşeronlara yükleme yaklaşımının ifadesi gibi: ‘Bölgede yıkım çalışması taşeron şirket tarafından yapılıyor. Ölen kişi işçi değil. Kayıp işçimiz yok. Şu an savcının incelemesi ve yıkım çalışmaları devam ediyor.’

ceset

BAĞCILAR BELEDİYE BAŞKANININ SİCİLİ KABARIK

“Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın söz konusu projede ana yüklenici olan Başak A.Ş.’nin eski yönetim kurulu üyesi olduğu ise gelen bilgiler arasında. Daha önce elektrik ve su kesintileri gibi çeşitli zorbalıklarla insanları evlerini boşaltmaya zorlamakla gündeme gelen Bağcılar Belediyesi ve Başkan Lokman Çağrıcı’nın bu kez de bir iş cinayeti ve ardından yaşanan canilikle gündeme gelmesi şaşırtıcı değil. 

“Kendisini mafyavari dayatmalar ve hukuksuzluklarla gündeme taşıyan bu kurum ve kişilerin cezalandırılmak yerine devlet eliyle teşvik almaya devam etmeleri elbette ki onların gemi azıya almalarını sağlayacaktır ve sağlamıştır. Soma’ da kayıt dışı işçilerin üzerine beton dökülmesini o günlerde yakından takip eden devlet kadrolarının bugün hala işbaşında olduğunu göz önünde bulundurursak bu olaydaki kanıtları temizleme alışkanlığının nereden geldiğini daha iyi kavrayabiliriz.”

İnşaat İşçileri Sendikası ayrıca, “Daha önce hakkında kayıtsız işçi çalıştırma suçlamaları bulunan Başak A.Ş. ve Bağcılar Belediyesi’nin açıklamalarında ‘kayıp işçimiz’ yok ifadesi bu cinayetin önceden tasarlanmış, bir cinayet şebekesinin geleneği haline gelmiş olduğunu gösteriyor.” şeklinde iddiada bulundu.

İnşaat İşçileri Sendikası Başkanı Mustafa Adnan Akyol da olayın takipçisi olduklarını belirtti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s