Öğretmene ‘kantinciye Mao kitabı vermek istedi’ sürgünü

mao

Gebze Adem Yavuz İlkokulunda görev  yapan Eğitim Sendikası Gebze Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Öğretmen Serdar Dikkatli,  Kandıra’da bir köye savunması bile alınmadan sürgün edildi.  Öğretmen Serdar Dikkatli’nin sürgün nedenin hakkında verilen ilginç dilekçe olduğu iddia edildi. Dilekçede, Öğretmen Serdar Dikkatli’nin bir gün namaz kılarken gördüğü kantinciye Mao kitabı vermek istediği almayınca kin beslediği ayrıca, Hz. Muhammed’e hakaret ettiği ve Kutlu Doğum Haftasına karşı olduğuna ilişkin suçlamalar yer aldı. 

Öğretmen Serdar Dikkatli , iddiaların kantin  fiyatlarının fahiş olması yüzünden tartıştığı okul müdürüyle arasında olan husumet nedeniyle atılan iftiralardan ibaret olduğunu belirterek bir mektupla kendini savundu.

ogretmen

Serdar Dikkatli’nin mektubundan sürgünüyle ilgili gelişmeleri aktardığı kısa bir bölüm özetle şöyle:

“2014 yılında, benim hakkımda, verdikleri dilekçelerde Hz. Muhammed’e hakaret, Kutlu doğum haftasına karşı olmak, türbanlı öğretmen ve velilere hakaret ettiği yönünde, beni şikâyet ettiler. İl Milli Eğitim müfettişleri tarafından inceleme başlatıldı. Buradaki iddiaların hiç biri doğru çıkmadı. İnceleme boyutunda kaldı. İlçe Milli Eğitim müdürlüğü bu iftirayı atanlarla ilgili bir işlem yapmadı.
O dönemde, toplumda ve eğitim camiasında, zorunlu din dersleri, Hz. Muhammed’in hayatının ders olarak okutulması, türbanlı kadınların mağduriyeti tartışılıyordu. Bu değerler kamuoyu nezdinde hassastı. Bunu kullandılar.

“2015- 2016 Eğitim- Öğretim yılında, sene başında okuldaki kantinin fahiş fiyatlarla; hijyen gibi kamuyu, öğrencilerimizi ve velilerimizi ilgilendiren bir meseleden, ben toplumsal fayda doğrultusunda tavır aldım. Kamuya ait ortak çıkarlarımızı savundum. Okul müdürü, beni okuldan yollamakla tehdit etti. Bu tartışmalar büyüdü. Ben bu doğrultuda ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe verdim. Bu işten kişisel hiçbir çıkarım yok. Sadece velilerin, öğrencilerin ve öğretmenlerin mağduriyetlerini önlemeye dönük bir çabam olmuştur. Fakat İlçe Milli Eğitim Müdürümüz hiçbir inceleme başlatmadan “sübuta ermemiştir” diye yazı yolladı. Bu olay ile ilgili Gebze Kaymakamlığı’nca 30 Mart 2016 tarihinde yazdığım dilekçe ile soruşturma açıldı ve halen devam ediyor.

egitim-sen

ALEViLİK DE SUÇLAMALAR ARASINDA YER ALDI

“Sonradan öğrendiğim, okul müdürümüz de 19 Ekim 2015 tarihinde bir dilekçe veriyor. Bu dilekçe sonrası hakkımda soruşturma açıldı. Tabi Türkiye’de politik atmosfer değişmişti. Okul idaresi ve idareye yandaş öğretmenler bu doğrultuda döneme uygun asılsız şikâyetlerde bulundular. Ne gariptir ki İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bu yalan ve ifrata varan iddialara hiçbir şey yapmadı. Dönem değişmişti. Bu seferki iddialarında, ateist olduğum, kantinciyi namaz kılarken gördüğüm, kılma diye baskı yaptığım ve ona hemen Mao’nun bir kitabını tavsiye ettiğim, almayınca husumet beslediğim vardı. Aynı zamanda okulu karıştırmaya, huzuru bozmaya, kantinciyi ve okulu velilerin gözünde düşman yapmaya yönelik faaliyet içinde olduğum, ayrıca bölücü, Kürt milliyetçisi, Alevi, Kutlu Doğum Haftalarına karşı kışkırtıcı olduğum söylendi.

Okul idaresi şikâyet için toplum için kabul görecek iddialar Kürt milliyetçisi, bölücü, alevi, Kutlu Doğum Haftalarına karşı kışkırtıcı vb. prim yapacaklarını düşündüler. Yalan ve iftiralarla beni suçladılar. Ama toplum nezdinde duyarlılığı olan bu konularda suçsuzluğum ortaya çıktı. Bu iddiaların hiçbiri sübuta ermedi. Prim yapacağını düşündükleri yalan ve iftiralarla beni suçlayınca, olmayan bu iddiaların tutacağını düşündüler. ”
adem-yavuz
Serdar Dikkatli, sendikası aracılığıyla suçlamalara cevap verdiği bir mektubu Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’na vermek istediğini fakat, Vali kabul etmeyince kamuoyuyla paylaştığını belirtti.

Dönem ortasında sürğünüyle öğrencilerinin aslında öğrencilerinin cezalandırıldığını belirten Serdar Öğretmen, “Bu yaşadıklarım ahlaken, vicdanen ne hak ne de hukuka uygundur.” dedi.

MAO ZEDONG KİMDİR?

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de 1949 yılında  sosyalist devrimi yapan Çin Komünist Partisi’nin lideri olana Mao Zedonğ 1943 doğumludur.  Teorisyen, felsefeci  özellikleri olan Mao Zedong ekonomik yapısı tarıma dayalı Çin’de, 1976’da hayata veda edene kadar uyguladığı taktiklerle sınıflar mücadelesine yen bir bakış açısı kazandırmıştır. Mao’nun düşünceleri ve taktikleri dünyanın birçok yerinde denenmiştir. 2008 yılında yapılan bir araştırmada hakkında en çok eser yazılan ilk 100 kişi listesinde 15.sırada yer almıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s