Rona Altınay uçağın düşeceğini ve öleceğini bir gün önce hissetti

_mg_0133

İstanbul Aşiyan Mezarlığı’nda bulunan dikkat çekici bu mezarda yatan Rona Altınay, Türkiye havacılık tarihinin 4’üncü ve o döneme kadar en ölümlü uçak kazasında öldü.
3 Mart 1974’te gerçekleşen korkunç kazayı daha tüyler ürpertici hale getiren ise Rona Altınay’ın kazadan bir gece önce İzmir’deki uçak kazasında ölen hostes arkadaşı Serap Özgen’i rüyasında kendisini çağırırken görmesiydi.

ucak
3 Mart 1973 tarihinde Türkiye havacılık tarihinin şimdiye kadarki en ölümcül kazası yaşadı.  Olay 981 Sayılı THY Paris-Londra seferini yapan uçağının Orly Havalanından kalktıktan birkaç dakika sonra düşmesiyle meydana geldi. Kazada 12’si mürettabat 347 kişi öldü. Ölenlerden biri dünyalar güzeli Hostes Rona Altınay‘dı.

besmart1974

Kazanın duyulmasının ardından ilk günlerde her uçak kazasının ardından olduğu gibi sabotaj haberleri boy boy dönemin gazetelerinde yer aldı. O dönem Filistin Kurtuluş Örgütü’nün uçak kaçırma eylemleri revaçtaydı. Hatta THY uçağının düştüğü gün bir İngiliz uçağı kaçırılmıştı. Fakat FKÖ’nün Türkiye’ye ait bir uçağı düşürmesinin anlamsızlığı çabuk anlaşıldı. Bu iddiadan vazgeçilirken ısrarla sabotaj üzerinde durulup, 6 Mayıs 1972’de asılan Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının kurduğu Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nun sabotaj yaptığına kadar varan absürt haberler basında boy gösterdi.  Zamanla bunlardan vazgeçildi. Sabotaj iddiaları sözlenilirken hayat hikayeleri ön plana çıkmaya başladı. Bunlardan en dikkat çekici olanları  kazayla ilgili ilk haberlerde basının adını bile doğru anlayıp, yazamadığı Rona Altınay‘la ilgili çıkanlardı.

Eğitim haberini okumak için buraya tıklayın

rona

“Hostes Rona, ‘Rüyamda, İzmir’de ölen Serap beni çağırıyor’ demişti” başlıklı haberlerde 7 yıllık hostes olan Rona hakkında hikaye dilinde şunlar aktarılıyordu:

“…Uçaklar Rona’nın ikinci evi olmuştu. Hosteslik artık onun için tutku olmaktan da öteydi. Tüm arkaşları onun hosteliği çok sevdiğini söylüyordu. Ve kader Rona Altınay’a 3 Mart 1974 pazar günü son uçuşunu hazırlamıştı. Ror her uçuşunda olduğu gibi güler yüzle çıkmıştı. Oysa çevresine belli etmediği bir durgunluk vardı içinde… Sıkılıyordu… Rona bu durgunluğun ve sıkının nedenini çok biliyordu. Ama o bir hostesti ve uçuş sırasında duygularını kimseye anlatmaması gerekliydi. Rona Altınay bir gece önce rüyasında İzmir’deki uçak kazasında ölen hostes arkadaşı Serap Özgen’i görmüştü. Serap Özgen, kendisini çağırıyordu. Rona ertesi sabah bu rüyayı hostes arkadaşı Emel Güler’e şöyle anlatmıştı:
‘Rüyamda Serap’ı gördüm. Bana burada sizlerden ayrı yalnızım. Yapayalnızım’ diyordu. Çok fena oldum.’ Emel Güler de şimdi kendisine bu rüyayı anlatan arkadaşı Rona Altınay’ı anımsayarak sürekli ağlıyor.”

ronaa

KAZANIN NEDENİ  KARGO KAPAĞI ÇIKTI

Tabi bir hafta geçtikten sonra uçak haberleri önce baş sayfadan görülmedi, sonra da unutulup gitti. Uçağın düşme nedeni inceleme ve soruşturmaların ardından ortaya çıktı. Uçağın kargo kapısı ile ilgili arza nedeniyle, tırmanış esnasında kapının açılması nedeniyle düştüğü anlaşıldı. O dönemde Amerikan uçuş güvenliği yetkililerinin DC-10 uçağının kargo kapağındaki sorunu tespit ederek yetkili birimlere bildirdiği, fakat  uçak firması THY’ye ait DC-1a0 uçağının kargo kapağı yenilemediği ortaya çıktı.

kapaki

Türkiye’deki en ölümlü 5 uçak kazası

Türkiye havacılık tarihinde buna benzer ölümlü birçok kaza var. İsterseniz Türkiye havacılık tarihinde en ölümcül 5  kazayı hatırlayalım. Rona Altınay’la birlikte 347 kişinin öldüğü kazanın ardından ikinci sırada,  189 kişinin öldüğü 6 Şubat 1996’da Atlas Okyanusu’na düşen 757 sefer sayılı uçak kazası yer alıyor. Üçüncü sırada ise 3 Eylül 1976 tarihli 154 kişi’nin öldüğü 727 sayılı Isparta dağına çakılan uçak yer alıyor. Dördüncü sırada ise  100 kişinin öldüğü  1 Şubat 1963 tarihli Ankara – Vickers Viscount/OD-ADE  uçağı bulunuyor. 5’inci büyük kazada ise 75’er kişinin öldüğü   26 Mayıs 2003’de Trabzon – Yakolev 42D/UR-42352,  8 Ocak 2003 tarihli Diyarbakır – Avro RJ-100/TC-THG  yer alıyor.  Halil Burak Öz

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s