IŞİD’in elindeki amonyum nitratların üzerinde etiketi bulunan Türk şirketi Doktor Tarsa kimin?

isidfuzeleri

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye Suriye’ye IŞİD’in roket yapmakta kullandığı binlerce ton amonyum nitrat ihraç etti.

amonyum
Türkiye’den Suriye’deki cihatçılara roket yakıtı ihracatı resmi kurumların verilerinde dahi yansıdı. Çarpıcı istatistiğe Hürriyet gazetesinden Tolga Tanış bugünkü köşesinde işaret etti.
Tanış’ın işaret ettiği TÜİK verilerine göre binlerce insanın ölümüne yol açan roketleri yapmakta kullanılan amonyum nitrat Suriye’ye Türkiye’den taşındı.
Türkiye Suriye’ye 2013’te bin 195 ton, 2014’te 9 bin 542 ton, 2015’te 2 bin 576 ton amonyum nitrat gübre ihraç etti.

IŞİD’in kullandığı nasıl anlaşıldı?

Tolga Tanış’ın iddiasına göre IŞİD’in elinden bir türlü alınamayan Musul’da son günlerde ele geçirilen bazı binalarda IŞİD’in silah imalatında bir devlet gibi karmaşık işlemler uygulama yetisine sahip olduğu ortaya çıktı.  IŞİD’in amonyum nitratı roket yapımında tahrip gücü yüksek ana maddeye dönüştüğü anlaşıldı. Daha dikkat çekici olan ise roket yapımında kullanılan malzemelerin Türkiye etiketli olmasıydı. Roket yakıtı olarak kullanılan malzemelerin üzerinde Doktor Tarsa adlı bir şirketin etiketi bulunuyordu.

tarsa-sirketi

Peki kim bu Doktor Tarsa?

Doktor Tarsa Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş 1987 yılında İstanbul’da kurulmuş ve 2000 yılında genel merkezini halen faaliyetlerini sürdürmüş olduğu tarımın kalbinin attığı Antalya’ya nakletmiş bir şirket kimliğinde bulunuyor.
Şirketin sitesinde kurucusu Mazhar Özman olarak belirtiliyor. Mazhar Özkan şu şekilde anlatılıyor.

“15 Aralık 1929 İstanbul’da doğdu. 1954 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. 1964’de Genel Cerrahi Uzmanı oldu. Cerrahi kliniğinde radyoterapi (onkoloji) ve Ortopedi kliniklerinin patoloji laboratuvarlarını kurarak iki yıl süreyle de göz kliniğinin patoloji laboratuvarını çalıştırdı.

1972’de Genel Cerrahi Doçenti oldu. 1979’da Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesini kurdu ve Dekanlığını da yürüttüğü fakültede 1980’de Genel Cerrahi Profesörü oldu.

1980 yılında Fakültenin kapatılması üzerine kendi isteğiyle emekli olan Mazhar Bey, 1982 yılında özel hastaneciliğin gelişmesi için çalışmalarda bulundu ve International Hospital’in fizibilitesini hazırlayıp teşvikinin alınmasını sağlayarak inşaatını başlattı.

Profesyonel anlamda kendi mesleğini yaparken en büyük hobisi olan çiçekleri de hiç ihmal etmedi. Mesleği gereği çıktığı yurt dışı gezilerinden “arkadaşları elektronik eşyalar ile dönerken” Mazhar Bey’in valizinde çiçek tohumu hiç eksik olmadı. Mütevazı serasına ektiği bu tohumların, geç yeşerdiğini görünce eksik olan şeyi merak eder oldu. İşte bu merak, kendisine ve Türk Tarımına yeni ufuklar açtı.

Şöyle diyordu Mazhar Bey:

‘Bir gün İsviçre’deyiz. Çok güzel Amerikan menekşeleri var. Rengârenk… Saksıyı elimize aldık, ama çok hafifti. Bu toprak mı diye sorduk? O toprak değil, torf dediler. Türkiye’ye getirdik ve evimizin arkasında ki serada denedik. Üç gün sonra diktiğimiz Amerikan menekşeleri filizlenmişti.
Bu denemeden sonra Türkiye’ye bu ürünü getirme kararı aldı ve torfu Türkiye ile tanıştıran ilk kişi oldu. Bu ilk ile beraber Doktor Tarsa firmasının da tohumları atılmış oldu. Mazhar Bey’in ektiği o tohum, bugün, kökleri derinlerde olan, büyük bir ağaca dönüştü.”

doktortarsa

Şirketi şu an babası gibi İslami yapısıyla bilinen oğul Ali Behzat Özman  199 yılından bu yana yönetiyor. Şirketin gübre sektöründe payı yüzde 25 civarında bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s