Türkiye’de cemaatler içlerinde ve aralarında sanal savaşa başladılar

cemaat-savaslari

Türkiye’de bölünüp parçalanmalar, kanlı kansız çatışmalar solo özgü değil. Türkiye’de  altın çağını yaşayan cemaatler de son günlerde kendi içlerinde ve aralarında birbirine girdi.

Türkiye’de Ak Parti döneminde mürit sayılarını geliştiren, sermaye olarak da güçlenip kök salan cemaatler içlerinde ve kendi aralarında kavgaya tutuştu.

Türkiye’de sanal ortamda kalması ümit edilen cemaat içi ve cemaatler arasında tam bir savaş yaşanıyor.

Cemaatler arasındaki kavgalar şimdilik hocaların internet üzerinden müritleriyle çektiği video ve ses kayıtlarıyla sürüyor. Birbirlerine dinden çıkma, akıl rahatsızlığı, rant yeme gibi sert sözlerle suçlamalarda bulunan cemaat savaşında sanal ortamın dışında fiili bir çatışma bilgisi ise bulunmuyor.

ccc

SANAL ALEMDE SAVAŞIYORLAR

Son aylarda dozu sertleşen cemaat savaşlarının odak noktasını ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da yakınında olduğu İsmailağa cemaati oluşturuyor.

1998 yılında liderlerinden biri camide öldürülen cemaatte kazanlar yine kaynıyor. Cemaatin içinde yer alanlardan oluşan Marifet Derneği gurubu, Cübbeli Ahmet olarak bilinen cemaatin önde gelen vaizi Ahmet Mahmut Ünlü’yü hadis uydurmakla suçluyor. Olmayan hadisleri kitaplarında ve vaazlarında kullanmakla suçlanan Ahmet Mahmut Ünlü ise, Marifet Grubu’nda yer alan Şefik Kocaman, Muhammed Keskin hocaları yeni yetme, 28 Şubat’ta bedel ödemeyen, yalancı ve dolandırıcı olmakla itham ediyor.

SÜLEYMANCILARDAN ‘KAFİRLİK’ İDDİASI

İki taraf da yürüyemeyen ve konuşamayan cemaat lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun yolundan gittiğini iddia ederek İsmailağa Cemaati kitlesini yanına çekmeye uğraşıyor. Bu kavgada her ne kadar Marifet Derneği’nin az sayıda müridi olmasa da cemaat kitlesini yetenekli vaiz Cübbeli Ahmet lakaplı Ahmet Mahmut Ünlü yanına çekmiş gözüküyor.

Diğer yandan bir kavga da Adana Aladağ’da 12 öğrencinin öldüğü yurdun sahibi Süleymancılar ile İsmailağa Cemaati arasında ceryan eden kavga en sert ve çetin kavga gözüküyor.

Yurt yangının ardından hükümetle de arası bozulan Süleymancıların, İsmailağa’yla arasının iyicene açıldığı dikkat çekiyor.

İsmailağa Cemaati kanadında,  Süleymancılara yurt yangını nedeniyle eleştirilerin yanında Süleyman Hilmi Tunahan’ın mehdi olmadığına ilişkin küçük eleştiriler devam ediyor.

Süleymancılar cemaatinden olduğunu iddia eden Akademi Dergisi’nin İsmailağa Cemaati’ne karşı suçlamaları ise yenilik yutulur cinsten bulunmuyor. Akademi Dergisi, İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaoğlu’nun akıl sağlığının bozuk olduğunu öne sürüyor. İsmailağa’nın hükümetle iş yaparak rant yediğini öne sürüyor. İsmailağa Cemaati’nin önde gelen vaizi Cübbeli Ahmet’in hadis uydurarak dinden çıktığını, Müslüman olmadığını yayınladığı videolarda iddia ediyor.

İSLAMOĞLU’NUN GRUBU HEPSİNİ KARŞISINA ALDI

Bir kavga da Nakşibendi olan Mustafa İslamoğlu’nun cemaatiyle tasavvuf ehli iddiasındaki tüm cemaatler arasında geçiyor. Birçok internet sitesi ve Mustafa İslamoğlu’na, sapkınlık, Gülen Cemaati yerine oynama, Fethullah Gülen gibi örgütlenme iddialarında bulunuluyor. İslamoğlu ise Nursi ve Mevlana yolunda ilerleyen tasavvufi tarikat ve cemaatleri, yalnızca Allahta olan sıfatları insana yüklemekle eleştiriyor

Sayıları verimli ortam ve koşullar nedeniyle pıtrak gibi artan cemaatler arası kavgalar yaz yaz bitmiyor ama bitmez ama biz bir ana grubu daha yazarak araştırmamıza şimdilik nokta koyalım. Türkiye’de yaygın ama ana merkezi Adıyaman olan Menzil cemaati de birçok çevreden eleştiri alıyor.

Menzil grubunu ve liderini Gaysi Sani’yi hoca olarak internet üzearinde vaazlar veren Ebu Hanzala şirk koşmakla ve dinden çıkmakla suçluyor.

Sık sık televizyon ekranlarında yer alan ilahiyatçı Abdülaziz Bayındır da Menzil grubuna din dışı ayinler yapma panteizme, mistisizme alet olma suçlamalarını, “Allah dışında varlık yoktur’ diye bize zikir yaptırırlardı” diyerek yöneltiyor.  

TGS’de örtbas edilen tacizin haberi için buraya tıklayın!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s