İki askerin IŞİD tarafından yakıldığı videonun kamera arkası

askerler

IŞİD’in  2 askeri yaktığı iddiası taşıyan videolar engelleme çabalarına karşın viral şekilde yayılarak sosyal medyanın gündemine oturdu.  Konuyla ilgili sadece Ekşi Sözlük’te “22 Aralık 2016 Işid’in 2 askerimizi şehit etmesi” başlığı altına 292 sayfa uzunluğunda 2 bin 326 entry yer aldı. (Haber hazırlandığı sırada)
Binlerce paylaşım arasında, IŞİD’in yayınladığı görüntülerin perde arkasını yazan “Anofor”  isimli kullanıcının yazdıkları gözden kaçmadı.

Yıllardır Suriye’deki savaşı ve IŞİD’in yayınladığı görüntüleri takip ettiğini, bunlarla ilgili  yazılar kaleme aldığını hatta TV’lerde stratejik uzman adı altında konuşan kişilerin yazılarını alıntıladığını belirten Anafor şunları yazdı:

“Bu video Biz Türkiye için ilk olabilir ama, IŞİD gibi bir katliam örgütü için gayet sıradan, binlercesi çekilip 3 yıldır sürekli yayınlanan insanlık dışı katliamlardan herhangi biri. IŞİD’in katliam videolarını arayıp izlerseniz (ki internette binlercesi var) hepsinin benzer prodüksiyonlara sahne olduğunu görürsünüz. yani, bu katliam Suriye askerlerinden ırak askerlerine, uluslararası gazetecilerden kaçırılan diplomatlara kadar binlerce IŞİD infazından sadece biri.

“IŞİD’in eline düşen bir esir için hayat değişir. sadece bir esaret süreci yaşamaz. hakkında hemen ayaküstü bir mahkeme kurulup karar verilir. bu karar mahkeme gerçekleştirmiş ise, çoğunlukla idamdır. ancak, bu idamlar hemen uygulanmaz. idam şekli belirli değildir, ona sonradan karar verilir.

“Esir, hapsedilir. bu hapsi sırasında, kendisine IŞİD’in hayat tarzı empoze edilmeye başlanır. esir, önce zorla ve korkuyla İslami bir hayat tarzı sürmeye başlar. namaz kılmaya, namazları zamanında eda etmeye alışır. Hatta giderek dindar bir görüntü alarak, nafile namazlar dahi kılmaya başlar. Çünkü, ne kadar huşu içinde ibadetlerini yerine getirir, ne kadar samimi mümin olarak görülürse, o kadar iyi davranış görmeye başlar.

KURTULACAĞINA İNANIYOR

“Bu dönem içinde, kendisine militanların geneli hep çok kötü davranır. ancak, bazı militanlar mahkuma iyi davranmaya, dostça nasihatler vermeye başlarlar. Bir süre sonra, bu iyi davranan militanlarla aralarında arkadaşlıklar oluşur. Gülerler, sohbet ederler, hal hatır konuşurlar ederler. Bu militanlar, esire: ‘Eğer iyi bir mümin olursa, iyi halinden dolayı serbest bırakabilirsin. Hatta eğer istersen sen de bizimle birlikte cihat edersin’ demeye başlarlar. Mahkumda bu sayede bir kurtulma umudu yeşerir. Daha bir şevkle İslama ve IŞİD kanunlarına sarılır.

resimbirri

Bu dönemde, esir askerin nasıl idam edileceği belirlenmiştir. işte; suda boğulma, yakma, havaya uçurma, kafa kesme vs vs…  İşte bu idam için provalar başlar. kameralar kurulur, kıyafetler hazırlanır, çekim, kurgu vs hazırlıklarına girişilir.
Esir, bunların prova çekimleri olduğunu ve kendisini “kurgusu çok güzel” idama hazırladıklarını bilmez. Her zaman esire; aslında idam edilmeyeceği, fakat kendisini öldürmüş gibi gösterecekleri, nihayetinde esaret hayatının bitip onlarla beraber cihat edeceği anlatılır. Bu, kendisine dostça yaklaşan IŞİD militanları da yine aynı dostlukla bu söylenenleri onaylar.

“Esir, bu şekilde bazen onlarca prova çekimine gider. tankla ezilecek ise, onlarca kere tank birkaç santimetre yanına kadar gelir, durur. Yakılacak ise, ölmesine yaralanmasına izin verilmeden ateş söndürülür, kafası kesilecekse bıçak sadece boğaza dayanır, o bildik infaz metinleri okunur, sonra tekrar hücresine geri gönderilir.

DEFALARCA PROVA YAPILIYOR

“Bu provalar, bazen birkaç gün, bazen birkaç hafta arayla defalarca devam eder. sonunda, esir ölmeyeceğine ikna olur. Bu provalar hayatının bir rutini haline dönüşür. bu şekilde idam cezasından kurtulduğunu söyleyen başka militanlar gelir, ona sabretmesini söyler. kendisine yakınlık gösteren IŞİD militanları ile dostluklar bile kurar. ona göre, yakında salınacaktır. Ya ülkesine geri dönecek, ya da IŞİD ile cihada katılacaktır.

“Ancak, o provalardan birinin sonunda ateşin söymeyeceğini, tankın durmayacağını, suya batırılan kafesin dışarı çıkarılmayacağını, boğazına dayanan bıçağın kendisini kesmeye başlayacağını düşünmez. Ve bir gün o çekim yarıda kesilmez, esir asker sürekli yaptığı Provalardan birinden yine döneceğini zannederken vahşice katledilir.

“Videolarda ölmek üzere olan askerlerin çok sakin olmasının, bazen ölmek üzereyken kendisini çeken kameramana veya militanlara bakıp durmalarını söylemesinin nedeni budur. Ama kimse durmaz. Sonra, yapılan provaların da çekimleriyle beraber, bu katliam videosu montajlanır. Çok profesyonel bir Hollywood yapımı gibi servis edilir.

yanan-asker

Diyeceğim şu: Askerlerimiz yakılarak katledildi. Bu şekilde binlerce esir katledilerek videoya alındı.”

YAKILAN ASKERİN YERİNDE OLMAK!

Ekşi Sözlük’te askerlerin yerine kendini koyarak empatide bulunan bir paylaşım da vardı.
”Çaresizlik” başlığını taşıyan paylaşımın “michael crichton” nickli yazarı şunları yazdı:

“Zincirle bağlanıyorsun. zincirin ucu yakılıyor. alevler sana doğru geliyor. korkuyorsun. göz ucuyla arkaya bakıyorsun alevler yetişti mi diye. Yanındaki seninle aynı kaderi paylaşan arkadaşını görüyorsun. Onun zincirindeki alev de yaklaşıyor. Belki içinden dua ediyorsun inanıyorsan. ya da lanet ediyorsun başına gelenlere.

“Sonra yanmaya başlıyorsun. alevler çok hızlı sarıyor bedenini. Acıyla kaçmaya çalışıyorsun, kaçamıyorsun. zincirle bağlısın. takatın hızla kesiliyor. Yere düşüyorsun. Ellerinle kendini söndürmeye çalışıyorsun. ama nasıl söndürebilirsin ki. Ellerine alevler bulaşıyor. ellerine bakıyorsun. avuçlarını açıp ellerine bakıyorsun, ellerin yanıyor. Çaresizlik. Abi diye ağlıyorsun. Abin gelse de kurtarsa seni. Belki inanamıyorsun, ellerin yanıyor çocuk.

“Annen geliyor aklına. Hani o gece gelip üzerini örten annen var ya. bir yerin kesilse evde seferberlik ilan edecek kişi. senin için gerçekten canını verecek tek kişi. bu halini izleyecek, biliyorsun. son anlarında annenin üzüleceğini düşündün mü çocuk? Senin bu halini görünce kahrolacağını düşündün mü? Bunun için kendine kızdın mı biraz? Çaresizlik. anneni üzmemek için elinden bir şey gelmiyor, o zalimlere diyemiyorsun annem görmese olur mu beni böyle diye. annene sesleniyorsun. son umudunu ona bağlıyorsun. Yeryüzünde seni en çok seven kişi. anne beni kurtar diyorsun. Belki gelir de kurtarır diye. Annen bunu izleyecek biliyor musun çocuk, anne beni kurtar dediğini duyacak. gelmeyecek elinden bir şey. Çaresizlik.  O annenin hali ne olacak be çocuk?

Sen öldün. Birtakım insanların birtakım hesapları için, sen, yanarak öldün. Annen de seninle birlikte öldü aslında.”

Reina katilamına ilişkin eski çalışanın paylaşımı yürekleri dağladı

Kadıköy’de camilere bile haciz işlemi haberi için buraya tıklayın!

TGS’de örtbas edilen tacizin haberi için buraya tıklayın!

Reklamlar

İki askerin IŞİD tarafından yakıldığı videonun kamera arkası” üzerine 23 yorum

  1. Ben aglayamadim bile, titremeye basladim, cenem kilitlendi, midem yanmaya basladi. Gozlerim doldu, bogazima bir yumru dugumlendi ama aglayamadim. Ondan sonra iki gun uyuyamadim, dogru duzgun yemek yiyemedim midemin agrisindan. Icimde oyle bir ofke ve nefret olustu ki insan oldugumu hatirlayabilmek icin annemi aradim. Bana cocuklugumdan bahsetsene diye. Sakinlesemedim. Sakinlesemiyorum. Icimdeki ofke sogumuyor.

   Beğen

 1. Bir dana inanmadığını söyleyince görüntüleri izlettim ama bunların montaj olduğunu amaçlarının ise ” ALGI OPERASYONU ” olduğunu ( ağızlarına yapışmış bir klişe) söyleyince dedim ki kendime bu insanlara doğruyu göstermenin bir mümkünü yok ve bu yüzden hep yanlışı seçiyorlar. O gençler boşuna yanmış. Yazık!!!

  Beğen

 2. ağlıyorum ama kendimden utanıyorum. erkek olduğum halde bu kanı taşıdığım halde burada tek yapabildiğim şey bilgisayar basında aklıma geldiği vakitlerde ağlayabilmek 1 saat sonra yine gülmek yine hayat devam ediyor. bu mu kalitemiz insanlığımız vicdanımız bu mu? ölmek bu kadar mı kolay ölenin arkasından ağlamak bu kadar mı kısa ? eline sıcak su dökülmedi bu çocukların. kalpleri durana kadar acı hissedecek derisi siniri kül olana kadar yandılar.
  ben rahat uyuyamıyorum abi. herkese ahkam kesecek bir ömür geçirdim. ve kestim de ama benim bu videoyu her izlediğim de elimden birşey gelmemesi birşey yapamamam çıkıp şu ışıd denen zillilere etek giydirememem benim zoruma gidiyor.
  eminim vardır kalbinin birköşesi de olsa sızlayan ya da sızlamayan ben uyuyamıyorum. ben gülemiyorum çay içince bile sıcaklığından onlar aklıma geliyor yutamıyorum.
  kış günü çıkan güneşten soğudum ben ısıtmasın diye
  siz nasıl uyuyorsunuz söyleyin lütfen bana

  Beğen

 3. Video’yu geçtim, zaten orta seviye bi zekaya sahip kişi sahte olduğunu anlar da bu hikayeye de inanan var mı cidden aranızda, yani harbiden az biraz bile inanan varsa birazcık kitap okusun Allah aşkına,zihnini açmaya ihtiyacın var demektir.

  Beğen

  1. Bu güne kadar tavuk keser gibi böğürte böğürte insan kesenlerin bunu yapmaktan neden imtina edeceklerini söylesene sayın orta seviye zeka üzerinde zeki olan beyfendi. Nedir bu görüntülerin hepsine kılıf bulmak.Hayırdır minaremi çaldınız?

   Beğen

  2. O videonun sahte olduğunu düşünmek ve söylemek için sadece AKP’li olmak gerekir. Zekayla ilgisi yok. Neden AKP? Çünkü buradan reise laf gelmemelidir. İki asker vahşice öldürüldüyse bile reisin üzülmemesi, konumunun sarsılmaması gerekir.

   Beğen

  3. sen yeminle sorunlusun. 3 tane asker ellerinde adamların di mi? bakan açıkladı. neden yakmasınlar? 1 tane neden söyle bana 1 tane yalnızca. 10iq ya.

   Beğen

  4. Bunun doğru olduğunu devletimiz kabul etti ve Sefer Taş isimli asker için anıt yapılması kararı alındı. Orta seviye zekaya sahip her insan bunun doğru olduğuna inandı. Zekası düşük ya da geri olanlarda zamanın sorumlu politikacılarının geçiştirme çalışmalarına inandılar, tıpkı senin gibi.

   Beğen

 4. La halen isidi savunur gibi bunlar montaj demiyomusun adamlar kafa kesiyor iste ibine bak gor oclari ulkeyi mafffettiniz artik arapcayi bile istemiyolar kafa kesiyolar terorist olduk sayenisde

  Beğen

 5. Anlatılan hikayede bir sorun var bence,ısıt esir için prova yapılıyor diyor ve bu prova kısa zamanlı olmadığını dile getiriyor.Burda ise askerimiz prova yapacak kadar uzun bir zaman sahip değil burda çelişki fazlaca var.Allah imansizlara iman,imanlilarada kademe versin İnşaallah.

  Beğen

 6. İlk haberleri twitter’da gördüğüm de içimi büyük bir korku ve hüzün kapladı. Sonra videoyu ilk 13. dakikaya kadar korkarak izledim ama yavaş yavaş sorgulamalarım başladı. 14. ve 15. dakikada bir şeyler olduğunu fark ettim ve 17 – 18. dakikada sigaramı yakıp devam ettim. Askerler’in Türk askeri olduğunu kanıtlayacak hiç bir şey olmadığı için inanmıyorum.

  Beğen

  1. Birincisi orada yanan bir insandı. İkincisi açık açık Türk leri tehdit eden bir domuz var video nun başında. Üçüncüsü ise çoçuk ”anne” diye bağırıyor, eski resimleri ”mavi bereli tim askeri” ortaya çıkıyor, ailesi 15 aydır haber alamıyor. Hiçbiri yeterli glmediyse sen bir sigara daha yakıp +18 film aç izle boşver bunları.

   Beğen

 7. bu askerlerin annesi babası olduğunuzu düşünün.oğlunuz yakılması mı yoksa medyanın bu olanlardan tek bir haber yapmaması mı sizi üzer ? biraz düşünün sağlıcakla kalın

  Beğen

 8. Video fake, IŞİD’e tepki göstermek istiyorsanız yaptıkları propagandalara alet olmazsınız. Oradaki kurgu gerçek olsaydı TSK orayı yakardı. Kolay değil o işler. Yukarıdaki arkdaşın dediği gibi kitap okuyun biraz, her denilene inanmayın 😉

  Beğen

  1. sadece video da ki Türk lere tehditi bile orayı yakması için geçerli sebepti fakat yapmadılar. Bu kadar basit düşündüğünüz sürece bizi gelen patlatır giden yakar…

   Beğen

 9. Halep e yardım için mesaj atanları engellerken bu video yu gördüm. Sonra engelleri tekrar kaldırıp bekledim tepki yoktu.. Koyun demek artık hafif kalıyor. İnsanca düşünemeyen ,hissedemeyen topluluk ile aynı havayı soluyoruz. Umarım geri dönüşümüz gecikmez.

  Esenlikler.

  Beğen

 10. merhaba, video sayfadan kaldırıldı mı? Ayrıca bu olay gerçek mi yoksa üste yorum yapan arkadaşın yakılan askerler 2015 yılında Kilisten kaçmış haberi geçerli veya teyit edilmiş mi öğrenmek istiyorum açıkçası.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s