Türkiye siyasetinde lider babalara sahip oğulların siyasi karneleri

türk siyasetinde babalar ve oğullar; halil burak öz, ohaberbu

Türkiye’de cumhuriyet tarihinde 25 Aralık 1973’te yaşamını yitiren İsmet İnönü ve oğlu Erdal İnönü’den başlayarak birçok baba oğul siyaset sahnesinde yer aldı. Kimisi babasının bıraktığı miras üzerinden giderken, kimi kendine yeni bir yol haritası çizdi. Fakat hiçbiri babasının siyasette yakaladığı başarıyı tekrar edemedi.

ismetinonu

İsmet ve Erdal İnönü
Baba: Mustafa İsmet İnönü, Kurtuluş Savaşı kahramanıydı. Osmanlı döneminde albay, Cumhuriyet döneminde orgeneral ve eski Genelkurmay Başkanı olan İsmet İnönü, cumhuriyetin ilanından sonraki Türkiye’nin ilk başbakanı, ikinci cumhurbaşkanı oldu. Cumhurbaşkanlığı görevini Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatından 1 gün sonra 11 Kasım 1938’den 22 Mayıs 1950 tarihine kadar sürdürdü.

CHP Kurultayı tarafından kendisine “Milli Şef” unvanı verildi. İnönü, Kurtuluş Savaşı’na katılmış ve bu aralar Erdoğan tarafından sık sık gündeme getirilen Lozan Antlaşması’nı imzaladı. Birçok defa başbakanlık görevini üstlenmiştir. 1925-1937 yılları arasında 12 yıllık kesintisiz başbakanlık süresi olmakla birlikte, toplam 17 yıl 11 ay ile Türkiye’de cumhuriyet tarihinin en uzun süreli başbakanlık yapmış kişisi oldu.

erdal2

Oğul: Erdal İnönü babasını fizik bilimi alanında geçti ama siyasette hiç başbakanlık yaşayamadı. Yalnız 16 Mayıs ve 25 Ekim 1995 tarihleri arasında yaklaşık 1.5 ay süreyle başbakanlık görevine vekalet etti. Ayrıca 1991–1993 yılları arasında Başbakan yardımcılığı görevini üstlendi. 1986–1993 yılları arasında Sosyal Demokrasi Partisi (SODEP) genel başkanlığı görevini sürdürdü.

adnan

Adnan ve Aydın Menderes:

Baba: 1950 ile 1960 arası 10 yıl başbakanlık yapan Adnan Menderes şimdiye kadar cumhuriyet tarihi süresi içinde idam edilen tek başbakan oldu. İstiklal Madalyası sahibi de olan Adnan Menderes, Demokrat Parti’nin (DP) kurucuları arasında yer aldı, 1950–1960 yılları arasında genel başkanlık görevini üstlendi. 27 Mayıs darbesinin ardından, 17 Eylül 1961 tarihinde asılarak idam edildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi 1990 yılında çıkardığı yasayla, Menderes ve onunla beraber idam edilenlere itibarlarını iade etti.

aydin

Oğul: Babasını trajik şekilde kaybeden Aydın Menderes, milletvekilliğinden öteye geçemedi. 1977 yılında Adalet Partisi Konya Milletvekili ve 1978 yılında aynı partinin Genel İdare Kurulu Üyesi oldu. 12 Eylül sonrasında 10 yıl siyasetten yasaklılar kapsamında yer aldı. 1987’de bu yasaklar kaldırıldıktan sonra uzun süre siyasete dönmedi. 1991 yılında Ümran Polat ile evlendi.

Mayıs 1993’te kurucusu olduğu Büyük Değişim Partisi genel başkanlığına seçildi. Ocak 1994’te, bu partinin Demokrat Parti ile birleşmesiyle Demokrat Parti genel başkanı oldu. 1995 Genel Seçimleri’nden hemen önce Refah Partisi’ne geçti ve bu partiden İstanbul Milletvekili seçildi. 1996 yılında aynı partinin Genel Başkan Yardımcılığına getirildi.

15 Mart 1996 tarihinde, RP İstanbul milletvekili Metin Işık’la beraber Refah Partisi’nin Antalya, Belek’te düzenlediği parti içi eğitim toplantısına giderken Afyon’un Sandıklı ilçesi yakınlarında trafik kazası geçirdi. Kaza nedeniyle boynundan aşağısı felç olan Aydın Menderes tekerlekli sandalyeyle yaşamını sürdürmek zorunda kaldı.

1999 yılında Fazilet Partisi’nde (FP) İstanbul Milletvekili seçildiyse de, Merve Kavakçı’nın basına yansıyan bazı sözleri ve FP yönetiminin bu sözleri tekzip etmemesi üzerine kısa süre sonra partisinden istifa etti. 2001 yılında Doğru Yol Partisi’ne (DYP) katılan Menderes, 3 Kasım 2002 Genel Seçimlerinde bu partiden Aydın Milletvekili adayı oldu, ancak DYP’nin seçim barajının aşamaması nedeniyle milletvekili seçilemedi.

necmettin
Necmettin ve Fatih Erbakan
Baba: Makine Mühendisi Necmettin Erbakan, muhafazakar sağın uzun süre bayraktarlığını yaptı. AKP ekolünün öncesi olan Erbakan kısa Başbakanlık görevini 28 Haziran 1996 ile 30 Haziran 1997 tarihleri arasında sürdürdü. 28 Şubat süreci’nden sonra istifa etmeye zorlandı ve siyasetten uzaklaştırıldı.

fatih
Oğul: Muhammed Ali Fatih Erbakan, babasının ölümünden önce özel hayatıyla dedikodu malzemesi olurken, daha sonraki yıllarda siyasi yönüyle ön plana çıkmaya başladı. Babasının ismini taşışan bir vakfın yöneticisi olan Erbakan’ın ileride babasının hareketi Milli Görüşe liderlik etmesi bekleniyor.

turgut
Turgut ve Ahmet Özal
Baba: Halil Turgut Özal, Devlet Su İşlerinde mühendislikten, Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı olmaya kadar tırmandı. Bundan önce, 1983-1989 yılları arasında 5 yıl 10 ay boyunca başbakanlık ve aynı zamanda Anavatan Partisi Genel Başkanlığı görevlerinde bulunan Turgut Özal cumhurbaşkanlığı görevi sürerken vefat eden Mustafa Kemal  ikinci cumhurbaşkanı oldu.

ahmet

Oğul: Tevfik Ahmet Özal, siyaset denemelerinde de iş dünyasında da başarılı olamadı. Malatya Bağımsız Milletveki adayı olmasına karşın kazanamadı.  Ticarette ise bir dönem baya yol aldığı televizyonculuk deneyimi hüsranla sona erdi. Özal arada sırada babasının zehirlendiği iddialarıyla televizyonda yer alıyor.

alpaslan

Alpaslan ve Turğrul Türkeş
Baba: Milliyetçi Hareket Partisi’nin kurucusu ve ilk genel başkanı Alparslan Türkeş  bu görenini 1969’dan 1997 yılında ölene kadar sürdürdü. Mart 1975–Haziran 1977 ve Temmuz 1977–Ocak 1978 tarihleri arasında Süleyman Demirel tarafından kurulan hükümetlerde Başbakan Yardımcısı olarak yer aldı. 1965, 1969, 1973, 1977 ve 1991 Türkiye genel seçimleri’nde milletvekili olarak meclise girdi.

tugrul-turkes

Oğul: Deniz Yıldırım Tuğrul Türkeş MHP’den ayrılarak AKP’ye geçen ve babasının yolunu terk eden ilk ünlü lider oğlu oldu. Bunun mükafatı olarak Başbakan yardımcılığı görevini 28 Ağustos 2015 tarihinden bu yana sürdürüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s