Pierloti yokuşunun başında mezarı bulunan Sabit Batumlu kim?

sabit-batumlu

Eyüp Mezarlığının girişinde,  Pierloti tepesine çıkan yokuşun başında ilgi çeken bir mezar yer alıyor. Mezar aslında başında masonik çağrışımlar yapan piramit biçiminde mermer yapı hemen herkesin dikkat çekiyor. Önünden geçenler ya da dinlenmek için duvarına yaslanıp mola verenler bu mezarın bir dini alime ya da başarılı bir askere ait olduğunu düşünüyor.

sabitbatumluu

Oysa ikisi de değil. Mezarda ne asker ne ulema naaşı bulunuyor. İzinsiz İsrail gezisiyle meclisi karıştıran milletvekili, “Polis az da olsa dövmeli” şeklinde sözüyle işkenceyi hoş gören bir siyasetçi ve aynı zamanda basın ilandan usulsüz para sızdırma iddiasıyla yargılanmaktan kıl payı kurtulan gazete patronu Esat Batumlu ile ailesi yer alıyor.

Peki kim bu Esat Batumlu?

20161117_145450

Esat Batumlu hakkında internet ortamında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önünden kaldırılan cenazesi dışında pek bilgi bulunmuyor.

Gazete arşivleri kurcalandığında gazeteciliğe 1960’da başlayan Sabit Batumlu’nun ününü sağ kesime hitap  eden ‘Hakimiyet’ gazetesiyle yaptığı ortaya çıkıyor.

Türkiye’de gençlik mücadelesinin yükselişte olduğu 1969’da sağ kesime ve özellikle Demirel çizgisine yakın yapan Hakimiyet,  Milliyet gazetesiyle olan logo benzerliğiyle dikkat çekiyor.

20161117_145545

Batumlu sağa hitap eden bir gazete patronu olması sayesinde, çoğu siyasetçinin yasaklı olduğu 80 Darbecilerinin gözetiminde yapılan 1983 seçimleriyle TBMM’ye Halkçı Parti çatısı altında kapağı atıyor.

Ara sıra uğradığı Mecliste gündem dışı  yaptığı konuşmalarla ve 12 Eylül Cuntasının karakollarda, hapishanelerde işkenceyi azıttığı günlerde ve gazetelere yansıyan “polisler anarşistlere az da olsa tokat atmalı” gibi işkenceyi hoş gören sözlerle zaman zaman gündeme geliyor.

batummluuu

Ama manşetlere partisinden habersiz üç arkadaşıyla yaptığı İsrail gezisiyle tanışıyor. Bu gezi ve, Batumlu’nun, “Yararlı oldu” demeçleri uzun süre tartışılıyor.

hpppi

İzinsiz İsrail gezisinin ardından Sabit Batumlu Mecliste “Araplar zina yapmaya Türkiye’ye geliyor” şeklinde demeçleri gazetelerde yer alsa da yıldızı sönmeye başlıyor.

batumluu

Gazetesinde Basın İlan Kurumu’ndan aldığı ilan ücretleri konusunda usulsüz yaptığına ilişkin açılan soruşturma nedeniyle dokunulmazlığının düşürülmesinin istenmesiyle Batumlu tekrar gazete sütunlarında yer buluyor.

Mecliste yapılan oylamada Milletvekillerinin gelenek gereği(O zaman vekillerin dokunulmazlığının düşürülmesine parti gözetmeksizin kimse lehte oy kullanmıyormuş) dokunulmazlığının düşürülmesine karşı oy kullanmasıyla yargılanmaktan kurtuluyor.

1985-1986 arasında bağımsız kalan Batumlu,1986’da DYP grubunu kuranlar arasında yer alsa da 1987 seçimleriyle TBMM’deki siyasi son buluyor.

20161117_145647

Sonraları inzivaya çekilen ve ortalarda gözükmeyen  Sabit Batumlu  yaygın beyin hasarı nedeniyle 2001 yılında 70 yaşında yaşamını yitiriyor.

sabitilan

Batumlu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önünde yapılan törenin ardından Eyüp’te dikkat çeken mezarına gömülüyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s