Turan Dursun: “Evren’e yaveri her şeyi yaptırıyordu!”

halil burak öz; turan dursun; ohaberbu; haberler; ikibinedoğru
halil burak öz; turan dursun; ohaberbu; haberler; ikibinedoğru

İslam ve cemaatlere ilişkin yazıları nedeniyle öldürülen Turan Dursun, “İstanbul’dan yazılan mektupta Evren’e İslam cemaatinin dışına çıkarsa başarılı olamayacağı anlatılıyordu. Helikopter kazasında ölen bir yaveri vardı. İlahiyatçıydı ve birçok şeyi o yaptırıyordu.”diyordu.

Çarşamba’da dahi görev yapan Ateist imam olarak ünlenen yazar Turan Dursun’un, 2000’e Doğru dergisine 4 Şubat 1990’da verdiği röportajda söyledikleri bugün cemaatin ordudaki gücü üzerindeki tartışmalara ışık tutacak nitelik taşıyor.

Dursun, 1990’lı yıllarda cemaatlerin ‘Ordu bizimle’ dediğini, il jandarma komutanlarının tarikat toplantılarına gittiğini anlatıyor.

Atatürkçü düşünür Muammer Aksoy cinayeti ardından yapılan röportajda Turan Dursun şunları söylüyor: “Ordunun ne kadarını İslamcılar ele geçirmiştir. Bu bilinmiyor. ‘Türk silahlı Kuvvetleri de bizdendir’ diyorlar. İlginç bir şey söyleyeyim. İslam aydınları toplanıp kongreler yapar, bir tane çağdaş gazeteci yok. İstanbul’da bir takım toplantılar yapılır hiç kimsenin haberi bile olmaz. Gidin Hatmehaceganlara Perşembe günleri bir tarikat toplantısıdır, zaman zaman  vali yardımcısı, jandarma komutanı bulunmuştur. Zeyrekli Mehmet Efendi, şimdi yaşamıyor, halifeleri var. Yaşadığı zaman bir yanında Erbakan, öbür yanında Türkeş oturuyordu. Orada asker var, emniyetten kimseler var. Böyle bir yapı içinde açık açık ‘geliyoruz” diyorlar.”

halil burak öz; turan dursun; ohaberbu; haberler; ikibinedoğru
halil burak öz; turan dursun; ohaberbu; haberler; ikibinedoğru

EVREN’E GELEN MEKTUP

Turan Dursun şöyle devam ediyor:

“Ak-Doğuş dergisini alın bakın, tüyler ürpertici mesajlar var. Şeyh Sait’in Atatürk’e karşı fetvasını yayımlamışlardır. Atatürk’ü sevimsiz duruma getirmeyi de başarmışlardır. Bunu en başta Kenan Evren yapmıştır. Evren’e gelen bir mektuba tanık oldum. Kendi sınıf arkadaşı albay Arapça yazılmış bir mektubu bana çevirtti. İstanbul’dan yazılan mektupta Evren’e İslam cemaatinin dışına çıkarsa başarılı olamayacağı anlatılıyordu. Helikopter kazasında ölen bir yaveri vardı. İlahiyatçıydı ve birçok şeyi o yaptırıyordu. Din derslerini zorunlu kılan anayasanın 24. Maddesini onlar koydurdular. Yani İslam cemaati Türkiye’yi ele geçirmek için ne gerekiyorsa onu yapagelmişler, kurumlarını ona göre oluşturmuşlardı. Sıra korkutmalara gelmiştir. Muammer Aksoy’un ölümü laik güçlere gözadığı verme amacını taşıdığı gibi uluslarası cihad hareketinin bir parçasıdır.”

halil burak öz; turan dursun; ohaberbu; haberler; ikibinedoğru

ÖLDÜRÜLECEĞİNİ KESTİRİYOR

Aynı röportajda Turan Dursun kendisinin de cinayete kurban gideceğini kestiren ifadeler kullanıyor. Dursun, Muammer Aksoy cinayetine ilişkin, “Bence bu olay başka seçilmiş hedeflerin ilkidir. Seçilmiş hede olduktan sonra bir İslamcı için yapılmayacak şey olmaktan çıkar. Tevbe suresine bakacak olursanız, annenizi, babanızı, kardeşinizi bir tarafa, Allahı’ı ve peygamberi bir tarafa koyar. Ailenizden biri seçildikten sonra sizin göreviniz gidip öldürmektir. Hatta benim babama söylediler, o da laf olsun diye ‘Şeriat bunu emreder’ dedi. Bu cinayetin arkası gelecektir…”diye konuşuyor.

Röportajda gladioyu Türkiye’de yazan ilk isim Talat Turhan da, Nurcuların ABD kontrolünde olduğuna dikkat çekiyor. (Bu konuda daha sonra haber yapacağız)

Tehditlere karşın yazmaya ve konuşmaya devam eden Turan Dursun 4 eylül 1990 tarihinde İstanbul-Koşuyolu’ndaki evinin yakınlarında tabancayla vurularak öldürüldü. Cinayet hala faili meçhul…

turan-dursun

Turan Dursun kimdir?

Turan Dursun, 1934’te Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Gümüştepe köyünde doğmuştur. Din okullarında, Kur’an kurslarında, ünlü hocaların yanında eğitim almıştır. Birçok ilde imamlık ve sonrasında 1966’ya kadar bir çok ilde müftülük yapmıştır.  TRT’deki 16 yıl çalışmış görevinden 1982 yılında emekli olmuştur. 1987’de 2000’e Doğru dergisinde Din Bilgisi adında bir sayfada yazmaya başlamıştır. Daha sonra Saçak, Teori dergilerinde ve 2000’e Doğru dergisinin kapatılmasının ardından Yüzyıl dergisinde dinle ilgili yazılar yazmıştır.

Turan Dursun, İslâm diniyle ilgili yazdığı eleştiriler yazılar nedeniyle 4 Eylül 1990 tarihinde İstanbul’da evinden çıkıp işe giderken uğradığı bir silahlı saldırı sonucu öldürülmüştür. Dursun cinayetinin bir İslamcı örgüt tarafından gerçekleştirildiği tahmin edilmekle birlikte cinayet tam olarak aydınlatılamamıştır. Ayrıca Turan Dursun’un ölümünün ardından polisler tarafından Dursun’un evinden alınan Turan Dursun’un son incelemeleri kaybolmuştur.

turan-dusun

Turan Dursun Yüzyıl dergisine verdiği son röportajda “Dinsizler artık kabuklarına çekilmemelidir. Dinsizlik insan için bir onur olarak sunulmalıdır. Yalnızca savunma değil, yaymaya çalışmalıdır. Bu karanlıkla savaştır. Işık elinde olacak da kendine saklayacaksın. En ilkel bir davranış, bu.”diyerek aydın cesaretiyle ölüme meydan okumuştur.

Reklamlar

Turan Dursun: “Evren’e yaveri her şeyi yaptırıyordu!”” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s