Uğur Mumcu: Gazeteci devlete çalışamaz

mit

1990’lı yıllarda devletle iyi geçinmeyen, eleştirel bakış sergileyen gazeteciler öldürülüyordu. 2010’lu yılların 3’üncü çeyreğin tutuklanıyorlar. Bunlara en son Ahmet Şık eklendi. Maalesef Ahmet Şık’ın tutukluluğunu eleştirilerini sert bularak haklı gören ‘gazeteciler’ de yer aldı.

Oya araştırmacı gazetecilik bağlamında Türkiye’de her kesim tarafından şüphesiz kabul edilen bir isim Uğur Mumcu gazetecinin bağımsız kalması gerektiğini savunuyordu. Mumcu devletin üst makamlarına hizmetle MİT’e hizmet arasında bir fark olmadığını bunun da kabul edilemez olduğunu kaydediyordu.

1991 tarihli Cumhuriyet ve 2000’e Doğru arşivlerinde Uğur Mumcu’nun şu görüşleri yer alıyordu:
Basın mensuplarının MİT içinde çalışmalarını basın meslek ahlakıyla bağdaştırmıyorum. Peki MİT’çiler basının içindeyse veya bazı MİT görevlileri basınla işki kurup istedikleri ‘haberi’ geçiyorlarsa ne olacak. Geçmişte bunun bunun örnekleri görüldü. Örneğin bir büyük gazetede TÖS’de suç unsuru niteliğinde birçok belge ele geçirildiği yazılıyordu. Oysa arama tutanağını bulduk ve tutanakta böyle bir şey yazılı değildi. MİT’in yazdırdığı bir haberdi bu.
“Bu gibi sorunların çözümü açık tartışmadır. Kimler MİT’çi kimler değil? Bunların kanıtlarını bulup yayınlamakta yarar vardır. Ancak kanıt bulmadan genel suçlamalar amaca hizmet etmez, tersine sonu doğurur.
“Ayrıca son zamanlarda ‘devlet gazeteciliği’ diye bir kavram ortaya çıktı. Bir gazetecinin devletin en üst makamına hizmet sunmasıyla MİT’e veya Emniyet Genel Müdürlüğü adına çalışması arasında ne fark vardır?”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s