Her köşebaşında onlar var: İpekçi sülalesi ve akrabalık bağları

ipekciler

Yazar Tayfun Er, Erguvaniler adlı kitabında gazetelerde, sanatta, siyasette bugün köşe başını tutanları 50 yıl evvel babalarının 150 yıl evvel ise dedelerinin hemen hemen aynı yerlerde toplumsal piramidin üst bölümlerinde olduklarını örnekleriyle anlatıyor ve Türkiye’de görünmeyen kast sistemine dikkat çekiyor.

Bu ailelerden birileri öldüklerinde gizemli şekilde başta Aşiyan, Bülbülyuvası gibi mezarlıklarda hemen diğer mezarlardan ayrılacak şekilde anıt mezar özelliğindeki mezarlara gömülüyor.

Bülbülyuvası mezarlığında birçok aile ferdinin mezarı bulunan İpekçi sülalesi Tayfun Er’in izah ettiği Türkiye’de görünmeyen ama iliklerimize kadar hissedilen kast yapısının belki de en dikkat çekici örneği…

Sanat dünyasının ve siyasetin kerameti kendinden menkul modacısı, eşcinsel kimliği taşımasına karşı AKP’nin İslamist türban politikalarının destekçisi Cemil İpekçi verdiği röportajlarda çok tartışılana bir isim Sabatay Sevi’nin torunu olduğunu saklamıyor.

20161210_161624

Asker üniformalarının da tasarım ihalelerine gören Cemil İpekçi henüz ünlenmeye başlarken 1999 yılında Aksiyon dergisine verdiği röportajda İpekçi sülalesinin 1480’de İspanya’dan gelerek  Kayseri’ye daha sonraki yıllarda da İzmir’e yerleştiğini söylüyor. Cemil İpekçi Yahudiyken mesihlik iddiasında bulunan öz dedesinin padişahın huzurunda bunu ispatlayacak bir mucizede bulunamayınca mecbur Müslümanlığı kabul ettiğini ve Selanik’e göç ettiğini dile getiriyor.

20161210_161630

Fakat Sabatay Sevi ve sülalesi kapalı bir aile olarak dışarıya Müslüman gibi gözükse de gizli olarak Yahudi ritüellerini devam ettiriyor. Dışarıya açılmayan Yahudi cemaati içinde büyüyen bu sülale çocuklarını dahi  Zekeriya Sertel’in 1977 yılında yazdığı “Hatırladıklarım” adlı kitabında İpekçiler gibi Selanik göçmeni eşi Sabiha Sertel’in Yahudi cemaatinden olduğunu belirterek anlattığına göre Türkiye Yahudi Cemaati’nin kurduğu  Şişli Terakki ve Fevziye Işık Mekteplerinde eğiterek ayrılıyor.

Dallanıp budaklanıp tarihin içinde kaybolmadan tekrar İpekçi ailesine dönersek bu ailenin içinde yer alanların Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde toplumsal piramidin hep üst kesimlerinde yer aldığı görülüyor.

SELANİKTEN GÖÇ ETTİLER

Akademi Dergisi’nin bloğunda İpekçi ailesiyle ilgili şunlar anlatılıyor:

“Selanik’ten İstanbul’a göç eden İpekçi ailesi ikisi kız, beşi erkek ye­di kardeşten oluşuyor. 1800’lerin sonlarında İstanbul’a yerleşen aile, İstanbul’un en geniş ailelerindendir. İpekçiler’in yine pek çoğu Sela­nik kökenli olan Şamlılar, Cezzarlar, Akerler, Birollar, Mısırlılar, Tokaylar, Sezermanlar, Sungular, Balcılar, Koyuncular, Dilberler, Gerçeller, Ögetler, Atamlar gibi güçlü ailelerle akrabalık ve hısımlık bağla­rı bulunuyor.

DERVİŞ İLE DE BAĞLARI BULUNUYOR

Bağlantılı ailelerle birlikte İpekçiler, adeta bir büyük klan görüntüsü çiziyorlar. Selanik’ten göç eden aileler daha çok Şişli, Ni­şantaşı gibi mutena muhitlerde yerleştiler. Varlıklı Selanik’li aileler, yazları da Büyükada’da satın aldıkları köşklerde geçirdiler. İpekçi’ler ve Yalman’lar Büyükada’nın en güzel yeri olan Nizam’da oturdular. Ruşen Eşref Ünaydın, Kemal Derviş’in babası Rıza Derviş, Asaf Der­viş, Mina Urgan’ın babası Tahsin Nahit de Nizam’da oturan aileler­den bir kaçı.”

Say say bitmiyor…

ABD’yle yakın ilişki içinde olan cemaat de devreye giriyor. Akşam gazetesi yazarı Oray Eğin Leyla İpekçi ile ilgili 2008’de  ‘Cemaat bursuyla ABD’de eğitim gördü’ iddiasını ortaya atmıştı.

HER YERDE VARLAR

Akrabalıkzincileri adlı başka bir blog sitesinde ise İpekçilerle ilgili şu bağlara dikkat çekiliyor:

“Abdi İpekçi ve eski Dışişleri bakanı İsmail Cem’in babalarının amcazadeleri oluyor.Melek Öget’in kardeşi Vahit İpekçi , amca çocukları olan Abdi İpekçi ve İsmail Cem’in halaları İclal hanım’la evliymiş.

İbrahim Şevket Dilber’in kardeşi Osman Şevket Dilber, Abdi İpekçi’nin eşi Sibel İpekçi’nin babası.

Sibel İpekçi’nin ağabeyi Emir Dilber , Özcan Ergüder’in bacanağı , Rıfat Kamhi’nin dünürü.Özcan Ergüder , Coşkun Kırca’nın kayınbiraderi.Ergüder’in annesi Nebahat hanım’ın amcası Fuat Kızılkaya , Gün Zileli’nin dedesi.

Vahit İpekçi’nin kendi adını taşıyan torunu Vahit İpekçi , Cevahir AVM’nin genel müdürü.

Bu akrabalık zincirindeki ailelerin nerdeyse tamamı Karakaş Cemaati’nden.”

KAZIDIKÇA ALTINDA BAŞKA İSİMLER ÇIKYOR

İpekçi ailesi Türkiye’de zengin kesim olarak adlandırılan yüzde birin içinde yer alan süper zenginlerih neredeyse hepsiyle akrabalık ilişkileri içinde.

İpekçiler ile Bezmen, Has ve Boyner aileleri arasında da akrabalık bağları var. İpekçilerin akrabası Ali Cemali’nin eşi Emine hanım , Bülent Ecevit’in anneannesi Adviye Sargut’un yeğeni.Emine hanım’ın eniştesi İbrahim Atıf Sargut’un kuzeni Ferit Güngören, Mehmet Ali Birand’ın eşi Cemre hanım’ın babası.
Ali Cemali’nin kardeşinin eşi Gülgün hanım’ın teyzesi Nezahat Uralman, Selim Sarper’in kayınvalidesi.

Ali Cemali’nin kardeşi Şükriye hanım’ın eşi Cemal Mardin , Arif Mardin’in amcasıdır.

Fuat Bayraktar’ın baldızının kızı Gönül Pamir, Hamit Nafiz Pamir’in kardeşinin gelinidir.

Fuat Bayraktar’ın dünürü Fethi Amal , Fethi Ahmet Paşa’nın torunudur.

Fuat Bayraktar’ın kardeşi Ali Nijat bey’in bacanağı Mete Öğütmen, Bülbülderesi’ndeki Kapancı Öğütmen ailesindendir.

Fuat Bayraktar’ın damadı Tarık Alp, Ahmet Vefik Alp’in amcasıdır.

Şinasi Tanor’un eşi Aliye hanım ilk serasker Ağa Hüseyin Paşa ile Hassa Müşiri Gürcü Mehmet Vasıf Paşa’nın torunudur.

Niyazi Kürdemir’in annesi Şefika Gaspıralı’nın hayatı burada Şefika hanım’ın babası İsmail Gaspıralı’nın hayatı şurada okunabilir.

Kahraman Arıklı’nın oğlu Ercan Arıklı ilk evliliğini robert kolejden arkadaşı İnci Trak ile yapmış.İnci hanım’ın kardeşi Elçin hanım ise Arıklı’nın en yakın arkadaşı, Eski Dışişleri Bakanlarından İsmail Cem İpekçi ile evlenmiş.Ercan Arıklı’nın hayat hikayesi burada okunabilir.

Ercan Arıklı’ın ikinci eşi Merve Yolaç’ın ise gazetec Mehmet Barlas’la akrabaları bulunmakta. Cevdet Izrab Barlas’ın kızı E. Gülsevin Hanım’la yapmıştır. Bu evliliğinden doğan ve Yasemin Kiremitçi’nin de annesi olan tek çocuğu Merve Hanım, gazeteci Ercan Arıklı’nın ikinci eşi olarak bilinir aynı zamanda.

Türkiye’de ekonomi, siyaset, sanatta suyun başını tutan İpekçilerin bağlarını sorgulamayı araştırmacılara bırakarak ispiyoncu, esrarkeş, faşist suçlamalarına karşı Peyami Safa’nın Nazım Hikmet’e yönelik Server Bedi imzasıyla yazdığı satırlardan kısa alıntıyla çalışmamızı sonlandıralım:

“…nitekim
söyleyecek sözün bitince,
marks’ın sermaye’sini kediye yükletince
her renkli herşey adlı reklam gazetesinde…” 
başmuharrirlik yapıyorsun,
şimdi de ipekçilerin sermayesine tapıyorsun!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s