50 milyon liraya yapılan müze AKM’ye benzerliğiyle şaşırttı

troya-muzesi

Çanakkale’de 50 milyon lira harcanarak yapılan Troya Antik Kenti Müzesi’nin, İstanbul Taksim’de Erdoğan beğenmediği için boşaltılarak, yıkımına karar verilen Atatürk Kültür Merkezine benzemesi şaşırttı.

AKP Meclis Grup Başkanvekili Bülent Turan, Troya Antik Kenti girişine 50 milyon liralık harcamayla yapıldığını belirterek, Troya Müzesi ile Hamidiye Tabyalarındaki yapım ve restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla, Çanakkale’nin muazzam bir kültür mirasına kavuşacağını bildirdi.Turan, , yaklaşık 5 bin yıllık bir tarihe sahip Troya Antik Kenti’nde 2014’te yapımına başlanan müzede sona yaklaşıldığını belirtti.

akm-merkezi

Turan, “Troya Müzemiz de tüm dünyanın ziyaret etmek istediği bir yer olacak.” dedi.

AKM’NİN MAKUS TALİHİ

Temeli 1946 yılında atılan ancak ancak 1969 yılında açılan Atatürk Kültür Merkezi, 27 Kasım 1970’te, “Cadı Kazanı” eserinin temsili sırasında çıkan yangında harap görmüştü. Bir yıl sonra onarılarak tekrar açılan müze yıllarca dünyada önde gelen sanatçıları ve orkestraları, toplulukları ağırladı. 1999 yılında Kentsel Sit Alanı ilan edildi. Buna karşı 2005’de AKP’li Turizm Bakanı Atilla Koç yıkımını gündeme getirdi. 2008’de ağırladığı etkinliklere son verilen ve boşaltılan bina restorasyon çalışmalarından büyük hasar görmüş şekilde yıkımı bekliyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s