Dr. Cenk Yiğiter nasıl ihraç edildiğini 7 maddede anlattı

cenkyigiter

679 sayılı KHK ile ihraç edilen Doktor Cenk Yiğiter, sosyal medya hesabından oğluyla birlikte yer aldığı fotoğrafı paşlaşıp altına,  “Adımı KHK listesine yazan AKP Siyaset Akademesi Hocası @profdrErkanibis ve ekibinin yüz akı Muharrem Özen’e bu fotoğrafı gönderiyorum. Acımadı ki!” yazmasıyla önceki gün çok konuşulmuştu.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki görevinden ihraç edilen Doktor Cenk Yiğiter, dün de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla nasıl ihraç edildiğini 7 maddede anlattı.

İşte Cenk Yiğiter’in “Nasıl ihraç edildim” başlığını taşıyan o paylaşımı:

1- 15 Temmuz Darbe girişimi sürerken, gece saatlerinde, saat 2’de Ankara Üniversitesi e-posta listesine “Halka karşı silah kullanmak insanlık suçudur, bu suça da ortak olmayacağız” yazarak kanlı darbe girişimini Ankara Üniversitesinde ilk lanetleyen ben oldum.

2- Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Vekilinin bir özel hukuk bürosunun web sitesinde danışman sıfatıyla tanıtılıyor olmasını gündeme getirdim. Bu konuda şikayette bulundum. Konu YÖK tarafından Rektör Erkan İbiş’e iletildi ve Erkan İbiş hakkında ön inceleme yapıp soruşturmaya yer olmadığına karar verdi.

3- 2012 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş yönetiminin “Cemaat” yurtlarına akreditasyon vermesini ve bu yurtların üniversite yerleşkesi içerisinde tanıtım ve kayıt masası açmasını gündeme getirdim. Bunu gündeme getirdiğim için hakkımda Erkan İbiş’in emriyle soruşturma açıldı.

4- Ankara Üniversitesi Rektörü’nün AKP Siyaset Akademisinde ders anlatmasını ve AKP’nin AK Kütüphanesini ziyaretini gündeme getirdim. Bu konuda şikayetçi oldum, konu YÖK Denetleme Kurulu’na sevk edildi. Bunu gündeme getirdiğim için hakkımda Erkan İbiş’in emriyle soruşturma açıldı. İfadeye Kalecik Meslek Yüksekokuluna çağrıldım. Gidip ifade verdim, ikinci kez ek savunma vermeye tekrar Kalecik’e çağrıldım, gitmedim.

5- Hakkımda son bir yıl içinde 6, son 6 ay içinde 5, son iki ay içinde 3 soruşturma açıldı.

6- Haziran 2016’da yapılması gereken atamam düne kadar yapılmamıştı, aylarca atanmadan çalıştırıldım.

7- Ankara Anayasal Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından Gezi soruşturması kapsamında hakkımda her tür takip kararı alınmış. Haziran 2013’ten Aralık 2016’ya kadar telefonum dinlendi, telefon sinyalim takip edildi, kamuya açık yerlerde ve işyerimde teknik cihazlarla takip edildim ve bunu ancak takipsizlik kararı ile öğrendim. Tüm bu takip sonucunda savcılık hakkımda herhangi bir terör şüphesi olmadığına kanaat getirerek takipsizlik kararı verdi. Bu karardan bir ay sonra “terör”le ilişkilendirilerek KHK ile ihraç edildim. Bu listeye adımı AKP Siyaset Akademisi Hocası Erkan İbiş yazdı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s