Ajanlıktan yargılanan ilk CHP’li vekil Enis Berberoğlu değil!

celal-sunguri

MİT Tırları davasında ajanlık iddiasıyla hakkında  müebbet istenen Enis Berberoğlu ve ona belgeleri verdiği iddia edilen Eren Erdem Cumhuriyet Halk Partisi’nin ajanlık iddiasıyla yargılanan ilk milletvekili olmayacak.

CHP’li bir milletvekili 1960’lı yıllarda Adalet Partili senatörle birlikte dokunulmazlığı düşürülerek ajanlıktan yargılanmıştı.

O milletvekilinin adı Celal Sungur. Seçim bölgesi ise muhafazakarlığıyla bilinen Yozgat.

CHP’den 1963-69 arasında Yozgat Milletvekilliği yapan Celal Sungur,  Avusturya kökenli Rus ajanı Adolf Slavik’e belge temin ettiği iddiasıyla dokunulmazlığı düşürülerek Adalet Partisi Senatörü Alaattin Çetin’le birlikte yargılandı.

1967’de ajan Slavik’in yakalanmasıyla başlayan dava sonunda ise dokunulmazlıkları düşürülerek yargılanan Celal Sungur ve Adalet Partili Senatör Alaattin Çekin ceza almadı. Davanın tek ceza alanı Ajan Adolf Slavik oldu. Sovyet ajanı Slavik 6 yıl hapse mahkum edildi. Ancak bu cezanın bir kısmını yattı. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği gizli servisi KGB ajanı Slavik, Bulgaristan Sovyet Cumhuriyeti’nde yakalan bir Türk ajanlarla değiştirilerek sınır dışı edildi.

celal-sungur-haberi

CELAL AHMET SUNGUR KİMDİR?

Slavik’in dava arkadaşı, Celal Sungur, Yozgat’ın zengin ailesinden geliyor. Viyana ve İstanbul Tıp Fakülteleri mezunu olan Sungu, TCDD tabipliği, serbest doktorluk, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İntaniye kliniği doçentliği yaptı. 27 Mayıs darbesi ardından Milletvekili oldu.  Milli Birlik Komitesi Fazıl Akkoyunlu’nun yeğeni olması bunda etkiliydi. Kurucu Meclis Yozgat İli Temsilciliği (6 Ocak 1961 – 15 Ekim 1961), 1.(XII), 2.(XIII), 3.(XIV) Dönem Yozgat Milletvekilliği yapmıştı. 1.(XII), 2.(XIII) Millet Meclisi Başkanlık divanı idare amirliği yaptı. Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idamının oylandığı dönemde TBMM’de yer alan Celal Sungur, Demirel’in iki elini kaldırdığı oylamada, oy kullanmayarak bir anlamda boykotta bulunarak idama karşı çıkmamıştı. Sungur ailesinden Ahmet Sungur halen Yozgat’ta Belediye Başkanlığı yapıyor.

AJAN SLAVİK’İN RENKLİ YAŞAMI

Avusturya asıllı Adolf Slavik’in gayet renkli bir yaşamı var. Slavik 1918 tarihinde Viyana’da doğdu. Viyana Üniversitesinden “Hukuk Doktoru” olarak mezun olan Slavik gençliğinde faşistti. Slavik’in 1932 yılında “Hitler Gençleri” ve “Avusturya Gençleri”, 1938 yılında “Waffen SS Teşkilatı” isimli Nazi organizasyonlarına üye oldu ve aktif faaliyette bulunduğu biliniyor. İkinci Dünya Harbi sonunda Amerikalılara esir düşen Slavik, 1945 yılında Viyana’ya dönmüş ve Halk Mahkemesinde yargılanarak mahkumiyet almıştı. Sovyet İstihbarat Teşkilatı KGB ile ilk teması “Stein Cezaevi”nde başlayan Slavik işgal kuvvetlerinin Avusturya’yı terk etmesinden sonra Viyana’daki Sovyet Sefaretindeki özel bir şubeyi, KGB Binbaşısı rütbesiyle yönetmişti. Daha sonra Cezayir’e giderek, buraya yollanan Çekoslovak silahlarının dağılımını organize eden Slavik, 1949-1960 yılları arasında çeşitli ülkelerde güvenilir bir Sovyet Ajanı olarak çalıştı. 1960 yılında İstanbul’a gelen Adolf Slavik ithalat-ihracat işleri ile iştigal eden bir şirkete hissedar olarak katıldı. Slavik bununla birlikte şirketin tüm hisselerini açarak adını da değiştirdi. Faaliyetin maskelenmesi tamamlanmıştı. Şimdi istihbari çalışmalara başlamanın sırasıydı. Slavik, gazetelere Türkçe ders verecek öğretmen aradığına dair ilan verdi. Emekli Hava Subayı Küçükkutlu bu işe talipti. MİT Küçükkutlu ile temas kurdu. Faaliyet izlenmeye başlandı.
Slavik, Küçükkutlu’dan tanıdığı generallerin ve önemli görevlerde çalışan subayların listesini istedi. Bunu, Türkiye’deki siyasi partilerin ve koalisyon hükümetlerinin durumu hakkındaki rapor isteği takip etti. MİT, Küçükkutlu’yu besliyor, iştahını kabartacak bilgiler Slavik’e akıyordu.
Slavik’in faaliyeti ile ilgili birçok başka teması da öğrenilmişti. Sıra faaliyetin çökertilmesi safhasındaydı. Slavik, Küçükkutlu’dan NATO’ya veya Harp Akademileri Komutanlığına girmesini istemişti. Küçükkutlu’nun Harp Akademilerinde tercüman olarak görevlendirildiğine dair belgeler ve kimlik kartları MİT’çe hazırlandı. Slavik, 1 Şubat 1967 günü, istemiş olduğu askeri maksatlı bilgileri Küçükkutlu’dan alırken suçüstü yakalandı. Sorgulanmasından sonra 1’inci Ordu Askeri Mahkemesinde yargılandı ve Sovyetler lehine casusluktan 6 yıl hapse mahkum oldu. Slavik daha sonra Bulgaristan’da mahkum Türkler ile takas edildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s