İşsiz sayısı 500 bin arttı: Tek istikrar işsizlik rakamı artışında oldu

issizler

Resmi isiz sayısı 500 bin artarak, 4 milyona dayandı. Türkiye İstatistik Kurumu bugün son işsizlik rakamlarını açıkladı. Rakamlara göre AKP iktidarı tek istikrarı sürekli artan işsizlikte tutturdu. Genç işsizlerin karamı yüzde 21’e çıktı.  TÜİK, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2016 yılı Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 500 bin kişi artarak 3 milyon 647 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 1,3 puanlık artış ile %11,8 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 1,5 puanlık artış ile %14,1 olarak tahmin edildi.

BEŞ GENÇTEN BİRİ İŞSİZ

Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 1,9 puanlık artış ile %21,2 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 1,3 puanlık artış ile %12 olarak gerçekleşti.

İstihdam edilenlerin sayısı 2016 yılı Ekim döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 411 bin kişi artarak 27 milyon 267 bin kişi, istihdam oranı ise değişim göstermeyerek %46,2 oldu.
kayitdisi
Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 168 bin kişi azalırken, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 579 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin %19,5’i tarım, %19,4’ü sanayi, %7,6’sı inşaat, %53,6’sı ise hizmetler sektöründe yer aldı. Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,9 puan, sanayi sektörünün payı 0,6 puan azalırken, inşaat sektörünün payı değişim göstermedi, hizmet sektörünün payı ise 1,6 puan arttı.İşgücü 2016 yılı Ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 911 bin kişi artarak 30 milyon 914 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,8 puan artarak %52,4 olarak gerçekleşti. Aynı dönemler için yapılan kıyaslamalara göre; erkeklerde işgücüne katılma oranı 0,2 puanlık artışla %72,1, kadınlarda ise 1,3 puanlık artışla %33,1 olarak gerçekleşti.

isssizler

ÜÇTE BİR KAYIT DIŞI
Ekim 2016 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,3 puan artarak %33,9 olarak gerçekleşti.

ÇALIŞAN DA ÇALIŞMAYAN KADAR MUTSUZ

Diğer yandan Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), ‘2016 Küresel İşçi Hakları İndeksi-İşçiler İçin Dünyanın En Kötü Ülkeleri’ raporunu yayımladı. ITUC raporuna göre, işçi hakları 2016 yılında dünyanın tüm bölgelerinde zayıfladı. Rapora göre 2016 yılı ifade ve örgütlenme özgürlüğü ile demokrasiye yönelik saldırılar bakımından en kötü yıl. Bazı ülkelerde çok ağır baskılar yaşanmakta ve ifade ve toplanma özgürlüğüne yönelik kısıtlamalar yüzde 22 artmış durumda.
ITUC, ülkeleri aşağıdaki 6 kategoride ele alıyor:
5+ grubu ilkeler: hukuk devletin yok edilmesi nedeniyle hakların güvence altında olmadığı ülkeler,
5 grubu ülkeler: Hakların güvencede olmadığı ülkeler
4 grubu ülkeler: hakların sistematik ihlal edildiği ülkeler
3 grubu ülkeler: hakların sık sık ihlal edildiği ülkeler
2 grubu ülkeler: tekrarlayan hak ihlallerinin olduğu ülkeler
1 grubu ülkeler: hak ihlallerinin istisna olduğu ülkeler
Hukuk devleti yokluğu nedeniyle işçi haklarının güvence altında olmadığı 5+ grubunda yer alan ülkeler şunlar: Burundi, Orta Afrika Cumhuriyeti, Eritre, Irak, Libya, Filistin, Güzey Sudan, Somali, Sudan ve Suriye.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s