Hüsnü Mahalli serbest kaldı: Emperyalistlerin Türkiye’yle oynadığı oyunu gösterdiği için mi tutuklanmıştı?

husnu-mahalli

Bir ay tutuklu kadıktan sonra  bugü serbest bıraķılan Hüsnü Mahalli hakkında, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ve “Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret” suçlamalarıyla 7 yıl 4 ay hapis cezası istendi.
Suriye’de süren iç savaş konusundaki haber ve yazılarıyla sık sık AKP yandaşı basının hedefi olan Suriyeli Türkmen kökenli Türkiye yurttaşı Hüsnü Mahalli tutuklanmadan önce Halil Burak Öz’e verdiği röportajda, Suriye ve Irak’ta resmin tamamına bakılması gerektiğini belirterek şunları söylemişti:
“PYD lideri Salih Muslim Türkiye’ye kaç defa geldi? Kobani olayları sırasında, peşmergeye yol açılmadı mı? Obama Sayın Cumhurbaşkanı’nı arayıp açın şu kapıyı da Peşmerge gidip gelsin demedi mi? Silahlar gidip gelmedi mi? Sayın Dışişleri Bakanı Erbil’e gidip orada Salih Müslim ve PYD liderleriyle görüşmedi mi? Amerikan kuvvetleri şu anda YPG askerlerini eğitmiyor mu? Sırf Amerikalılar değil, İngilizler, Fransızlar, Kanadalılar, Almanlar hepsi… Eeee! (Gülüyor)

Dolayısıyla tek tek bakmamak gerekiyor. Fotoğrafın büyüğüne bakmak lazım… PYD meselesi çok karmaşık bir hikaye… Sırf petrolle, petrolü Türkiye’yi gönderdi göndermedi işini çoktan aştı. Şimdi niye 5-6 ülke PYD militanlarını eğitiyor? Niye havadan, karadan silah yardımında bulunuyor? Her gün bir sürü bilgi geliyor. Neler neler var?

“Suriye’de Irak’ta olduğu gibi bir Kürt bölgesi yaratmak istiyorlar. Bu kadar basit. Bu iyi midir? Kötü müdür? Oturup herkes kendi payına düşünsün. Ben sana fotoğrafı çekiyorum. Kuzey Irak’ta da bu yapıldı. Türkiye’de de bu tartışılıyor. Batının böyle bir huyu var. Adı üstünde emperyalist ülke… Kimsenin güvenmemesi gerekiyor ama maalesef güvenenler, onlarla işbirliği yapanlar var.”

Hüsnü Mahalli devamında şunları kaydetmişti:

Emperyalist ülkeler bildikleri yolda ilerlerler her zaman.  Türkiye’yi bu bataklığa sürükleyen hem kendileri, hem Suudi Arabistan, hem Katar. Hep birlikte Türkiye’nin başına bu belaları açtılar. Türkiye de hevesliydi zaten. Geldiğimiz nokta bu.”

AKP SEÇMENİNE NE DESEN FAYDASIZ

Rusya’nın Türkiye’yi IŞİD petrolünü kullanma suçlamasıyla Birleşmiş Milletlere şikayet ettiği günlerde yapılan röportajda Mahalli, AKP seçmenine ilişkin, “AKP’ye oy veren insanlar hiçbir şeye inanmıyor. Sayın Cumhurbaşkanı ne derse ona inanıyor. Ne dersen de o insanlar için değişmiyor.” değerlendirmede bulunmuştu.

HÜSNÜ MAHALLİ’NİN AŞİRETİ

Suriye’de Suriye hükümeti tarafında savaşan Barak Aşireti mensubu Hüsnü Mahalli’nin bazı akrabaları da IŞİD saflarında yer aldı. Hüsnü Mahalli, Sultanahmet’te kendini patlatan ve 10 kişinin ölümüne yol açan Nabil Fadıl’ın önce Özgür Suriye Ordusu’nda savaşan sonra IŞİD’e katılan bir akrabası olduğunu söylemişti.

HÜSNÜ MAHALLİ’NİN HASTALIĞI İLERLİYOR

Diğer yandan bugün serbest kalan 67 yaşındaki Hüsnü Mahalli’nin bir süre önce Cerrahpaşa Hastanesi’ne  kaldırıldığı ve sağlık durumun gittikçe kötüleştiği haberi alındı.

TGS’de örtbas edilen tacizin haberi için buraya tıklayın!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s