Bavul dergisinden bir rezalet daha…

bavuldergisi

Şubat 2017 sayısı kapağına Turgut Uyar’ın dizeleri diye başka bir şey basan Bavul Dergisi, sosyal medyanın gündemi oldu. Dergi niteliksizlikle suçlanarak eleştiri yağmuruna tutuldu. Dergi bunu üzerine bir açıklamayla ayıbını düzeltmek isterken bir skandala daha imza attı. Bavul edebiyat dergi, kitapları yerine internet sitelerinden, forum sayfalarından ve sosyal medyadan sayfalarını az bir eme tamanen ticari kaygıyla oluşturduğunu açığa vurdu.

İşte şöyle:

Dergiden “Şubat sayısı kapağımızda yer alan dizelerde, sıkça eleştirilen internetin bilgi kirliliği tuzağına biz de düştük. Tüm iç sayfalar editöryal süzgeçten geçirilirken kapağın sona bırkılıp kontrol edilmemesi büyük bir hataydı. Bu hata sonrası gerekli görev değişiklikleri yapıldı ancak bunu yeterli görmedik ve piyasadaki 35 bin dergiyi geri çekme kararı aldık.” şeklinde skandalın kolektif anlayıştan dönülerek bir kişiye yüklenmesi ve maddiyata dökülmesi niteliğinde açıklama yapıldı.

Bavul bu açıklamasıyla da okurların eleştiri oklarını üzerine çekti.

Bavul gibi duygu sömürüsüne dayanan Kafkaokur dergisi de, ‘Çay var içersen / Ben varım seversen / Yol var gidersen’ dizelerini Âşık Veysel’e mal etmişti.

Birçok sosyal medya kullanıcısı dergiyle alay eden içerikler de paylaştı.

bavul

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s