Otoriterlik yerine sevgiyi koyan Eğitim Sen’li öğretmen Turgut’un, sürgünün yorduğu yüreği durdu

ogretmenni

Otoriter öğretmenlik yerine sevgiyi koyan öğretmen sürgün öğretem Mustafa Turgut yaşamını yitirdi. İstanbul’un başarılı liselerinden Cağaloğlu Anadolu Lisesinde  yıllarca edebiyat öğretmenliği yapan ve öğrencileri tarafından her zaman güler yüzüyle çok sevilen Eğitim Sen’li öğretmen Mustafa Turgut geçirdiği kalp krizi sonucu dün hayatını kaybetti. 19 yıllık Edebiyat Öğretmeni Mustafa Turgut,  okulların imam hatibe dönüştürülmesi projesi kapsamında geçtiğimiz aylarda  sürgün edilmişti.

Öğrencilerinden ayrılmanın üzüntüsünü yaşayan Mustafa Turgut sosyal medya hesabından şekilde paylaşımlar yapıyordu:

surgunn

Turgut ile ihraç edilen bir arkadaşı arasında şöyle diyalog geçmişti, aynen aktarıyoruz:

“En son herkesin desteğe geldiği Cumhuriyet gazetesinin önünde karşılaşmıştık. Ben ihraç edileli iki gün olmuştu. Seni niye ihraç ettiler by look mu dedi o kadar hassastım ki çok kızmıştım sana. sen böyle söylersen başkaları ne düşünmez Mustafa abi dedim. Beni de sürdüler Saffet dedi yıllarımı verdiğim Cağaloğlu Anadolu Lisesinden.Kaderimiz ortak dedi. Yine gülüyordu küçük bir çocuk gibiydi Zıpır yerinde duramayan. Ama kimse kimsenin evine girdiğinde hangi psikolojide olduğunu bilemez. Ama ben biliyorum Mustafa abi çok üzüldüm geceden beri içim yanıyor hala inanamıyorum. Bizi bu sistem öldürdü. Önce ekmeğimize göz diktiler sonra canımıza. Kahreden bir yalnızlığa mahkum ettiler bizi. Duygusal insanlarız biz öyle basit bakamiyoruz olup bitene. Mücadelen mücadelemiz.Yıldızlar yoldaşın olsun güzel abim…
Mustafa Turgut, 58 yaşındaydı. Zonguldak’ta maden işçisi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Turgut, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunuydu. Öğretmenliğe 1987 yılında Tunceli İmam Hatip Lisesinde başlayan Turgut, uzun yıllar Cağaloğlu Anadolu Lisesinde edebiyat öğretmenliği yaptı.
Proje okul yönetmeliğinin çıkmasının ardından bu okulla ilişiği kesilen Turgut, son olarak bir imam hatip lisesinde öğretmenlik yapıyordu.

turgut

Eğitim-Sen üyesi Turgut, öğrencileriyle kurduğu ilişki, ders işleme şekliyle sevilen öğretmenlerden biri olmuştu.

Turgut, otorite yerine sevgiyi koyduğu farklı öğretmenlik anlayışını, “7-8 yıl önce iki ders üst üste işleyecektik. Bir öğrencim ‘Hocam bizi erken bırakın’ dedi. ‘Tamam ama beni sayı oyununda yenerseniz’ dedim. Okulun ‘Akıl Oyunları’ takımında Okan var. ‘Okan sizi yener, biz de gideriz’ dediler. Bütün sınıf Okan’ın arkasında… Okan beni yenmeye çalışıyor. Tabi yenemedi ama ama ben yine de gönderdim. Okuldaki otoriter havayı kaldırmıştık. Mesela öğlen arasında 20-30 kişi topluca Eminönü’ne pide yemeye gidiyorduk. Ya da ‘Haydi kurufasülyeciye’ diyorduk, Süleymani’ye iniyorduk. Özetle çocukları çok yormayan, sıkmayan, aşırı saygının yerine sevgiyi koyan bir tarzı geliştirmeye çalışıyorsunuz.” şeklinde anlatmıştı.

Ölüm haberini bildiren Kdz. Ereğli CHP ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin eski yönetim kurulu üyelerinden kardeşi Hasan Turgut, cenazenin 1 hafta sonra evlenecek olan kızının isteği üzerine önce İstanbul’da toprağa verileceğinin kararlaştırıldığını, ancak daha sonra kızının ikna edilerek cenazenin Ereğli’ye getirilerek köyünde toprağa verileceğini açıkladı. Mustafa Turgut’un cenazesi 8 Şubat 2017 çarşamba günü İstanbul’da düzenlenecek törenin ardından Kdz. Ereğli’ye getirilecek. Cenaze, 9 Şubat Perşembe günü Kdz. Ereğli’nin Pınarcık (Deliler. Delihakkı’da) Köyünde tahmini olarak saat 11.00’den sonra köy mezarlığında toprağa verilecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s