‘Tanıdığım en neşeli en pervasız eylem adamıydı’

cengizerdinc

Cengiz Erdinç: “Tanıdığım en neşeli en pervasız eylem adamıydı, ne kadar kızarsanız kızın sizi güldürmeyi, her şeyi unutturmayı becerirdi.” 

Nuh Köklü’nün nefret cinayeti sonucu öldürülüşünün 2’nci yıl dönümünde meslektaşı ve arkadaşı Cengiz Erdinç sosyal medya hesabında duygusal bir paylaşımda bulundu aynen yayınlıyoruz:

“Arkadaşım Nuh Köklü ile o gün son kez karşılaşmış, görüşmüşüz. 23 Aralık 2014. Martılara simit atarken çektim fotoğrafını. “Kızlar çıldıracak bu fotoğrafa” demişti. O sırada her gün topladığı çuvalla ekmeği martılara atan bir adamı gördük, konuştuk. Nuh bir sigara isteyen adama bütün paketi bıraktı, benim paketi beraber içtik… TGS’ye gidiyorduk. Yapacağımız çok şey vardı, hayallerimiz vardı. 1993 yılında Express dergisinin çıkacağı günlerde tanışmıştık. Sonra yollarımız hep kesişti, hep bir şeyler içinde bir arada, yan yana olduk. Cihangir’de, Tempo’da, Gazeteciler Meclisi’nde, Sabah’ta, Sabah-Atv örgütlenmesinde ve grevinde, Beyoğlu’nda, Son Gemi’de, Gezi’de, Bahariye’de işsizlikte ve dirençte… Beraber kitap da sattık, grev broşürü de dağıttık. Tanıdığım en neşeli en pervasız eylem adamıydı, ne kadar kızarsanız kızın sizi güldürmeyi, her şeyi unutturmayı becerirdi. Birlikte çalıştığımız yerlerde Tempo’da, Sabah’ta gülmekten iş yapmaya vakit bulamadığımızı hatırlıyorum şimdi. En zor zamanlarda bile bu neşesini hiç kaybetmedi. Parasızlığı değil, hep planladığı, yapmayı düşündüğü ama geçim gailesiyle ertelediği kitapları, yazıları dert edindi… Gece ölüm haberi geldiğinde küfür ettim, ulan sırası mı dedim, sonra ceplerimi yokladım sigara var mı bu ister diye. Allahın belası bir kış günü bu soğuk morgun önünde ne yapacak edecek yine bizleri güldürüp bu işten de sıyıracak sonra da “Oo bu sigarayı nerden alıyorsun?” diyerek koklayıp yakacak dedim kendi kendime. Eminim bunu yapacak bir şekilde… Yapmasa bile onu hep böyle bu fotoğraftaki haliyle hatırlayacağım…”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s