İşsiz sayısı yarım milyon artarak 7 milyona yaklaştı

issizlik

DİSK Araştırma Enstitütüsü’nün raporuna göre 6 milyon 340 bin olan geniş tanımlı işsiz sayısı Aralık 2016’da 577 bin kişi artarak 6 milyon 917 bine yükseldi.

Geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 21 olarak gerçekleşti. Böylece gerçek işsiz sayısı 7 milyon sınırına yaklaşmış oldu. Bilindiği gibi TÜİK tarafından açıklanan dar tanımlı (standart) genel işsizlik oranı işgücü piyasalarındaki durumu bütün boyutlarıyla ortaya koyamıyor. Dar tanımlı/standart işsizlik hesaplarının taşıdığı kısıtlar ve sorunlar nedeniyle, işsizliğin gerçek boyutlarının anlaşılması için alternatif işsizlik verilerine ve diğer işsizlik türlerine bakmak gerekiyor (Tablo 1). TÜİK tarafından kullanılan standart işsizlik tanımı referans dönemi içinde istihdam halinde olmayan kişilerden iş aramak için son dört hafta içinde iş arama kanallarından en az birini kullanmış ve iki hafta içinde işbaşı yapabilecek durumda olan 15 ve daha yukarı yaştaki kişiler işsiz kabul edilmektedir. Bu hesaplama yöntemi işsizliğin gerçek boyutlarının anlaşılmasını zorlaştırmaktadır. Geniş tanımlı işsizlik hesaplaması klasik dar tanım kapsamında yer alan işsizler yanında, iş bulma ümidini kaybeden işsizleri, iş aramayan ancak çalışmaya hazır olan işsizleri, mevsimlik ve zamana bağlı eksik çalışanları kapsayan alternatif işsizlik tanımıdır. Çalışma ekonomisi literatüründe kullanımı giderek artan bir hesaplama yöntemidir. Grafik 1: İşsizlik Oranları (Aralık 2016) Bütün işsizlik türlerinde tırmanış devam ediyor. Aralık 2016 döneminde tarım dışı işsizlik oranı bir önceki yılın aynı ayına göre 2,2 puan artarak yüzde 14,9 olarak gerçekleşti. Tarım dışı kadın işsizliği ise 3,3 puanlık bir artışla yüzde 20,1 olarak hesaplandı. Tarım dışı genç işsizliği ise 5,5 puanlık bir 12,7 13,4 14,9 15,7 20,1 21 24 24,8 26,6 28,8 33,6 Dar tanımlı işsizlik Yüksek öğrenim işsizliği Tarım dışı işsizlik Kadın işsizliği Tarım dışı kadın işsizliği Geniş tanımlı işsizlik Genç işsizliği Ne eğitim ne istihdamdaki gençlerin oranı Tarım dışı genç işsizliği Genç kadın işsizliği Tarım dışı genç kadın işsizliği yüzde 4 artışla yüzde 26,6’ya yükselirken, tarım dışı genç kadın işsizliği 9,4 puan artarak yüzde 33,6 olarak gerçekleşti. En büyük yükseliş tarım dışı genç kadın işsizliğinde yaşandı. Yüksek öğrenimli işsiz sayısı ise 3 puan artarak 13,4 olarak gerçekleşti .

işsizlik haberleri

İşsizlik oranları TÜİK’in yeni veri setini kullanmaya başladığı 2014 yılına göre tırmanmaya devam ediyor. Son iki yılda dar tanımlı işsizlik 10,9’dan 12,7’ye yükselirken, tarım dışı işsizlik 12,9’dan 14,9’a yükseldi. Genç işsizliği ise yüzde 20,2’den yüzde 24’e yükseldi. Kadın işsizliği yüzde 16,7’den yüzde 20,1’e yükseldi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s