Çalınan cep telefonları kamera görüntüleri ve imei numarasına rağmen neden bulunamıyor?

Cep telefonu çalınan gazeteciye İstanbul Adliyesinde görevli Savcı Hasan Kaya, cep telefonu hırsızlıkları dosyalarının yüzde 95’inin sonuçsuz kaldığını söyledi. İstanbul Fatih’te görevli polis memuru ise ilçede her gün 50 civarında cep telefonu hırsızlığı yaşandığını ve hiçbirini bulamadıklarını itiraf etti.

İstanbul Aksaray’da 7 Nisan Cuma günü kameralara yakalanan bir cep telefonu hırsızlığı olayı yaşandı.

Aksaray merkezde yer alan Yusufpaşa Durağı arkasında bulunan Anas Tavuk lokantasının önünde karnını doyurduğu sırada Halil Burak Öz adlı yurttaşın cep telefonu çalındı.

telefon hirsizinin goruntuleri

Kameraya yansıyan hırsızlık, saat 17.29’da gerçekleşti.  Şişman, orta boylu, pahalı giysiler giyen hırsız el çabukluğuyla yemek yemekte olan yurttaşın telefonunu kameraya aldırmadan çaldı.

Cep telefonunun çalındığını anında fark eden yurttaşın kamera görüntülerinde önce hırsızın arkasından gittiği sonra geri döndüğü dikkat çekiyor.

hirsizlik goruntuleri

Kameraların karşısında Samsung Note 4 Galaxy marka cep telefonu çalınan Burak Öz, telefonunu o adamın çaldığından emin olamadığı için geri döndüğünü söylüyor.

Burak Öz olayın ardından hırsız kaçmasın diye hemen geçen polis arabasını durduğunu belirterek hırsızlık olayı sonrası gelişenleri  şöyle anlatıyor:

“Bana karakola git, biz bir şey yapamayız’ dediler. Koşarak Aksaray Karakolu’na gittim. ‘Biz bakmıyoruz Topkapı’ya gitmelisin’ denildi. Olay yerinden baya uzaktaki Topkapı Pazarteke durağına tramvayla gittim. Bu sırada zaman da geçti tabi… ‘Dur heycanlanma’ dediler. Yarım saat bekledim. Arada cep telefonumla birlikte çalınan kredi kartımı da iptal ettirdim. Yaklaşık yarım saat sonra sıra bana geldi. Şikayetim konusunda işlem yapması gereken 20’li yaşlardaki polis memuru İMEİ numarası olmadan bir şey yapamayacaklarını  söyledi. İMEİ numarasını sonra verebileceğimi kaydedip, ‘En azından bir memurla esnaftan kamera görüntülerini almak için gidelim’ diye istekte bulundum. 20’li yaşlardaki polis memurundan nedenini anlamadığım bir şekilde sinirlendi.  Ondan, ‘Ben mi gideceğim!’ şeklinde üst perdeden şaşkınlık nidasıyla beklemediğim bir karşılık aldım. Sonra yüzüme bile bakmadan, küçümser ifadeyle ‘Ekibim yok. Git amire söyle o gitsin senle’ yanıtını aldım. Çaresiz yakınlardaki Türk Telekom bayisine gitti. Yardımcı olmak yerine ‘soğuk su içmemi’ tavsiye ettiler.

hirsiz

Bari kendi çabamla görüntüleri alayım dedim. Anas Tavuk lokantasının Suriyeli çalışanlarıyla çat pat anlaşarak görüntüleri istedim. Onlarla birlikte videodan hırsızın açıkça cebimden cep telefonunu aldığını gördüm. Dükkanlarının önünde böyle bir olay olmasından üzüntü duyduklarını ifade etmeye çalıştılar. Görüntüleri bana verdiler.

Aynı gün İMEİ numarasını da bularak Bilişim Suçları’na bildirdim. Ümidim sosyal medyada paylaştığım görüntülerde yer alan hırsızı tanıyan, gören birinin çıkarak onu yakalatması ya da bana haber vermesi. Asgari ücretle çalışan dar gelirli bir insanım o hırsızın fotoğraflarını telefon satanlara, esnaflara göstererek cep telefonumu geri almaya çalışıyorum, çünkü hala borcunu ödediğim, işlerimi de gördüğüm o telefondan para sıkıntım yüzünden bir daha alma şansım yok.”

Burak Öz’ün aktardığına göre ifadesini alan İstanbul Adliyesi’nde görevli Savcı Hasan Kaya, “Siz gazetecisiniz diye söylüyorum. Şahıs tespit edilmediği sürece bu tür soruşturmalar genel itibariyle takipsizlikle sonuçlanıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu aracalığıyla Imei numarasından telefonu kullananlardan birilerine ulaşılsa bile, hepsi ezbere, ‘Ben tezgahta satılırken gördüm. Kartımı taktım, çıkardım sadece almadım’ diyor. 40 milyonda bir biri namuslu çıkıyor. ‘Alın bu çalınan telefon ben bilmeyerek almışım’ diyor. Çok cep telefonu çalınıyor ama çalınan cep telefonlarıyla ilgili çalışmaların yüzde 95’inden sonuç çıkmıyor diyebilirim.” şeklinde konuştu.

Burak Öz’ün Pazarteke Karakolu’nda ifadesini alan Polis Memuru Mustafa Şirin ise Fatih İlçesinde her gün 50 civarında cep telefonu hırsızlığı olayı yaşandığını belirterek, aldırmazlıkla “4-5 karakol var. Hangisine bakalım. Öyle mobese kaydı falan da bakılmaz bu tür olaylar için. Senin telefonu büyük ihtimal bulunmaz” itirafında bulundu.

Bu hırsızı görenler lütfen haber versin:

Çalınan cep telefonları nerede satılıyor haberi için buraya tıklayın.

Reklamlar

Çalınan cep telefonları kamera görüntüleri ve imei numarasına rağmen neden bulunamıyor?” üzerine 3 yorum

  1. Merhaba ohaberbu Ailesine bu konuyu açtıkları için teşekkür ederiz.çalınan kameranızı bulmak için veya kameranız kaybolduğunda , çalındığında güvende kalmak için size bir tavsiyemiz var.
    http://www.kayitliurun.com sitesi size kayıp ve çalıntı ürünüzü bulmanızda yardım eden bir site. Temel mantığı çalınmış yada kayıp olmuş eşya ve araçları araştıran bir firma.Sitemize girip bu işleri yapmamız için gerekli tüm belge ve pantentleri görebilirsiniz Dedektif gibi ama insan değil çalınan yada kayıp olan eşyaları buluyoruz. Ayrıca site sadece kayıp çalıntı eşya dışında. Kullanmakta olduğumuz eşyaları ve araçları da güvene almak için kendi adınıza kayıt edebileceğiniz bir sistem barındırıyor. Tüm mağdurların dertlerine deva olmaya çalıyoruz. Üstelik tamamen “ÜCRETSİZ” İster mağdur olun ister tedbir alma amacı ile herkesi Kayıtlı Ürün Ailesine Bekliyoruz.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s