Çalınan cep telefonları nerede satılıyor?

calinan telefonlari

Cep telefonları hırsızları peşlerine düşen olmayınca rahatlıkla İstanbul’da cirit atıyor, hatta uluslararası bağlantılarını kurup çaldıkları telefonları yurt dışında satarken, Türkiye’de olanları da buralarda pazarlıyor.

İstanbul Aksaray’da cep telefonumun 7 Nisan Cuma günü kameraların karşısında saat tam 17.27’de çalındı. Polis ve adli makamların yaptıkları sadece hırsızlığın hikayesini bir kağıda geçirmek ve ‘bulamayız’ demekten ibaretti.  Bu yüzden kendi telefonumun peşine kendim düştüm.

Aksaray çevre semtlerde, hırsızlar için ideal İstanbul’un merkez semlerinde elimde hırsızın kamera görüntülerinden alıp çoğalttığım fotoğraflarla dolaştım. Dileyene hırsızlık anının görüntülerini sırt çantamda hazır bulundurduğum bilgisayarımla gösterdim.

Günlerce uğraştım. Hala uğraşıyorum. Onlarca yere belki tanıyan gören birini bulurum düşüncesiyle hırsızın fotoğraflarını yapıştırdım,  kimi tek kelime Türkçe bilmeyen Suriyelilerin olmak üzere onlarca dükkana girdim öyle böyle anlaşarak fotoğrafları gösterdim, videoyu izlettim. Tezgahlarda telefon satanlara sordum. Ellerinde muhtemel hırsızlık malı telefonlar köşe başlarında ara sokaklarda telefon satanlarla konuştum. Hırsızın fotoğrafını gösterdim, bir şey anlaşılmıyor diyenlere açıp video görüntülerini izlettim. Kimi şaşırdı, kimi şaşırmış gibi yaptı, kiminin bıyık altından gülümsediğini farkettim, kimi dükkanlarda ben telefonumu sorarken imei numarası değiştirilmesi için telefonlar getirildiğini gördüm, kimi bana ‘ben sana temiz makine satayım’ tekliflerinde bulundu. Bazıları cep telefonumu alıp, görürsem ben seni ararım derken, bazıları hırsızın çok profesyonel olduğunu söyledi. Aksaray’da elde telefon satan biri ise tam aksine çok acemice çaldığını farketmem gerektiğini iddia etti. Bu arada bir takım, ‘Bana ne soruyorsun’ tepkileri almadım da değil.

Sonuçta hırsızı göreni, duyanı bulamadım fakat nerede olabileceğine yönelik çeşitli öneriler aldım.

Bunlardan biri İstanbul’da çalınan telefonların Beyazıt Camisi arkasında yer alan Çınaraltı olarak tabir edilen bir nevi zabıtadan kurtarılmış işportacılar pazarıydı.

Bildiğim bu pazar 24 kişinin uzun mücadeleleri sonucu zabıtanın izin verdiği bir yerdi. O kişiler tespih falan satarken, izin verildikten sonra pazar zaman yarı yarıya cep telefonu pazarına çevrilmişti. Pazarda hemen hemen her telefon satana hırsızın resmini gösterdim. Hiçbiri tanımadı. Kendilerinin başının da hırsızlarla dertte olduğunu söyleyenler oldu. Tezgahlarında telefonlarının telefonların çalındığını, satıldığını belirtenler vardı. Biri telefonun Beyazıt’ta çalındığını, Aksaray’da 3 gün sonra 4 kişinin elinden geçtikten sonra bir tezgahta satılırken bulduğunu, 300 TL’ye geri aldığını anlattı.

Hepsi telefonlarının çalıntı olmadığını, kimlik fotokopileriyle aldığını söyledi. Bu pazarda telefonumu bulamayacağım, Eminönü Unkapanı tarafına gitmem söyledi.

Sonraki durağım Unkapanı oldu. Unkapanı’nda görüntüleri izlettiğim, fotoğraflarını izlettiğim dükkanlar hırsızın büyük ihtimal yabancı olduğunu belirterek, onlardan telefon almadıklarını belirtti. Cep telefonumun çoktan imei numarasının değiştirilmiş olabileceğini belirterek bulamayacağımı iddia ettiler. Soruma önce, ‘Bana ne soruyorsun’ diye sert tepki gösteren seyyar satıcı sonra Aksaray Metro durağının oradaki alt geçitte bulunan dükkanlara sormamı tavsiye etti.

Durağım çalınma olayının gerçekleştiği Aksaray oldu tekrar. Hırsızın fotoğraflarını telefonumu çaldığı noktadan başlayarak birçok duvara yapıştırdım, Suriyelilerin dükkanları da dahil onlarca cep telefonu mağazasında hırsızı fotoğraflarını göstererek aradım. Kimi yardımcı olmaya çalışacak gibi davrandı, kimisi ‘bulamazsın’ diyerek kestirip attı. Aksaray altgeçitinde yer alan cep telefonu dükkanlarında yer alanlar, hiçbir hırsızın çaldığı yerde telefonu satmayacağını belirterek başka semtlerde aramamı sağlık verdi.

telefon hirsizi

Beşiktaş’a hırsızın fotoğrafını yapıştırdım, Topkapı’da tramvay yaya geçitinin oraya hırsızın fotoğrafını astım, Mecdiyeköy merkezdeki tezgahlara sordum. Fotoğraftan bir şey anlaşılmadığını söyleyince, videoyu izlettim. Görmediklerini, ama telefonumu alıp görürlerse beni arayacakların söylediler.

Sonunda tekrar Aksaray’a döndüm hırsızlık malı telefonların satıldığına emin olduğum Cami önünde ellerinde telefon satanlara sordum. Videoyu izlettim. Sırıtarak  bulamayacağımı söylediler. Biri ‘Hırsız acemiymiş, farketmeliydin’ dedi. Hırsızlık mallarının imei numarasının değiştirilerek yurt dışına satıldığını söyledi.

Sorularımdan sıkıldılar, iki sokak ötede hırsızlık malı satanlar olduğunu belirtterek artık gitmemi söylediler.

Orada önce bir dükkana girdim, Note 4 var mı diye sordum. Sanki beni tanıyormuş gibi, ‘2 gün önce vitrinden çaldılar’dedi.  Anlamazlıktan gelerek benim de çalındığını söyledim. ‘Bulamazsın boşver arama’ dedi. Tesadüf eseri gazeteye iki cep telefonu sarmış biri geldi. ‘Bunlara imei atılmalı’ dedi. Tam dükkandan çıkacakken kulak kesildim. ‘Dükkan sahibi yarına olur’ dedi. Öbürü acil olmasını söyledi. Dönüp ‘Benim telefonum çalındı bu adamı gördün mü’ diye o adama fotoğrafı gösterdim. Düzgün bir şekilde bakmadan, ‘Görmedim, ben dükkan sahibiyim bilmiyorum’dedi. Dükkan sahibi ters ters baktı, istenmediğimi, ısrarımın sonuç getirmeyeceğini anladım. Oradan ayrdıldım. Tam o anda ara sokakta 3’üncü sınıf otelin önünde taburenin üzerine telefonlar koymuş gençten biri gözüme ilişti. Ona da sordum. Fotoğrafa baktı, videoyu izledi o zamana kadar gözüme ilişmeyen bir şeyi söyledi. “Yalnız değil. Yanındakiler de onun ekibi.” dedi.

hirsiz cep telefonunu caliyor

‘Sana temiz telefon satayım’ şeklinde önerisinde bulundu. Sadece kendi telefonumu aradığımı belirttim. Telefon numaramı verip,  görürse beni aramasını, gerekirse parayla telefonu alabileceğimi söylemedi÷

İstemedi.

“Ben sana söylemek istemiyorum ama Abi sen bu telefondan ümidini kes. Burada çalınanlar yurt dışında satılıyor. Yurt dışında çalınanlar da buraya getiriliyor, bulamazsın.” dedi.

Eyvallah diyerek ellerimi boş ceplerime atım, önüme bakarak ümitsizlikle uzaklaştım…

İşte çalınma görüntüleri, ümidim kırıldığından sosyal medyaya yükledim, en azında bu it başkalarına zarar vermesin…

Cep telefonum nasıl çalındı? Polis ve savcı nasıl savsakladı? Haberi için tıklayın

Reklamlar

Çalınan cep telefonları nerede satılıyor?” üzerine 4 yorum

  1. kardesım cok gecmıs olsun benım dıkkatımı ceken bır konu adamın elınde yenı bır gratis poseti var ben olsaydın yakınlardakı gratıs magazalarına sorar odeme yaptıgı dk saat ıcersındekı varsa bır umut kredı kartı yada banka kartı hesap numarası yoluyla bulmaya calısırdım tekrardan gecmıs olsun

    Beğen

  2. merhaba, benim de telefonum çalındı ve sizin başladığınız yerdeyim dükkanlara soruyorum şu an ama kadın olduğum için beni pek takmıyorlar.. internette araştırma yaptım dolapdere bit parazında olabileceği söylendi sizce gitmeli miyim?? tehlikeli olabilir ama telefonumda manevi değeri yüksek dosyalarım vardı.. en kısa zamanda dönerseniz sevinirim.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s