Hakan Akkaya çalışanlarının maaşının üstüne yattı

hakanakkaya

Televizyon kanallarında yayınlanan jüri olarak katıldığı yarışmalarla ünlenen modacı Hakan Akkaya, referandum sürecinde ‘evet’ desteğinin ardından şimdi de çalışanlarının parasının üstüne yatmasıyla gündeme geldi.

Hakan Akkaya’nın açtığı barda çalışan Ceyhun Kılıç adlı bir çalışanın sosyal medya hesabında yaptığı paylaşım başta Ekşisözlük olmak üzere birçok sitede yayınladı.

Kılıç Facebook hesabından yaptığı paylaşımda şunları iddia etti:

“Günaydın arkadaşlar. Basında, özellikle de magazin basınında tanıdığı olanlar bana bir dönüş yapabilir mi?

Açıklama edit’i:

Pek çoğunuzun bildiği üzere, aralık ayında, Hakan Akkaya‘nın Ataşehir Watergarden AVM’de açtığı “Snobs by Hakan Akkaya” isimli barda mutfak şefi olarak çalışmaya başladım. Aralık’ta açılamayınca, bir aylığına eksik maaşla çalışmayı kabul ettik, fakat açılış uzadı ve şubat sonuna kadar açılamadık. Tamamen iyi niyetle şubat sonuna kadar eksik maaşla çalışmış olduk. Dükkan açıldıktan sonra, sektörden arkadaşlarımın bileceği üzere, hummalı bir çalışmaya girdik; günde 14-15 saate varan çalışma sürelerinden bahsediyorum. Eksiksiz bir şekilde o mutfağı kurduk, menüyü hazırladık, her şey yolunda gitsin diye elimizden geleni yaptık. Ama Hakan Akkaya, yanında sektörde adı bilinen, saygı duyulan, başarılı bir işletmeciye rağmen yeni açtığı bir işletmenin başında durması gerekliliğini kabul etmedi. Dükkan açılıp, üvey evlat gibi kenara atıldı. Ne bir reklam, ne bir başında durup müşteri çekme. Bu süre zarfında, ocak ayının başında almamız gereken maaşlarımız 25 ocak’ta, şubat ayının başında almamız gereken de 26 şubat’ta verildi. Mart ve nisan aylarının başında alacaklarımız da verilmedi. Bu arada sigorta girişimiz 13 Şubat’ta ve tabi ki asgari ücret üzerinden yapıldı. Mart sonunda Hakan Akkaya, dükkanın müdürü aracılığıyla bize 11 Nisan’da ödemenin mutlaka yapılacağını, beklememizi, maaşlarımızın aslında hazır olduğunu, ama dükkana cam yaptırmanın önceliği olduğunu ve maaşlarımızın camlara verildiğini söyledi. Müdüre zaten dünya kadar borca battığımızı, son bir sabır göstereceğimizi fakat 11’inden sonra bekleyemeyeceğimizi söyledim.

Ayın 11’inde son kez işe gittik.

Bundan sonrası sürekli ertelenmemiz, oyalanmamız ve hala paramızı alamamış olmamızla devam ediyor. Hakan Akkaya ile telefonda konuştuğumda bana söylediği şey “Şu an beni arayabiliyorsan, işten çıkmadan önce de arayacaktın.”

Sonuç olarak maaşlarımızı alamadığımız için işten çıktık, müdür işten çıkacağımızı iletme zahmetine giremediği için de illegal bir şekilde, parasız bırakılarak cezalandırılıyoruz.”

Kılıç son olarak, “Mümkünse, bu yazıyı paylaşmanızı rica ediyorum. Sadece ismi olduğu için, insanların hayatlarıyla keyfine göre oynayabileceğini düşünen bu adama, hayatın o kadar da rahat olmadığını öğretebiliriz bu şekilde belki.” şeklinde ricada bulundu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s