Dominos’tan kuryelere ‘öl ya da işsiz kal’ dayatması

dominos pizza uygulamasi

Türkiye’de her gün motorsikletli kurye ölümleri, yaralanmaları yaşanırken yaygın şekilde faaliyet gösteren pizza zinciri Dominos’un bir bayisinde vahşi kapitalizm dönemlerini aratmayan bir uygulama başladı. İstanbul Yunusemre’de faaliyet gösteren pizzacıda, Dominos’un zaten tepki çeken “30 dakikada pizza” uygulamasının şartları daha da ağırlaştırıldı. Yunusemre Dominos’un müdürünün imzasıyla 30 dakikanın üstünde sipariş teslimlerinin ücretinin kuryelerden alınacağına dair bir talimat işyerinin duvarına asıldı. Talimatı yerine getirmeyenlerin ise işten çıkarılacağı uyarısı yapıldı. Dominos müdürü imzalı emrin fotoğrafını çeken kuryeler bunu sosyal medyada paylaşarak ne şartlarda çalıştıklarının herkes tarafından görülmesini istedi.  Kuryelerin sosyal medyada birarada seslerini duyurduğu gruplarda da talimat, “Bir motorcu nasıl kaza yapmaya zorlanabilir görün! Dominos yetkililerine sesleniyoruz bakın şubelerinizde neler oluyor!” başlığıyla paylaşıldı.

dominos

30 DAKİKANIN 15 DAKİKASI PİŞİRME SÜRESİ

“26.07.17 tarihinden 12.08.17 tarihine kadar dükkandan verilmiş olan tüm 30 dk lar tarafından sürücülerden alınacaktır . Çalışmak istemeyen çıkışını verebilir.” yazılı söz konusu talimata kurye olsun olmasın birçok yurttaş tepki gösterdi.

Kuryelerden alınan bilgiye göre 30 dakikalık teslimat süresi müşterinin siparişi vermesiyle başlıyor. Sipariş verildikten sonra en az 15 dakika pizzanın pişirilerek hazırlanmasıyla geçiyor. Teslimat için kuryeye sadece 15 dakika kalıyor. Bu da kuryeyi hıza ve dolayısıyla daha dikkatsiz olmaya zorladığından ölüme davetiye çıkarıyor.

dominos pizza

Diğer yandan iş kazası olarak tutanak tutulmayan her gün motorsikletli kurye kazası olurken ve Dominos’un bayilerinde bu tür baskılar biliniyorken, işçilerin çıkar örgütleriyle birlikte demokratik kitle örgütlerinin duruma sessiz kalması dikkat çekiyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s