Marmara Üniversitesi’nin Haydarpaşa yerleşkesinden sonra Nişantaşı ve Bahçelievler yerleşkeleri de ranta kurban gitti

marmara nisantasi

Marmara Üniversitesi’nin değerli semtlerde bulunan yerleşkeleri bir bir TOKİ’ye devrediliyor. Üniversitenin 85 bin öğrenci ve personeli 12 Eylül Cuntası’nın başındaki isim Kenan Evren’in adıyla bilinen Maltepe’deki kışlada eğitim ve öğretime zorunlu kılınıyor. Üniversite yönetimi Haydarpaşa’nın ardından Nişantaşı yerleşkesini de protokolle TOKİ’ye devretti.

Konuyla ilgili Eğitim Sen Üniversiteler Şubesi’nden yapılan açıklamada daha önce Marmara Üniversitesine ait olan Haydarpaşa Yerleşkesinin Meclisten apar topar geçirilen bir yasayla Sağlık Bilimleri Üniversitesine devredilmesinden sonra Marmara üniversitesine bağlı birimlerin hızla Haydarpaşa’dan, Marmara Üniversitesine bağlı diğer yerleşkelere, özellikle de Maltepe Başıbüyük Kampüsüne, taşınmak zorunda bırakıldığı kaydedildi. Ayrıca Maltepe’de bulunan Kenan Evren Kışlası’nın da Marmara Üniversitesi’ne devredilmesi nedeniyle Marmara Üniversitesi TOKİ ile bir protokol imzaladı. Bu protokole istinaden İstanbul’un Nişantaşı, Bahçelievler gibi birçok değerli semtinde bulunan yerleşkeler TOKİ’ye devrediliyor. Buna karşılık TOKİ Kenan Evren Kışlasında inşaatlara başlayacak. Buraya da birçok fakülte binası yapılması planlanıyor.

ÖĞRENCİLER VE PERSONEL MAĞDUR

Eğitim Sen Üniversiteler Şubesin’nden bu durumun yarattığı sıkıntılarla ilgili, “Seksen beş bin civarı personel ve öğrenci toplam sayısıyla Marmara Üniversitesi kalabalık bir kurum ve bu plansız yapısal dönüşüm okulda sıkıntılı süreçler yaşanmasına neden oluyor. Personelin kurulu düzenlerinden kopup yeniden ev bulma, ev taşıma, çocuklarına yeniden okul bulma ve benzeri sıkıntılar ile cebelleşmek zorunda bırakıldığı, sürecin maddi getirisi yanında insana etkisinin hesaba katılmadığı bir gözü dönmüşlük var zira. Ev düzenlerini bir çırpıda değiştirme becerisi gösteremeyip, kentsel-rantsal dönüşümün kolaylaştırıcısı olamayacak durumda olan personel ise uzun mesafelerden işe gelme ve gitmede geçen süre, eğitim gören çocuklarının durumu gibi sorunlar yüzünden stresli günler geçiriyor.”

SIĞINAKTAN YEMEKHANE OLUR MU?

Kuşkusuz benzer sorunları Marmara Üniversitesi öğrencileri de yaşamaktalar. Kısacası kurumda çalışan ya da öğrenci olanların koşulları dikkate alınarak geçiş sürecinin hafifletilerek planlanması yönünde hiç bir adım atılmıyor. Tüm bunların yanı sıra yeni kurulan Başıbüyük Yerleşkesine fakültelerin alelacele taşınmak zorunda bırakılması, öğretimi de olumsuz etkiliyor. Merkezi mutfak ve yemekhane bulunmayan bu kampüste personel ve öğrenci yemekhanesi sorunu bina içlerinde sığınak olarak ayrılan alanlar yemekhaneye dönüştürülerek aşılmaya çalışılıyor. Kısacası Marmara Üniversitesi kronik bir plansızlık sorunuyla ve yersiz bir aceleyle fiziksel ve sosyal alanlar ile ilgili alt yapılar hazırlanmadan yerleşkelerini taşımak zorunda bırakıldı. Bu durumdan çalışanlar da öğrenciler de rahatsızlıklarını her seferinde dile getirmelerine rağmen, yönetimden bir olumlu adım atılmış değil.” denildi.

BİR KİŞİ İNTİHAR ETTİ

Üniversitedeki yapısal sorunlar yumağının bir personelin intiharına kadar giden sonuçlara neden olduğu kaydedilerek şunlar aktarıldı:

“Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsünde çalışan A.T isimli personelin kampüs bahçesinde intihar girişiminde bulunmasına varan travmatik bir sürece yol açtı. GATA’ da depresyona bağlı psikiyatri desteği de alan A.T çalıştığı birimin Haydarpaşa’dan Kartal’ a taşınması nedeniyle bağlı bulunduğu birime dilekçeyle başvurarak tayininin Üsküdar Bağlarbaşı’nda bulunan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine yapılması talep etmiş. Evinin daha yakın olduğu İlahiyat Fakültesine tayin talebi bağlı bulunduğu birim tarafından olumsuz sonuçlandırılmış. Bu sürecin tetiklediği bunalım neticesinde intihar teşebbüsünde bulunduğu düşünülen A.T. Haydarpaşa Numune Hastanesinde yoğun bakım ünitesinde yaşamını ne yazık ki yitirmiştir.”

Bunların dışında kimlere verildiği belli olmayan sözlerden dolayı koca bir yüksek öğretim kurumu yangından mal kaçırır gibi taşındığı belirtilen açıklamada üniversite yönetiminin yanlış uygulamalardan vazgeçerek, biran önce uzlaşmacı ve katılımcı bir planlama ile üniversitenin kurumsal kimliğinin korunması için adımlar atması gerektiği vurgulandı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s