Zorunlu ders kitabında iş güvenliği rezaleti

dinkulturu-kitabi-burak-oz

Orta öğretim öğrencilerine zorunlu okutulan ders kitabında, durmadan çalışmak övülürken, iş güvenliği konusunda skandal bir fotoğraf kullanıldı. Liselilerin okuması zorunlu 11’inci sınıf kitabında kullanılan fotoğrafta iş güvenliği önlemi olmayışı göze çarptı. Oysa geçen yıl 442’si inşaatlarda 56’sı çocuk olmak üzere bin 963 işçi iş güvenliği eksikliği ve bilgisizliği yüzünden öldü.

Orta öğretim öğrencileri için hazırlanan 11’inci sınıf Din Kültür ve Ahlak Bilgisi kitabında “Boş kaldın mı hemen başka bir işe koyul” şeklinde ayetlerle çalışmanın övüldüğü sayfa 109’da sürekli çalışma çalışkanlık olarak gösterilerek övülüyor. “Boş kaldın mı hemen başka bir bir işe başla” şeklinde öğütler veriliyor.  “Allah işçinin çalıştığında işini güzel yapmasını sever” şeklinde Kur’an’dan örnekler veriliyor. Fakat işçinin hakkı, hukuku, korunması konusuna hiç girilmiyor.

Sayfanın ortasında ise rezillik sergileniyor. Çalışmayı özendirmek konuyu daha anlaşılır kılmak için yardımcı öğe olarak kullanılan fotoğrafta ise inşaatta çalışan işçinin hiçbir iş güvenliği almadan çalışması dikkat çekiyor. Konuyla ilgili görüşüne başvurduğum 40 yıllık inşaat işçisi, İnşaat-İş sendikasının eski başkanı Mustafa Adnan Akyol, “Bir işçi böyle çalıştırılamaz” diyor.

Akyol, fotoğrafı, “Eğitimsizlik ve denetimsizlik en başta da eğitimsizlik iş cinayetlerine sebep oluyor. Tam bu fotoğraf da o işte. Okulda çalışanı göstereceksen can alıcı olarak iş güvenliğini gözüne sokmalısın. İlkokulda ve ortaokulda çalışmaya başlayan çocuklar var.” şeklinde yorumluyor.

OKULLARDA İŞ GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ VERİLMELİ

Akyol fotoğraftaki eksiklikler konusunda, “Üzerinde yelek, kafasında baret, ayağında iş ayakkabısı olmadan bir işçi burada çalıştırılamaz. Bırakın çalıştırılmayı bir işçi bu şekilde inşaata dahi sokulmaz.”  diye konuşuyor. Akyol, konunun önemini, “Her gün inşaatlarda ölümler oluyor. Böyle bir fotoğrafın okul kitabında yer alması büyük hata. Çünkü çoğu inşaatlarda olmak üzere geçen yıl en az bin 963 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bu cinayetlerin başlıca nedeni iş güvenliği önlemlerinin eksikliğiydi.” Şeklinde sözlerle vurguluyor.

akyol

OKULLARDA İŞ GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ VERİLMELİ

Akyol, şöyle bir öneride bulunuyor:  “Bu kadar iş cinayetinin işlendiği ülkemizde iş güvenliği konusunda büyük bilinç eksiklikleri var. Biz öteden beri iş güvenliği eğitiminin küçük yaşlardan itibaren okullarda verilmesi gerektiğini söylüyoruz.”

VERİLEN EĞİTİMİN KARŞILIĞI KISA SÜREDE ALINDI

Akyol devamında, “Bunu yeri geldiğinde kendi çabalarımızla yerine getirmeye gayretindeyiz.” Örneğin bir eğitimci arkadaşım gönüllü olarak eşiyle birlikte Ordu’da çocuk işçiliğinin yaygın olduğu bölgelerdeki birkaç okulda öğrencilerle iş güvenliğine ilişkin ders vermiş. Yeni bilgileri o kadar özümsemiş ki okullardan birine kısa süre sonra merdivenleri yapmak için gelen mermer ustaları öğrenciler tarafından baret takmaları konusunda uyarılmışlar.” diyor.

İSG

EN ÇOK ÖLEN GÜVENCESİZLER

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), geçen yıl 1963 kişinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini açıklamıştı. İSİG’e göre ‘ölümlerin en çok gerçekleştiği işkolları sendikalaşmanın en az olduğu, güvencesizliğin hakim olduğu’ sektörler.  Geçen yıl inşaat sektöründe 442, tarımda 389, taşımacılıkta 265, ticaret/büroda 124, belediyede 109, metal iş kolunda 96, madende 73 işçi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerden 56’sı çocuk 96’sı göçmen işçiydi. Tabii bu rakamlar sadece televizyon, gazete ve internet siteleriyle İSİG’in eline ulaşanlardan oluşuyor, gerçek rakamların çok daha vahim olduğuna şüphe duyulmuyor. H. Burak Öz

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s